Hiszpania Minorka - port Ciutadella

Ciutadella to miasto z urokliwym portem usytuowane na zachodnim krańcu hiszpańskiej Minorki. Dokładnie po przeciwnej stronie wyspy leży portowa miejscowość Mao - odwieczny rywal Ciutadelli. Oba miasta łączy dziś drogą C721. Ciutadella to jeden z głównych ośrodków miejskich Minorki, stolica wschodniego wybrzeża i jedno z bardziej urokliwych miast Hiszpanii.

Hiszpania Minorka - Zwiedzanie Ciutadelli

W XIX w. architekci chętnie przywoływali mauretańską przeszłość Minorki, czego przykładem jest ratusz z neomudejarowymi blankami i łukami, usytuowany na Plaça d'es Born, głównym placu starówki zabezpieczonej murami obronnymi. Fortyfikacje te wznieśli mieszkańcy Ciutadelli po napaści Turków w roku 1558, zwanym "rokiem nieszczęścia". Tureccy piraci zniszczyli wtedy miasto i uprowadzili na targ do Stambułu ponad 3 tys. osób. Wydarzenie to upamiętnia XIX-wieczny obelisk stojący pośrodku placu D'es Born, ozdobionego w XIX w. wspaniałymi pałacami i rezydencjami.

Carrer Major d'es Born prowadzi do katedry wzniesionej w miejscu zburzonego meczetu, z którego jednak zachowano minaret i przekształcono w dzwonnicę. Gotycka budowla, z sześcioma barokowymi kaplicami po obu stronach nawy, ma neoklasyczną fasadę z ozdobnymi kolumnami.

Hiszpania Minorka. Przy carrer Roser warto zatrzymać się przed XVII-wiecznym kościółkiem Roser z piękną churriguereskową fasadą. Niedaleko, przy carrer Seminari, w dawnym klasztorze mieści się bogate Museu Diocesa de Menorca. Zobaczymy tu znaleziska archeologiczne z całej wyspy, modele najważniejszych budowli wyspy i malarstwo miejscowych artystów. Na neoklasycznym portalu wejścia do muzeum wyrzeźbiono NMP z maczugą uniesioną nad skurczonym ze strachu smokiem.

Hiszpania Minorka. Od muzeum prowadzi carrer Seminari do barokowego kościółka Sant Crist, z fasadą ozdobioną rzeźbionymi girlandami owoców i liści, a dalej do carrer J.M. Quadrado, z Ses Voltes, z pięknymi arkadami, stylizowanymi na mauretańskie, pod którymi skupiają się kawiarnie i sklepy pamiątkarskie. Tą ulicą przejeżdża kawalkada podczas święta Sant Joan (24 czerwca), obchodzonego już w średniowieczu. Święto symbolizuje stojąca niedaleko kolumna z posągiem Owieczki Bożej.

Hiszpania Minorka. Carrer Santa Clara kieruje się do Museu Municipal przy carrer Portal de sa Font, urządzonym w bastionie pozostałym po dawnych fortyfikacjach. Są tu m.in. przedmioty prezentujące kulturę talajocką oraz ceramika i biżuteria wykonana przez rzemieślników kartagińskich.

Hiszpania Minorka - Okolice Ciutadelli

Z Ciutadelli prowadzi wiele malowniczych dróg nad morze, m.in. nad Cala Turqueta, zatokę z piękną plażą z modnymi barami i restauracjami. Po drodze można skręcić do największej na Minorce talajockiej osady Son Catlar, która była zamieszkana jeszcze długo po przybyciu Rzymian. Wśród ruin widać pięć talajotów i taulę oraz wysoki cyklopowy mur. Autobus do Maó zatrzymuje się w pobliżu Naveta d'es Tudons (6 km od Ciutadelli) i dalej koło otoczonej murami cyklopowymi talajockiej osady Torrelafuda, z ogromną taulą.

Z wszystkich navet na Minorce to Naveta d'es Tudons, zbudowana z ogromnych kamieni łączonych metodą żłobkowania i dopasowywania, jest największa (14 m długości, 7 m wysokości) i najlepiej zachowana. Za wąskim przejściem (niegdyś zamykanym kamienną płytą) znajduje się przedsionek, a dalej główna sala, w której składano kości zmarłych. Ta łódź (naveta), jak wierzono, miała zabrać mieszkańców osady w podróż do wieczności.

Więcej o: