Francja wycieczki - informacje praktyczne

Francja ma znakomicie rozwinięty system informacji turystycznej, zaliczany do najlepszych na świecie. Nie ma w związku z tym żadnych problemów z uzyskaniem rzetelnych i profesjonalnych wiadomości na każdy temat, jaki może zainteresować turystę. Zaplanuj wycieczkę do Francji!

Francja wycieczki - Podróż

Wycievzka z Polski do Francji, mimo sporej odległości, przeważnie przekraczającej 1000 km, nie nastręcza większych trudności. Niezależnie od tego, jakim środkiem transportu będzie się podróżowało - samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem - nie powinno być problemów z dotarciem tam w ciągu jednej doby. Obecnie najpopularniejszym sposobem podróżowania między Polską a Francją jest samolot - absolutnie najszybszy, a od czasu wejścia na polski rynek tanich linii lotniczych wcale nie najdroższy. Niestety, wciąż jeszcze oferta lotów bezpośrednich prezentuje się dość ubogo i obejmuje głównie Paryż i podparyskie Beauvais. Lepsza pod tym względem jest oferta przewoźników autobusowych - autokary kursują z największych miast w Polsce do wielu we Francji, zaś ceny biletów nie są wygórowane. Jedyny mankament to niski komfort podróży oraz czas jej trwania. Dojazd własnym samochodem może być dobrym rozwiązaniem dla kilkuosobowej grupy, chcącej obniżyć koszty. Doskonałe autostrady przez Niemcy przyspieszają i ułatwiają podróż. Jeśli chodzi o pociąg, za szybkie połączenia z małą liczbą przesiadek trzeba sporo zapłacić, a podróżowanie pociągami lokalnymi zabiera mnóstwo czasu. Dla najbardziej oszczędnych i dysponujących większą ilością czasu pozostaje niezawodny autostop.

Francja wycieczki - Komunikacja

Poruszanie się po Francji komunikacją publiczną nie jest trudne oraz, niestety, nietanie. Najdroższa opcja to samolot, pod względem czasu podróży często przegrywający z TGV. Na długich dystansach sprawdza się najlepiej właśnie szybki pociąg. Państwowe przedsiębiorstwo SNCF utrzymuje dzięki dotacjom sporo niedochodowych, lokalnych połączeń kolejowych. Natomiast sieć komunikacji autobusowej jest rozdrobniona, obsługiwana przez lokalne firmy i bardzo nierównomierna w poszczególnych regionach. Rzadko kiedy autobusy kursują na trasach międzyregionalnych, najczęściej zaś w okolicach większych miast. W miejsce zlikwidowanych linii kolejowych wprowadzono autobusy SNCF. Obowiązują na nie te same bilety co na pociągi, kupowane w kasach na dworcach kolejowych.

Francja wycieczki - Noclegi

Francuska baza noclegowa wyróżnia się niewiarygodnym bogactwem. Na turystów czekają zarówno luksusowe hotele, stylowe pokoje w zamkach lub dawnych opactwach, jak i tanie schroniska, kwatery prywatne oraz tysiące kempingów.

W wielu miejscach przy rezerwacji trzeba od razu wpłacić zaliczkę lub wręcz całą kwotę za nocleg. Rezerwacji w miejscowościach turystycznych lepiej dokonywać znacznie wcześniej, szczególnie gdy planuje się wyjazd w czasie wakacji i innych okresów wolnych od nauki szkolnej, w czasie tzw. długich weekendów oraz w święta. W niektórych popularnych miejscach wypoczynkowych koniecznie jest rezerwowanie miejsc na dłuższe pobyty nawet na kempingach! Trzeba się też wtedy liczyć z wyższymi cenami. Pośrednictwo w rezerwacji prowadzi wiele biur informacji turystycznej, które pobierają za to niewielką prowizję (w granicach 1 euro).

Francja wycieczki - Hotele

W większości francuskich miast jest co najmniej kilka hoteli. Metropolie i popularne regiony oraz miejscowości wypoczynkowe mogą pochwalić się imponującą liczbą miejsc noclegowych. Standard hoteli określany jest gwiazdkami, od jednej do czterech, rzadziej do pięciu. Warto pamiętać, że hotele o tej samej liczbie gwiazdek często różnią się zarówno komfortem, jak i cenami. Te ostatnie zależą bowiem od lokalizacji obiektu (blisko plaży albo w centrum starówki, w zabytkowych budynkach jest z reguły drożej) lub nawet poszczególnych pokoi (droższe są pokoje z lepszym widokiem, cichsze itp.). Liczba gwiazdek określa, jakich udogodnień można się spodziewać, ale nie ma żadnego kryterium oceniającego np. czystość (choć pod tym względem znakomitej większości nie można nic zarzucić). Większość pokoi określanych jako dwuosobowe jest wyposażonych tylko w jedno podwójne łóżko. Jeśli chce się mieć dwa oddzielne łóżka, trzeba to wyraźnie zaznaczyć.

Dla podróżujących samochodem ciekawą ofertą mogą być tanie hotele należące do światowej sieci Accor oraz innych, mniejszych sieci. Są one zlokalizowane przeważnie na obrzeżach miast, w pobliżu zjazdów z autostrad lub przy innych ważnych węzłach drogowych, obok centrów handlowych itp., tworząc całe kompleksy złożone nawet z kilkunastu obiektów. Niestety, często w dni powszednie trudno w nich o wolne miejsce - pokoje zajmują pracownicy firm przyjeżdżający do miasta z całego regionu i wracający do swoich domów dopiero w weekend (stąd atrakcyjne zniżki w dni wolne od pracy).

Francja wycieczki - Kempingi

Nocowanie pod namiotem na kempingu to najtańsza opcja dla oszczędnych. We Francji działają tysiące kempingów - szczególnie na wybrzeżach oraz w okolicy najbardziej znanych miejscowości turystycznych. Właściwie wszystkie oferują podstawowe wygody: toalety, prysznice z ciepłą wodą (sporadycznie za dodatkową opłatą), miejsca do zmywania naczyń i prania. Wiele kempingów ma też mnóstwo innych udogodnień, jak baseny (w tym wypadku cena noclegu jest wyższa). Na niektórych na turystów czekają kilkuosobowe bungalowy do wynajęcia.

Informacje o większości kempingów można znaleźć w Internecie na stronie www.campingfrance.com, gdzie opisano ponad 11 tys. kempingów w całej Francji. Francuska Federacji Kempingu i Karawaningu (Fédération Francaise de Camping et de Caravaning, www.ffcc.fr) wydaje co roku specjalny przewodnik po kempingach, który można kupić w wielu księgarniach, a nawet na stacjach benzynowych i w sklepach z pamiątkami. Jeśli dysponuje się międzynarodowym karnetem kempingowym, można liczyć na zniżki w wysokości 5-30euro na prawie 2 tys. pól namiotowych. Na większości pozostałych karnet może służyć jako dowód tożsamości, zostawiany na recepcji zamiast paszportu.

Szukając odpowiedniego pola namiotowego, warto wybierać kempingi gminne (municipale), przeważnie tańsze od prywatnych, o niezłym standardzie. Cena noclegu na takim kempingu dla 2 osób z samochodem często nie przekracza 10 euro za noc.

Francja wycieczki. Specjalna kategoria to tzw. kempingi w gospodarstwie (camping a la ferme) - miniaturowe pola namiotowe przy prywatnych wiejskich domach. Są one podzielone na kilka kategorii, najmniejsze mogą przyjąć najwyżej 25 osób, największe mogą mieć nawet 25 stanowisk łącznie na 100 osób, ale wszystkie muszą być wyposażone w toalety i prysznice z ciepłą wodą. Ten rodzaj kempingów najłatwiej znaleźć za pośrednictwem organizacji Fédération Nationale des G^tes de France.

Nocowanie na dziko (camping sauvage) teoretycznie jest nielegalne, ale w praktyce, jeśli rozbija się namiot tylko na jedną noc, nikt nie będzie robił problemów. Dla pewności warto w miarę możliwości spytać właściciela danego terenu o zgodę. Odrębne zasady dotyczą parków narodowych.

Francja wycieczki - Kwatery prywatne

We Francji w wielu miejscach, szczególnie w miejscowościach wypoczynkowych, można wynajmować pokoje lub całe domki z łazienką i kuchnią. Noclegi typu bed & breakfast zwane są chambre d'hete, z kolei domek do wynajęcia to g^te rural. Cena noclegu w kwaterach prywatnych przeważnie wynosi ok. 50 za 2 os. za noc, choć da się znaleźć miejsca znacznie tańsze. W wielu miejscach wymaga się wykupienia od razu kilku noclegów, przeważnie na cały tydzień. Informacje o noclegach w kwaterach prywatnych można zawsze znaleźć za pośrednictwem lokalnego biura informacji turystycznej. Wiele pokoi i domków do wynajęcia można także znaleźć i zarezerwować poprzez Internet.

Francja wycieczki - Schroniska górskie

We Francji funkcjonują dwa rodzaje schronisk górskich. W wyższych partiach, przy szlakach turystycznych, przeważnie z dala od miejscowości, znajdują się klasyczne schroniska (refuges). Należą one do parków narodowych, Club Alpin Française oraz wielu innych prywatnych organizacji i lokalnych klubów wysokogórskich. Nie oferują praktycznie żadnych wygód, nocuje się na pryczach w wieloosobowych salach. Niektóre z nich, położone często w miejscach dostępnych tylko dla alpinistów, w ogóle nie mają obsługi.

Druga kategoria schronisk, wygodniejszych i znajdujących się najczęściej w górskich miejscowościach, to g^tes d'étape. Informacje o ok. 4000 obiektów obu typów znaleźć można w Internecie, na stronie www.gites-refuges.com.

Francja wycieczki - Gastronomia

Najtańsze lokale oferują posiłki w postaci zupy i drugiego dania za 8-12 euro, ale nie należy spodziewać się rozkoszy dla podniebienia. Nieco mniej kosztują zestawy hamburgerowo-frytkowe w licznych fast foodach, takich jak McDonald's czy podobny do niego Quick. Średniej klasy restauracje oferują posiłki typu "szef kuchni poleca" od 15 do 18 euro, składające się z dwóch dań i przeważnie wody lub napoju owocowego w postaci szklanki 0,2 l. Jeśli klient zdecyduje się w tym lokalu na coś innego, musi liczyć się z wyższymi kosztami. Ekskluzywne lokale nie bawią się w ceregiele i za możliwość stołowania się przy świecach w nowobogackim towarzystwie, w dodatku z profesjonalną obsługą, żądają za obiad ok. 25-30 euro.

Więcej o: