Cannes - zwiedzaj po festiwalu

Popularność Cannes znacznie wzrosła w pierwszej połowie XIX w. Dziś trudno znaleźć tu wolny skrawek na maleńkiej plaży publicznej, gdyż prawie wszystkie miejsca zajęte są przez hotele i restauracje stojące przy bd de la Croisette. Na tym najsłynniejszym bulwarze Cannes przez cały dzień odbywa się prawdziwa rewia mody. Ale reżyserzy oraz największe gwiazdy światowego kina przyjeżdżają tu zwykle tylko na Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

Cannes - zwiedzanie

Do Cannes wszyscy przyjeżdżają głównie ze względu na magię festiwalu filmowego i elegancką promenadę - bulwar Croisette. Podczas imprezy pokazy filmowe odbywają się w Palais des Festivals et des Congres, w budynku z 1982 r. stojącym na końcu bd Croisette, obok Vieux Port. Tu właśnie organizuje się konferencje prasowe i rozdaje Grand Prix oraz Złote Palmy. Wewnątrz jest też Casino Croisette i drogi klub. Przed pałacem biegnie słynna aleja gwiazd, na której sławy kina pozostawiły odciski swych dłoni - jest tu m.in. odciśnięta dłoń Andrzeja Wajdy.

Od Palais des Festivals warto udać się w stronę starówki zwanej Le Suquet, gdzie na rue du Marché Forville odbywa się jeden z najważniejszych targów prowansalskich w regionie. Starówka to kilkanaście stromych uliczek i wąskich przejść ze schodami na zboczu wzgórza zamkowego - sporo tu zaskakująco zapuszczonych i zapomnianych miejsc.

Na szczycie wzgórza wznosi się obok niezbyt ciekawego kościoła Notre-Dame zamek - Chateau-Musee de la Castre. Wybudowany w okresie XI-XII w. przez mnichów z wyspy Saint-Honorat zamek dziś mieści muzeum archeologiczne i etnograficzne z bogatą, ciekawą kolekcją sztuki starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu, a także sztuki prymitywnej Oceanii, Afryki i Azji. Ekspozycja obejmuje również instrumenty muzyczne z całego świata oraz dzieła prowansalskich i miejscowych artystów-malarzy. Z wieży roztaczają się wspaniałe widoki na zatokę i Massif d'Esterel.

Jak przystało na Lazurowe Wybrzeże, każdy piaszczysty kawałek jest podzielony na plaże publiczne i prywatne (wzdłuż bd de la Croisette). Na plażach można wypożyczyć sprzęt pływający, leżaki i parasole, są tu również prysznice, bary i restauracje. Mniej ekskluzywnie, ale i głośniej jest na plażach na zachód od Le Suquet, czyli na Plages du Midi i de la Bocca.

W zatoce Cannes (Baie de Cannes) widać dwie wynurzające się z morza wyspy - ´les de Lérins. Jedna z nich to ´le Saint-Honorat (1,5 km długości i 400 m szerokości), należy do wspólnoty klasztornej opactwa Lérins. Na drugiej - ´le Sainte-Marguerite - więziony był człowiek w żelaznej masce. Na obie można popłynąć na całodniowy piknik, ale nie wolno tam poruszać się na rowerze ani biwakować.

Cannes - Festiwal filmowy

Cannes co roku w maju na kilkanaście dni staje się stolicą światowego kina. Festiwal filmowy w Cannes jest jedną z najważniejszych tego typu imprez, podczas której jury wybiera najlepsze filmy, przyznając im Złotą Palmę oraz inne, mniej prestiżowe nagrody. Równolegle wiele filmów pokazywanych jest poza konkursem, w ramach innych pokazów np. Tygodnia Krytyków, Złotej Kamery i innych. Festiwal gromadzi nie tylko tysiące ludzi świata kina, wśród nich największe aktorskie i reżyserskie gwiazdy, na imprezę zjeżdżają też tysiącami dziennikarze i paparazzi, oraz spragniona widoku gwiazd filmowych gawiedź. Tłumy obserwują sławne schody pałacu festiwalowego, wyłożone czerwonym chodnikiem, a bulwar Crosiette zmienia się w jeden wielki salon mody, luksusu i bogactwa. Ożywają sale bankietowe i restauracje najdroższych hoteli, gdzie nie sposób wejść bez najelegantszego smokingu i sukni wieczorowej od drogich projektantów. Zwykły śmiertelnik nie ma także możliwości dostania się na pokazy konkursowe, odbywające się w kilkunastu salach pałacu festiwalowego. Warto też pamiętać, że ceny - szczególnie noclegów - osiągają wtedy w mieście i najbliższych okolicach poziom zupełnie niebotyczny i trzeba je rezerwować z wielkim wyprzedzeniem. Organizacją festiwalu zajmuje się biuro festiwalowe (www.festival-cannes.org) z siedzibą w Paryżu.

Więcej o: