Hiszpania Walencja - co zobaczyć

Walencja, przy ujściu Turii do Zatoki Walenckiej, jest trzecim po Madrycie i Barcelonie miastem Hiszpanii. Walencja pełna jest nastrojowych barów, kawiarenek i pieczołowicie odrestaurowanych zabytków. W mieście znajdują się też mniej oczywiste atrakcje takie, jak największe w Europie Oceanarium czy niezwykłe Muzeum Nauk.

Hiszpania Walencja - Okolice ratusza

Piękny walencki Ajuntament, z charakterystyczną wieżą zegarową pośrodku fasady, tworzą dwie połączone budowle: starsza z elementami barokowymi i łącząca różne style XX-wieczna, zaprojektowana przez F. de Mora, przyjaciela A. Gaudiego. Do zwiedzania udostępniono m.in. Salón de Cristal (Szklana Sala). Mieszczące się w tym gmachu Museu Historic Municipal (Muzeum Historii Miasta) prezentuje iluminowane rękopisy, szpadę zdobywcy Walencji Jaume'a I i chorągiew rekonkwisty.

W fasadzie rokokowego Palau del Marqués de Dosaigües (pomiędzy Raconada F.G. Sánchez a carrer Marqués de Dosaigües) zwracają uwagę rzeźby w alabastrowym portalu, zaprojektowane przez obłąkanego artystę H. Rovira. Sale na dole zdobią piękne barokowe dekoracje, a na górze mieści się Museu de Ceramica, prezentujące kolekcje ceramiki z różnych epok. Stojące tu trzy barokowe karety należały do markiza.

Hiszpania Walencja - Wokół Llotja de la Seda

Ulicą Quart dochodzi się do Torres de Quart, bramy obronnej w pasie murów wzniesionych w połowie XIV w. przez aragońskiego króla Pedra IV Ceremonialnego (El Ceremonioso) po pokonaniu opornej walenckiej arystokracji. XV-wieczny Palau de la Generalitat, w stylu gotyku katalońskiego, z odtworzoną w XX w. wieżą, zajmuje Diputació (rząd autonomii walenckiej). Turyści mogą wejść na wewnętrzny dziedziniec zwiedzić ozdobiony XV-wiecznymi freskami Saló Daurant (Złota Sala), którego nazwa pochodzi od złoceń kasetonowego sufitu), i Saló de les Corts (Sala Kortezów) oraz zobaczyć galerię portretów królów aragońskich. Carrer Cavallers (ulica Rycerska), niegdyś ulica walenckiej arystokracji, prowadzi na Plaça del Mercat. Wzniesiony w miejscu meczetu XIV-wieczny kościół Sants Joans (Świętych Janów), przebudowany w formach barokowych, zdobią XVII-wieczne freski. "Na jego wierzchołku ciężko kołysze się przymocowany do kuli sławny kurek, popularny w Walencji pardalot z rozpostartym niby wachlarz ogonem, i wskazuje kierunek wiatru" (Wesoła Walencja, V. Blasco Ibáńez). Ptaszysko (pardalot) trzyma w dziobie kałamarz, gdyż przedstawia orła św. Jana Ewangelisty. W tym kościele wygłaszał kazania św. Vicent Ferrer.

Walencja. Pobliska Llotja de la Seda (Giełda Jedwabiu) znajduje się na liście UNESCO. "Wybite w grubym murze bramy, lejkowato sklepione podsienia o śmiałej linii ostrołuków dają schronienie korowodom dziwacznych figurynek, wyobrażających ludzi i zwierzęta w najbardziej fantastycznych pozach, stworzonych przez niezdrową wyobraźnię średniowiecznych artystów. Na rogach gmachu anioły w powłóczystych, ciężkich szatach i bizantyjskich diademach puszystymi skrzydłami podtrzymują z widocznym wysiłkiem tarcze z herbem Aragonu... Potężną budowlę, w której nieociosane bloki kamienia sąsiadują z krągłościami łuków, misternymi dziełami dłuta, otacza zębaty mur" (Wesoła Walencja).

Giełda, od XV do XVII w. największy na wybrzeżu Morza Śródziemnego ośrodek handlu jedwabiem, przyczyniła się do zmiany w krajobrazie okolic Walencji, ponieważ obrzeża sadów i pól ryżowych obsadzano drzewami morwowymi, których liście służą jako pokarm dla jedwabników. Warto zobaczyć bogato zdobione wnętrza gmachu, z żebrowym sklepieniem i spiralnymi kolumnami, oraz górne piętra baszty, gdzie w czasach działalności Giełdy Jedwabiu więziono dłużników.

Walencja. Stoiska z produktami, których dostarcza morze i "zawsze żyzna i płodna ziemia walenckich ogrodów", kryje stojący naprzeciwko Giełdy Mercat Central, wzniesiony w 1928 r. w stylu walenckiego modernizmu, jedna z największych w Europie hal targowych. Symbolami budowli - ze szkła i żelaza, ozdobionej mozaikami i płytkami ceramicznymi zwanymi azulejos - są papuga i ryba miecznik. Będąc tutaj, byłoby grzechem nie zajrzeć do Dziury (Clot). Jest to najprawdziwszy Okrągły Plac, i tak się oficjalnie nazywa - Plaça Redona (u zbiegu ulic Pescateria i Vallanca). Dzieło S. Escriga Melchora w XIX w. wstrząsnęło światem architektów. Ustawione na planie koła połączone z sobą budynki mają półokrągłe balustrady z kutego żelaza na drugim i trzecim piętrze i osobne balkony na czwartym. Partery domów zajmują sklepy, a jeszcze drewniane kramy otaczają fontannę pośrodku placu. Najwięcej dzieje się w niedzielę rano, gdy odbywa się targ starociami. Na zakupy warto wybrać się również kilometr dalej, do Mercat Colón (c/Cirilo Amorós), wspaniałej hali targowej w formie kościoła, zbudowanej w stylu modernistycznym przez F. Morę.

Hiszpania Walencja - Okolice katedry

Wspaniała katedra przy Plaça de la Reina, która powstała w XIII w. w miejscu, gdzie wcześniej budowali swe świątynie Rzymianie, Wizygoci i Maurowie, po zmianach w ciągu wieków łączy cechy gotyckie z barokowymi. Każdy z trzech portali prezentuje inny styl: romańska jest Porta del Palau (portal Pałacowy), barokowa Porta dels Ferros (portal Żelazny) i gotycka Porta dels Apostols (portal Apostołów). Przed portalem Apostołów w każdy czwartek w południe wciąż zbiera się sąd wodny ustanowiony przez kalifa al-Hakama w 960 r., a po rekonkwiście zatwierdzony w niezmienionej formie przez królów chrześcijańskich. Sędziowie - w tradycyjnych czarnych ubiorach - rozstrzygają spory i ustalają zasady użytkowania wody do nawadniania pól. Wybierani są spośród rolników korzystających z kanałów i od tysiąca lat od ich ustnych wyroków (nie prowadzi się żadnej pisemnej dokumentacji) nie ma odwołania.

W pobliżu głównego portalu katedry, barokowego, stoi słynny "Michałek", ośmioboczna gotycka dzwonnica Micalet (51 m wysokości). Z góry widać miasto z portem i żyznymi walenckimi polami. W katedralnym muzeum zobaczymy m.in. obrazy walenckich prymitywistów, płótna Goi (m.in. San Francisco Borja żegnający rodzinę przed wstąpieniem do klasztoru) i rzeźbę Cristo de la Buena Muerte (Jezus Chrystus od Spokojnej Śmierci) Alonsa Cano, wybitnego malarza i architekta hiszpańskiego złotego wieku.

Najcenniejszy skarb katedry - agatowa czarka ozdobiona złotem - znajduje się w Capell de Sant Calze (kaplica Świętego Kielicha). Według tradycji jest to kielich Ostatniej Wieczerzy, w którym wino przemieniło się w krew Chrystusa. Przywiózł go z Italii urodzony w Huesce św. Wawrzyniec.

Sąsiadująca z katedrą barokowa bazylika Mare de Déu dels Desemparats (MB Opuszczonych) stoi na dawnym rzymskim forum. Jest pierwszym na walenckiej starówce "nowym kościołem", tzn. takim, którego nie zbudowano na fundamentach wcześniejszych świątyń. Gotycką figurę w ołtarzu podarował walencjanom antypapież Benedykt XIII. Legenda głosi, że w pobliskim kościele San Esteve (św. Stefana) prowadził do ślubu swoje córki Cyd, postrach muzułmanów (w 1094 r. odebrał im Walencję), a święty Vicent Ferrer został ochrzczony.

Dowodem potęgi handlowej Walencji było powstanie na początku XIV w. wielkiego spichrza, pierwszej w mieście budowli gotyckiej. Almodi, uznany za pomnik narodowy, mieści obecnie wystawy czasowe.

W XIX-wiecznym Palau Marqués de Campo urządzono Museu de la Ciutat prezentujące znaleziska rzymskie, wizygockie (m.in. ołtarz) i muzułmańskie, przedmioty z czasów rekonkwisty Jaume'a I, makietę pałacu królewskiego i wystawy czasowe artystów walenckich. Pokaz w Cripta Arqueologica de la Presó de San Vicent Martir (Krypta Archeologiczna Uwięzienia św. Wincentego Męczennika) opowiada dzieje Walencji od powstania pierwszej osady. W krypcie, pozostałej po wizygockiej katedrze, stoi posąg św. Wincentego Męczennika (został zgładzony w 304 r. w Marsylii).

Hiszpania Walencja - Wokół Plaça Patriarca

Otoczony krużgankami neoklasycystyczny gmach uniwersytetu (koniec XVIII w.) honoruje pomnik Luisa Vivesa, XVI-wiecznego humanisty działającego m.in. we Francji i Anglii. Biblioteka szczyci się posiadaniem pierwszej w Hiszpanii drukowanej książki (Les Trobes w 1474 r.). Ufundowany w połowie XVI w. przez wicekróla i kardynała Walencji św. Juana de Riberę zespół budowli zwany El Patriarca, w większości renesansowy, składa się z budynku klasztornego, kościoła oraz kolegium z mieszczącym się w nim Museu del Patriarca. Są tu XVI-wieczne tkaniny, Ostatnia Wieczerza F. Ribalty (nad ołtarzem kaplicy), Pokłon pasterzy El Greca, obrazy "boskiego" Luisa Moralesa (jak go nazywano w XVI w.) oraz prymitywistów flamandzkich. Juan de Ribera (beatyfikowany pod koniec XVIII w. i kanonizowany w 1960 r. przez Jana XXIII) przyczynił się do wydania przez Filipa III w 1609 r. dekretu o wydaleniu Morysków.

Hiszpania Walencja - Via de Cultura

W korycie kapryśnej Turii, której w każdym niemal stuleciu władze rozrastającej się Walencji ofiarowywały wspaniały nowy most, powstały ogrody z ośrodkami rozrywki. Rzekę wyprowadzono z miasta po szkodach, jakie poczyniła w połowie XX w., a jej dawny bieg nazwano - zasłużenie - Drogą Kultury.

Hiszpania Walencja - Pont de les Arts

Nieco oddalony od nowoczesnego Mostu Sztuk ciągnie się Jardi Botanic (przy Passeig de la Petxina) zachwycający roślinnością śródziemnomorską. Przy ulicy Gillém de Castro, w sąsiedztwie mostu, znajdują się dwa warte uwagi muzea. Instytut Sztuki Współczesnej gromadzi malarstwo i rzeźbę epoki kryzysu awangardy do lat 60. XX w., a Muzeum Dziejów Wiedzy i Postępu przedstawia historię osiągnięć w różnych dziedzinach nauki, techniki i sztuki.

Hiszpania Walencja - Pont de Serrans

Gotycki most z XV w. powstał w miejscu dwóch poprzednich: al-Qantary (ar. most), zbudowanej w 1244 r. przez potomka słynnego kalifa Andaluzji Almanzora i XIV-wiecznego kamiennego mostu, który widział rosnące Torres de Serrans, wieże bramy wjazdowej do miasta. Dwie wieloboczne wieże połączone murem (można na nim dostrzec herb królestwa Walencji) przypominają baszty średniowiecznych fortyfikacji francuskiego miasta Carcassonne. Od XVI do końca XIX w. w lochach wież więziono niepokorną szlachtę walencką. Victor Hugo, autor sztuki Lucrecia Borgia, z punktu widokowego na szczycie doliczył się 300 wież Walencji.

W fasadzie XV-wiecznej Casa de les Roques, niedaleko Torres de Serrans, wyróżnia się wysoka brama ozdobiona ogromnymi karetami procesyjnymi (roques), podobnymi do tych, jakich używano od XV w. podczas święta Bożego Ciała. W muzeum przechowywane są chorągwie, figury gigantów i karłów, ubiory i rusztowania do ustawiania figur podczas świąt falles.

Hiszpania Walencja - Pont de la Trinitat

Gotycki most, najstarszy w Walencji, również miał poprzednika zniszczonego przez powódź. Posągi świętych wyrzeźbione przez J. Ponazanellego zdobiły kiedyś most Sant Josep. Nazwa mostu pochodzi od klasztoru Świętej Trójcy, jednonawowej budowli z późnoromańskimi przyporami.

Na drugim (w stosunku do starówki) brzegu Turii zaczynają się wspaniałe Jardins del Reial (Królewskie Ogrody zwane też Viveros). Ogrody istniały już w czasach muzułmańskich jako ozdoba pałacu władców Walencji, a zoo założono w XV w. Wśród stawów, dróżek i pawilonów parkowych wyróżniają się barokowe posągi z białego marmuru J. Ponazanellego, przedstawiające greckich bogów.

Muzeum Sztuk Pięknych, niedaleko mostu Trinidad, zajmuje dawne kolegium San Pio V z XVII w. Budowlę zaprojektował architekt J.B. Castiel (kierował też przebudową katedry). W ponad 30 salach zgromadzono dzieła Pinturicchia, Andrei del Sarto, Van Dycka, El Greca, D. Velázqueza, F. Goi i B.E. Murilla, malarza, który zasłynął przedstawieniami NMP Niepokalanej, oraz prymitywistów walenckich (XIV-XVI w.), m.in. Alcanyisa i Jacomarta.

Hiszpania Walencja - Pont del Reial

Kamienny Most Królewski, którego strzegą święci Vicent Ferrer i Vicent Mártir, ukończono z okazji zaślubin w 1599 r. króla Hiszpanii i Portugalii Filipa III z Małgorzatą Austriacką (ich córka Anna Austriaczka była żoną francuskiego króla Ludwika XIII). Do budowy użyto m.in. kamiennych płyt z nagrobków z cmentarza klasztoru Dominikanów. Można jeszcze na nich dostrzec ślady inskrypcji. Pont del Reial wzniesiono w miejscu drewnianego mostu służącego braciom zakonnym. Z mostem sąsiaduje dawny zespół klasztorny Templariuszy, z zachowanymi oryginalnymi murami z obrobionego kamienia. W kościele można podziwiać malowidła Felipe Fontany.

Hiszpania Walencja - Miasto Sztuk i Nauk

Futurystyczne Miasto Sztuk i Nauk, centrum kulturalne zaprojektowane przez architektów z Walencji, S. Calatravę i F. Candelę, usytuowano w ogrodach utworzonych w dawnym korycie Turii, na odcinku poprzedzającym Pont Monteolivete (Autopista del Saler - Plaza América) i ciągnącym się aż do Cami de les Moreres. Godny XXI w. zespół architektoniczny składa się z pięciu części.

L'Umbracle, biała betonowa budowla w górnej części ozdobiona metalowymi łukami (mają 320 m długości, 18 wysokości i 33 szerokości), chroni w swym cieniu wspaniały ogród z rodzimą florą. Z tarasu na górze widać całe Miasto Sztuk i Nauk.

Hasłem Muzeum Nauk, prezentującego interaktywne ekspozycje dotyczące osiągnięć naukowych i nowoczesnych technologii, jest "Zabrania się nie dotykać, nie myśleć, nie odczuwać". W obrębie muzeum są restauracje i ośrodki rekreacyjne.

Atrakcją Oceanarium w Walencji, największego w Europie parku morskiego (110 tys. m2, 42 mln litrów słonej wody), z fauną mórz i oceanów wszystkich stref geograficznych, jest podwodna restauracja.

Oddany w 2005 r. Palau de les Arts Reina Sofia nazwano Koloseum XXI w. W czterech salach z najnowocześniejszym wyposażeniem odbywają się spektakle muzyczne, teatralne i operowe.

L'Hemisferic to wyobrażająca "oko mądrości" otoczona wodą ogromna betonowa konstrukcja (14 tys. m2 ma w środku ekran 900 m2 i 24 m średnicy). Służy do wyświetlania filmów w systemie IMAX i laserium ostatniej generacji. W "oku" organizowane są prestiżowe wystawy czasowe i konferencje.

Więcej o: