Chiny kultura - jak zachować się w Chinach

Trzeba pamiętać, że w Chinach uśmiech nie zawsze wyraża zadowolenie - bywa oznaką zakłopotania lub zmartwienia. Wiedząc o tym, można wytłumaczyć zachowanie recepcjonisty, który uśmiecha się od ucha do ucha, gdy zagraniczny turysta robi mu awanturę. Warto też wiedzieć, że Chińczycy często nie mówią tego, co myślą, lecz to, co ich zdaniem chciałby usłyszeć rozmówca. Pracownik linii lotniczych może np. twierdzić, że samolot wystartuje ?już wkrótce?, choć doskonale wie, że lot będzie miał dwudniowe opóźnienie.

Chiny kultura - Guanxi (koneksje)

W codziennym życiu Chińczycy często muszą walczyć o rzeczy brakujące na rynku. Wielu z nich skierowano do pracy, która wcale ich nie interesuje, albo do której nie są w żaden sposób przygotowani. Ci, którzy mają koneksje, zwykle zdobywają to, czego chcą, gdyż sieć znajomości opiera się na zasadzie wzajemności. Załatwianie spraw drogą koneksji nieformalnie określane jest zwrotem "wchodzenie tylnymi drzwiami" ( zou hou men ). Urzędnicy traktują to jako normalne zachowanie. Od cudzoziemców przy załatwianiu pewnych spraw oczekiwane są drobne prezenty.

Chiny kultura - Negocjacje

Chcąc ubić interes w Chinach, warto zaprosić odpowiednich urzędników albo partnerów handlowych na kolację. Propozycje, które jeszcze kilka godzin wcześniej były nie do przyjęcia, nagle stają się akceptowalne, jeśli dyskutuje się o nich przy kaczce po pekińsku i butelce Johnny Walkera. Niektóre spotkania mogą się wiązać z koniecznością przekazania jakichś dokumentów. Chcąc wywrzeć wrażenie na Chińczykach, wręczając dowolny papier (dotyczy to także wizytówek), należy użyć obu rąk. Ten gest oznacza szacunek.

Chiny kultura - Prezenty

Dawanie prezentów to w kontaktach z Chińczykami delikatny problem. Zasady dobrego tonu wymagają, by składając komuś wizytę, zwłaszcza jeśli jest się zaproszonym na posiłek, przynieść gospodarzom prezent. Owoce, kwiaty lub pudełko czekoladek zawsze będą dobrze przyjęte (poważaniem cieszą się towary zagraniczne), czego nie można powiedzieć o pieniądzach, gdyż próba ich wręczenia może zostać potraktowana jak obraza.

Chiny kultura. Jeśli wręczany prezent składa się z kilku przedmiotów, trzeba pamiętać, by nie było ich cztery. Słowo "cztery" brzmi w chińskim podobnie jak "śmierć". Prezent powinien być zapakowany, najlepiej w czerwony, srebrny bądź złoty papier. Wręczanie prezentów to mały ceremoniał: początkowo obdarowywana osoba wzbrania się uprzejmie przed przyjęciem czegokolwiek. Należy cierpliwie nalegać na przyjęcie upominku (nawet kilkakrotnie) i być przygotowanym na długie i wylewne podziękowania. Chińczycy oczekują podobnego zachowania ze strony osób obdarowywanych przez nich. Jeśli dostaniemy upominek, pozostawiamy go w opakowaniu.

Chiny kultura - Targowanie się

Kupując na ulicznych straganach czy bazarach, należy się targować - w przeciwnym razie zostaniemy uznani za osobę nie najlepiej wychowaną. Przystępując do negocjacji, zwykle proponuje się cenę niższą o jedną trzecią lub nawet o połowę od wyjściowej.

Chiny kultura - Turysta jako atrakcja

Na prowincji Chin, zwłaszcza w miejscach rzadko odwiedzanych przez turystów, może się zdarzyć, że miejscowi obdarzą przybysza z Zachodu nadmierną uwagą. W wielu regionach widok osoby o jasnych włosach, niebieskich oczach, z zarostem i owłosieniem na nogach to nadal widok dość egzotyczny. Chińczycy lubią także fotografować się z turystami - nie należy odmawiać ich prośbom o wspólne zdjęcie.

Chiny kultura - Wielkie Chiny

Według oficjalnego stanowiska partii, Tajwan jest częścią Chin. To samo dotyczy Tybetu i Wysp Paracelskich. Linia ta obowiązuje w szkołach. Władze nieustannie ostrzegają przed spiskami ze strony zagranicznych imperialistów i innych osób, które chcą podzielić i osłabić Chiny. Turyści, którzy mają odmienne zdanie, powinni zachować je dla siebie.

Chiny kultura - Dobre maniery...

Wybierając się do Chin, nie zapomnij o manierach! Oto kilka reguł, których lepiej przestrzegać:

* Przed wejściem do chińskiego domu należy zdjąć buty. To samo dotyczy świątyni.

* Będąc na proszonym posiłku należy jeść i pić wszystko, co oferuje gospodarz. Odmawianie jest niegrzeczne.

* Najpierw witaj się z najstarszą osobą w rodzinie, jest to oznaka szacunku.

* Zawsze przychodź na umówioną godzinę i nie spóźniaj się.

* Nigdy nie pisz czerwonym kolorem, kolor ten zastrzeżony jest dla korespondencji zawierającej skargi.

* Nie pokazuj nigdy podeszwy buta.

* Nigdy nie mów źle o rządzie, nie możesz być pewnym, czy Cię dobrze zrozumieją.

* Nie dotykaj niczyjej głowy, to święta część ciała dla Chińczyków.

Więcej o: