Chiny wycieczka - największe atrakcje Chin

Wielki Mur Chiński, Terakotowa Armia i Klasztor Szaolin to najsłynniejsze zabytki Chin. Ale Państwo Środka niemal w każdym rejonie ma do zaoferowania mnóstwo egzotycznych miejsc. Warto przemierzyć kraj wzdłuż i wszerz, aby zobaczyć prawie stumetrowe posągi Buddy, klasztory na urwiskach skalnych albo ruszyć w rejs najdłuższą rzeką Azji, Jangcy.

Chiny wycieczka - Pekin i okolice

Żadne inne miasto Chin nie oferuje tylu atrakcji co Pekin . Zakazane Miasto: największy i najbardziej wyrafinowany pałac cesarski w Chinach, Świątynia Nieba: wspaniały park z imponującym Pawilonem Modlitw o Urodzaj, zbudowanym bez użycia gwoździ, Letni Pałac: przepiękny cesarski teren rozrywek z pawilonami, mostkami, pasażami dla pieszych i ogrodami w stylu dynastii Qing - wszystko to można obejrzeć w trzy dni, ale trzeba co najmniej tygodnia, aby wczuć się w atmosferę tej metropolii.

Wielki Mur Chiński. Zobaczenie wpisanej w 1987 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO sztandarowej budowli Chin - systemu obronnego z licznymi fortami, wieżami obserwacyjnymi, murami obronnymi i naturalnymi zaporami - gwarantują wycieczki do Badaling, Mutianyu, Juyongguan lub Simatai.

Chengde. Służący cesarzom jako górska kryjówka przed żarem lata otoczony murem o długości 10 km wspaniały zespół pałacowy, usytuowany wśród prawie 600 ha ogrodów z jeziorami, lasami i wzgórzami, oraz kompleks Ośmiu Świątyń Zewnętrznych stanowią jedną z najwspanialszych grup zabytkowych budowli w Chinach.

Chiny wycieczka - Północny wschód Chin

Shenyang. Pierwsza stolica władców Qing szczyci się grobowcem założyciela tej dynastii oraz pałacem cesarskim z Pawilonami 10 Królów, a także muzeum z fascynującą kolekcją chińskich pieniędzy oraz zbiorem chińskich kamiennych tablic pokrytych kaligrafią.

Changchun. Na dawnej stolicy marionetkowego państwa Mandżukuo, rządzonego przez ostatniego cesarza dynastii Qing - Pu Yi, swe piętno odcisnęła zarówno japońska, jak i radziecka okupacja.

Harbin. W tym wysuniętym najdalej na północ dużym przemysłowym mieście Chin, usytuowanym w najzimniejszym regionie kraju, zimą odbywa się wspaniały Festiwal Rzeźb Śnieżnych i Lodowych.

Chiny wycieczka - Wzdłuż Żółtej Rzeki

Datong. Jedną z największych atrakcji tego ważnego ośrodka przemysłowego jest piękny klasztor mieszczący buddyjskie sutry (księgi) przechowywane we wspaniałych miniaturach drewnianych budynków.

Hohhot. Nowoczesne miasto z dobrą infrastrukturą turystyczną oraz wieloma atrakcyjnymi zabytkami powstało wokół najstarszej tybetańskiej świątyni Da Zhao.

Pingyao. Ten jeden z najstarszych chińskich ośrodków, godny uwagi m.in. ze względu na liczne świątynie i stare rezydencje, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Chiny wycieczka - Jedwabny Szlak

Xi'an. Miasto przyciąga rzesze turystów niezwykle ciekawą Wielką Pagodą Dzikiej Gęsi, nieporównywalną z żadną w Chinach kolekcją skarbów, gromadząca dowody na rozkwit handlu wzdłuż Jedwabnego Szlaku mieszczącą się w Muzeum Historii Shanxi, a także fantastyczną Armią Terakotową.

Jiayuguan. Fort Jiayuguan, ostatni na zachodzie w Wielkim Murze, otoczony przez pustynię i pokryte śniegiem szczyty gór, jest najlepiej zachowaną i najwspanialszą częścią budowli.

Mogao Shiku. W jaskiniach Mogao, w pobliżu Dunhuang, skrywa się największa i najlepiej zachowana w Chinach kolekcja rzeźb i malowideł buddyjskich.

Kaszgar. Starożytne miasto, które zachowało wiele z ujgurskiego klimatu, chlubi się świetnym bazarem i kilkoma zabytkami.

Chiny wycieczka - Wschodnie regiony Chin Środkowych

Song Shan. Główną atrakcją miasteczka jest klasztor Shaolin, miejsce narodzin sztuki walki kung-fu, oraz cmentarz z 243 ceglanymi stupami, w których spoczywają wybitni mnisi.

Luoyang. Usytuowana u zbiegu Wielkiego Kanału i dawnego Jedwabnego Szlaku niegdysiejsza stolica Chin słynie z grot Longmen, kryjących arcydzieła rzeźbiarskiej sztuki buddyzmu.

Tai Shan. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO najsłynniejszy z pięciu świętych szczytów taoizmu co roku zdobywa ponad milion turystów.

Chiny wycieczka - Szanghaj i okolice

Szanghaj. Wspaniały klasyczny Yu Yuan w centrum starówki wypełniają łukowe mostki, stawy ze złotymi rybkami i pawilony z dynastii Ming. Wzdłuż brzegów handlowej rzeki Huangpu ciągnie się Bund - zachwycająca enklawa kolonialnej architektury. Shanghai Bowuguan przyciąga turystów efektownymi ekspozycjami w galerii brązu i rzeźb z kamienia oraz wystawą nefrytu.

Suzhou. Za sprawą klasycznych ogrodów i kanałów miasto jest nazywane Wenecją Wschodu. Turyści przyjeżdżają tu także ze względu na interesujące fabryki jedwabiu i haftu oraz wspaniałe ogrody.

Jezioro Zachodnie. Akwen przyciąga turystów wysepkami, świątyniami, pawilonami, ogrodami, drogami na grobli i łukowymi mostami.

Chiny wycieczka - Południowy wschód

Góry Yandang. Do uformowanych 120 mln lat temu jednych z najbardziej malowniczych w Chinach wzgórz nie dotarła jeszcze komercja.

Xiamen. W miejscowości, gdzie wznosi się najlepiej zachowane skupisko tzw. shophouse'ów w kontynentalnych Chinach oraz ogromny kompleks kolonialnych rezydencji, można pospacerować po labiryncie uliczek, a także zwiedzić ciekawe muzea.

Wyspa Shamian. Zabytki ery kolonialnej, porośnięte zielenią jak ogrody, szerokie bulwary, stoiska z pamiątkami i herbaciarnie - wszystko to sprawia, że wyspa Shamian jest niezwykłą atrakcją turystyczną.

Chiny wycieczka - Hongkong i Makau

Wzgórze Wiktorii. W czasie spaceru na najwyższe wzniesienie wyspy Hongkong można podziwiać widok na dzielnicę Central, port, Aberdeen i odległe wyspy. Na szczycie wznosi się wiele ekskluzywnych rezydencji oraz Peak Tower, z którego się roztacza wspaniała panorama.

Muzeum Historyczne. Jedna z najciekawszych placówek muzealnych w Hongkongu przybliża liczącą ok. 6 tys. lat historię tego miejsca. Zgromadzono tu wiele interesujących eksponatów.

Wyspa Lantau. Główną atrakcję wyspy Lantau stanowi największy na świecie brązowy posąg Buddy Tian Tan, spod którego rozciągają się fantastyczne widoki.

Makau. Do tej dawnej portugalskiej kolonii przyciąga turystów historyczne centrum miasta z kościołem św. Pawła, którego fasada jest uważana za najpiękniejszy pomnik chrześcijaństwa na Dalekim Wschodzie, a także najstarsze miejsce kultu - licząca ponad 600 lat świątynia A-Ma.

Chiny wycieczka - Południowy zachód

Guilin. Ośrodek cieszy się popularnością wśród turystów ze względu na piękne krajobrazy, które kształtują jeziora: Rong Hu i Shan Hu, wapienne wzniesienia oraz ryżowe pola i potoki.

Dali. W ustyuowanym w górskiej dolinie na wysokości niemal 2 tys. m spokojnym ośrodku szczycącym się długą historią prawie zawsze jest słoneczna pogoda.

Lijiang. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO miasteczko o przyjemnym klimacie w większości zamieszkują Naxi. Miejscowość doskonale się nadaje na spacery brukowanymi uliczakami, wzdłuż kanałów i pośród ciekawej architektury.

Xianggelila. Uważane przez wielu za mityczną krainę Shangri-La miasto zachwyca niezwykłym buddyjskim kompleksem świątynnym, wzorowanym na pałacu Potala w Lhasie, a także urzekającymi krajobrazami.

Chiny wycieczka - Jangcy i okolice

Chengdu. Tradycyjne herbaciarnie i restauracje z daniami z kociołka to raj dla łasuchów. Turystów przyciągają także zabytkami i ciekawymi muzeami.

Emei Shan. Atrakcję gór stanowi nie tylko fantastyczny ogromny posąg Wielkiego Buddy, świątynie i klasztory, ale także różnorodna roślinność i zwierzyna.

Jiuzhai Gou. Pocztówkowe pejzaże jezior, wodospadów i lasów, drewnianych pomostów i wyłożonych głazami szlaków, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Dazu. Bezcenne malowidła naskalne i imponujące rzeźby w grotach nawiązują do dziedzictwa trzech religii: buddyzmu, taoizmu i konfucjanizmu.

Chiny wycieczka - Tybet

Xining. W niegdyś jednym z głównych ośrodków handlowych Jedwabnego Szlaku warto obejrzeć Kumbum - jeden z największych klasztorów Geluk (Żółte Czapki) założony w 1560 r., a także jezioro Qinghai, odwiedzane w kwietniu i lipcu przez tysiące ptaków przylatujących tu znad Oceanu Indyjskiego.

Lhasa. Legendarny XVII-wieczny pałac Potala oraz letnia rezydencja dalajlamów Norbulingka to tylko najważniejsze z wielu atrakcji stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. W okolicy miasta na szczególną uwagę zasługuje Sakja - jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych klasztorów w Tybecie oraz Samye - najstarszy klasztor w Tybecie zbudowany na planie mandali.

Więcej o: