Saint Tropez - stolica Riwiery Francuskiej

Rejon Saint Tropez to kraina marzeń dla wielu turystów. Wszyscy chcą przejść się nabrzeżem portu Saint-Tropez, zerknąć na bogaczy wypoczywających na swych ogromnych jachtach lub na plaży w Zatoce Milionerów albo wytropić jakąś znaną gwiazdę filmową. Ale podobno gwiazdy dość mają Saint-Tropez, a na plażach jednej z najsłynniejszych miejscowości nadmorskich Europy coraz więcej jest bogatych biznesmenów z rodzinami oraz zwykłych turystów, którzy przyjechali tu otrzeć się o wielki świat.

Saint Tropez - Zwiedzanie

Gdyby nie wszechobecne tłumy, Saint-Tropez zachowałoby sporo uroku. Najlepiej przyjechać poza sezonem, kiedy da się jeszcze poczuć atmosferę dawnych, rybackich czasów. Koniecznie trzeba przejść się wtedy wąskimi, pełnymi zakamarków uliczkami i pooglądać domy o elewacjach utrzymanych w ciepłych kolorach Południa.

Centrum Saint-Tropez, gdzie gromadzi się najwięcej ludzi i gdzie zawsze coś się dzieje, to portowe nabrzeże. Jest to skupisko kawiarni i barów z ogródkami zwróconymi w stronę morza, bardziej przypominających lokale paryskie (nie darmo miejsce to nazywane jest "Montparnasse-sur-Mer") niż prowansalskie. Jest tu również sporo sklepów, a chodnik przy nabrzeżu zajmują stoiska z pamiątkami i portreciści.

Warte uwagi jest Musée de L'Annonciade (Muzeum Zwiastowania) w dawnej kaplicy Pénitents Blancs, wzniesionej w latach 1510-1558 przy samym porcie. Muzeum, wbrew nazwie, jest galerią sztuki współczesnej. Zebrane płótna pochodzą z lat 1890-1950 i są świadectwem twórczych poszukiwań impresjonistów, puentylistów oraz kolorystów, będące ważnym etapem w rozwoju współczesnego malarstwa. Można tu podziwiać prace Matisse'a, Bonnarda, Marqueta, Paula Signaca, Francisa Picabii, Soni Delaunay, Roberta Delaunaya, Georges'a Braque'a, Édouarda Vuillarda, Maurice'a Denisa, Maurice'a Vlamincka, Maurice'a Utrilla i wielu innych wybitnych artystów.

Nad starą częścią Saint-Tropez wyrasta wzgórze, na którym wybudowano cytadelę z Musée Naval (Muzeum Marynarki) - strażniczkę zatoki. Pierwsze fortyfikacje wzniesiono w 1589 r., a 4 lata później na wzgórzu stała już cytadela, ukończona w 1602 r. Dziś w XVI-wiecznym donżonie mieści się muzeum poświęcone historii i morskim tradycjom Saint-Tropez. Latem w cytadeli odbywają się festiwale muzyki, a 15 sierpnia organizowana jest zabawa, w której mogą brać udział wyłącznie mieszkańcy miasta.

Saint Tropez - Plaże

Najlepsze plaże w okolicy rozciągają się właśnie na półwyspie Saint-Tropez. Najpopularniejsza - Plage de Pampelonne swą sławę zawdzięcza nie tylko gwiazdom kina i muzyki oraz znanym modelkom, ale też ciągnącej się przez 5 km, od Pointe de la Bonne Terrasse (niedaleko Phare de Camarat) aż do Cap du Pinet, piaszczystej przestrzeni nad błękitną wodą. Nieco bliżej miasta jest Plage Tahiti - połączona z plażą Pampelonne tuż przy Cap Pinet. Można do niej dotrzeć na piechotę z Saint-Tropez, około 4 km od centrum (dojście av. de la Resistance, a potem rue de la Belle Isnarde). Jeszcze bliżej miasta są maleńkie Plage des Canebieres i Plage des Salins - pierwsza rozciąga się bezpośrednio za wzgórzem z cytadelą, do drugiej wiedzie zza cytadeli route des Salins. Godne polecenia są też plaże oddalone nieco od Saint-Tropez, ale dzięki temu mniej zatłoczone. Do wielu z nich jedzie się route des Plages, czyli drogą D93. Plage de Bonne Terrasse - jest zaraz za Plage de Pampellone, u nasady cypla Cap Camarat. Nieco dalej da się zjechać w bok do Plage de l'Escalet - plaży naturystów (ale nikt nie zabrania tu wstępu w kostiumach).

Więcej o: