Hiszpania Ronda - miasto na klifie

Ronda, miasto w Hiszpanii w prowincji Malaga, usytuowana jest na urwisku skalnym. Jej granice sięgają samej krawędzi klifu, skąd rozpościera się niesamowity widok na okolicę. Dzielnice miasta łączy XVIII-wieczny most, który wznosi się nad przepaścią. Ronda to jedno z najniezwyklejszych miast w Hiszpanii.

Hiszpania Ronda

Ronda, zwana też "białym miastem", przysiadła na wysokich skałach płaskowyżu rozdzielonego przepaścistym wąwozem rzeki Guadalevin, głębokim na 160 m i szerokim na 60-80 m. Brzegi jaru łączy 100-metrowy łukowy Puente Nuevo (Nowy Most), zbudowany w XVIII w. Nad łukiem mostu było niegdyś więzienie, obecnie mieści się tam biuro informacji turystycznej. Po jednej stronie mostu jest dzielnica Mercadillo, po drugiej mauretańska Ciudad, z dawnym układem ulic, a nawet zachowanymi arabskimi domami, oraz dzielnica San Francisco.

Hiszpania Ronda. XVIII-wieczna Casa del Rey Moro (Dom Króla Maurów), z ogrodami wiszącymi nad przepaścią, została zbudowana na fundamentach arabskiej rezydencji. Stamtąd do tarasu widokowego nad rzeką prowadzi 365 stopni - wykuli je w XIV w. chrześcijańscy jeńcy. W fasadzie renesansowego pałacu Marqués de Salvatierra zespół kamiennych postaci o indiańskich rysach twarzy przedstawia sceny biblijne. Wciąż są używane dwa zabytkowe mosty: arabski jednoprzęsłowy Puente de San Miguel i młodszy Puente Viejo (Stary Most) z początku XVII w. XIII-wieczne Bańos Árabes mają beczkowe sklepienie i podkowiaste łuki, wsparte na ośmiokątnych ceglanych kolumnach.

Hiszpania Ronda. W Ciudad zwraca uwagę minaret kościoła Santa Mar~a La Mayor, łączącego style gotycko-mudejarowy i renesansowy. Z dawnego meczetu zachował się łuk z arabską kaligrafią - fragment mihrabu (nisza modlitewna). Kościół zbudowano w miejscu głównego meczetu Rondy i na pozostałościach rzymskiej świątyni dedykowanej Juliuszowi Cezarowi. Casa de Mondragón to dawna arabska rezydencja, przebudowana po rekonkwiście. Arkadowe dziedzińce zdobią azulejos i rzeźbione stiuki. W pałacu mieszkali Królowie Katoliccy. Wystawy muzeum przedstawiają dzieje muzułmańskiej Rondy. Wystawiono też znaleziska archeologiczne z okolic.

Hiszpania Ronda. W Museo Lara znajdują się różności - zegary, instrumenty muzyczne, broń, eksponaty archeologiczne, zabytkowy sprzęt kinematograficzny - gromadzone przez Juana A. Larę. Alkazar, duma emirów Rondy, zamykał dostęp do miasta od południa. W 1908 r. wysadzili go Francuzi, gdy opuszczali miasto.

Do dzielnicy San Francisco wchodzi się przez mauretańską bramę Almocávar i bramę Karola V z XVI w.

Hiszpania Ronda. Dzielnicę Mercadillo zbudowali chrześcijanie po zdobyciu miasta. W Posada de las Animas - gospodzie z XVI w. - nocował autor Don Kichota. Plaza de Toros z 1781 r. należy do najstarszych w Hiszpanii. Podczas wrześniowych walk, zwanych na cześć Francisca Goi, corrida goyesca, publiczność przywdziewa XVIII-wieczne ubiory, takie same, jakie uwiecznił Goya na obrazach przedstawiających walki w Rondzie.

Więcej o: