Hiszpania Malaga - zabytki miasta

Malaga, stolica prowincji o tej samej nazwie w Hiszpanii, leży na obu brzegach rzeki Guadalmedina wpadającej do Morza Śródziemnego. Jest po Sewilli drugim co do wielkości miastem Andaluzji.

Hiszpania Malaga - Katedra

Katedrę w Maladze budowano od XVI do XVIII w., a ponieważ brakuje jej drugiej przewidzianej wieży, nazwano ją La Manquita (Jednoręka). Jest tu Pieta Alonsa Cano oraz 40 posągów świętych i rzeźbione stalle, wykonane w XVII w. przez Pedra de Mena. W skarbcu można zobaczyć obraz Luisa Moralesa Matka Boska Bolesna. W sąsiadującym z katedrą kościele Sagrario w stylu gotyku izabelińskiego jest platereskowe złocone retabulum Juana Balsamedy.

Hiszpania Malaga - Muzea

Słynne Muzeum Picassa w Maladze urządzono w XVI-wiecznym pałacu hrabiów Buenavista. Wystawa stała obejmuje 202 prace, podarowane muzeum przez Christine i Bernarda Ruiz-Picasso, synową i wnuka malarza. Wystawę czasową tworzą dzieła P. Picassa z innych muzeów i prywatnych zbiorów rodziny. Można tu zobaczyć portrety jego dwóch żon, Olgi Kokłowej i Jacqueline Roque, i syna, różne dzieła z okresu różowego, niebieskiego i kubistyczne, a także ceramikę i prace w drewnie i metalu.

Podczas budowy muzeum znaleziono fragmenty muru fenickiej twierdzy z VII w. p.n.e i rzymskiej faktorii produkującej garum (zob. Walencja), ceramikę i egipskiego skarabeusza z VI w. p.n.e., którego pewnie przywiózł jakiś fenicki kupiec.

W Casa Natal de Picasso (Dom Rodzinny Picassa) są organizowane wystawy czasowe. Jeden z pokoi urządzono tak, jak przypuszczalnie wyglądał w czasach, kiedy mieszkała tu rodzina artysty.

Więcej o: