Słowacki Raj - zaplanuj podróż

Na południe od Spiskiej Nowej Wsi, na granicy Spisza i Gemeru rozciąga się Słowacki Raj - jeden z najpiękniejszych parków narodowych Europy.

Słowacki Raj geograficznie nosi nazwę Krasu Spisko-Gemerskiego, a geomorfologicznie zaliczany jest do Rudaw Słowackich. To niezbyt wysokie góry: najwyższy szczyt, Hawrania Skała, ma 1153 m wysokości. Wapienny płaskowyż został pocięty głębokimi dolinami, kanionami i wodospadami, tworzącymi niecodzienne krajobrazy, które wespół z szumiącymi potokami, bujną zielenią drzew, mchów i paproci oraz wilgotnym rześkim powietrzem składają się na tę wyjątkową krainę - raj dla turystów. Dodatkową atrakcją są dziesiątki kilometrów szlaków przecinających kaniony i doliny, nie tylko po omszałych ścieżkach, ale i po dnach potoków, stromych drewnianych i metalowych drabinach i platformach oraz zawieszonych wysoko mostkach. Bardzo ciekawy jest szlak wzdłuż przełomu rzeki Hornad, rozcinającej wapienny płaskowyż mniej więcej kilometr od jego północnej krawędzi.

Słowacki Raj. W południowej części Słowackiego Raju znajduje się niezwykła Dobszyńska Jaskinia Lodowa z przepiękną dekoracją lodową. Dalej rozlewa się sztuczny zalew Palcmanska masa, którego chłodne krystaliczne wody błyskające pośród zielonych grzbietów gór i białych skał są rajem dla wodniaków. Nad zalewem leży wioska Dedinky - ośrodek sportów wodnych i zimowych.

W Słowackim Raju wytyczono gęstą sieć szlaków rowerowych prowadzących przede wszystkim leśnymi drogami w głębi płaskowyżu. Na obrzeżach można zimą uprawiać narciarstwo zjazdowe, a w głębi płaskowyżu - biegowe. Przejście zimą przez kaniony oraz przełomem Hornadu jest dla turystów niedozwolone ze względów bezpieczeństwa.

Słowacki Raj - Wycieczki

Najpopularniejszymi węzłami turystycznymi Słowackiego Raju są Podlesok, Spisske Tomasovce i Cingov po stronie północnej, oraz Stratena i Dedinky po południowej. Planując wycieczkę, warto wziąć pod uwagę, że niektóre trasy nie należą do łatwych. Czasami zaskakują drewniane drabinki, metalowe podesty i łańcuchy, które w czasie deszczu bywają śliskie. Wszystkie niedogodności rekompensują jednak wspaniałe widoki i posmak prawdziwej przygody.

Słowacki Raj to góry właściwie dla każdego. Szlaki krasowymi kanionami prowadzą zwykle po drewnianych stopniach, a w trudniejszych miejscach po zawieszonych na wapiennych ścianach metalowych drabinkach. Chodnik Horskej sluzby - bardzo ciekawy szlak turystyczny wzdłuż przełomu Hornadu - prowadzi na długich odcinkach tzw. stupackami, czyli metalowymi ażurowymi platformami wbitymi w pionową ścianę skalną i zawieszonymi kilkanaście metrów nad lustrem wody.

Latem wyjazd do Słowackiego Raju nie wymaga specjalnych przygotowań. Konieczne są jednak solidne górskie buty i to, co zwykle zabiera się w góry, czyli ciepła odzież, okrycie od deszczu, plecak. Przy przejściu szlaków dolinkami na drabinkach przydają się obie ręce, więc nie należy zabierać ze sobą żadnych toreb czy reklamówek.

Najbardziej spektakularne, a zarazem trudniejsze technicznie szlaki wytyczono w północnej części Słowackiego Raju. Południowa nadaje się na rozgrzewkę lub dla mniej zdeterminowanych turystów.

Słowacki Raj jest parkiem narodowym. Na jego terenie obowiązuje jasno sprecyzowany regulamin: nie wolno schodzić ze szlaków, biwakować na dziko i niszczyć przyrody.

Słowacki Raj - Lodowa Jaskinia Dobszyńska

U południowych wrót Słowackiego Raju niedaleko wsi Stratena znajduje się odkryta w 1870 r. Lodowa Jaskinia Dobszyńska, która w galerii słowackich jaskiń stanowi unikat, kruche królestwo wiecznego lodu zastygłego w bajkowe kształty: stalagmity, kolumny i wodospady. Całkowita długość podziemnych korytarzy wynosi 1232 m, z czego do zwiedzania udostępniono 475 m.

W 1887 r. jako pierwsza w Europie zyskała elektryczne oświetlenie, a w 2000 r. znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jaskinia jest gigantycznym składem lodu - w korytarzach zalega go ponad 110 tys. metrów sześciennych, a najgrubsza warstwa ma 26,5 m. Nie przeszkadza to widać nietoperzom, bo aż 12 gatunków zimuje w jej chłodnym wnętrzu.

Słowacki Raj - Klastorisko

Klastorisko to rozległa polana na płaskowyżu Słowackiego Raju, teren średniowiecznej osady zakonnej, dziś ośrodek turystyczny. W okresie wczesnego osiedlenia Słowian wystawiono tu spory gródek z drewnianą wieżą obserwacyjną, opisany w dokumentach jako castrum Lethon (zamek letanowski). W czasie najazdu tatarskiego w 1241 r. na polanie Klastorisko schroniła się spora grupa mieszkańców Spiszu, stąd okolicę nazywano w późniejszych dokumentach "Skałą Schronienia" (Lapidis Refugii). Na płaskowyż Tatarzy nie zdołali, czy też nie chcieli się wedrzeć. Budowla została w 1299 r. przejęta przez kartuzów, którzy rok później rozpoczęli budowę klasztoru. Ponieważ w myśl reguły zakonu raj stanowi przedsionek nieba - każde miejsce, gdzie stawał klasztor, nazywano "rajem". Stąd wprowadzona przez kartuzów nazwa - Słowacki Raj.

Zachowała się kronika klasztoru, spisana w XVI w. przez anonimowego mnicha, który podaje, że pierwsi kartuzi wprowadzili się na płaskowyż w 1307 r. W 1319 r. rozpoczęła się budowa drugiego klasztoru kartuzjańskiego w Lechnicy, zwanego popularnie Czerwonym Klasztorem. W 1344 r. klasztor w Słowackim Raju został zdobyty i zniszczony przez husytów. Po odbudowie zakonnicy wrócili na płaskowyż, ale odległe położenie ich siedziby, a zarazem jej strategiczne usytuowanie kusiło co kilkadziesiąt lat kolejnych grabieżców. W końcu władze biskupie ze Spiskiej Kapituły postanowiły zburzyć klasztor, aby nie stał się bazą rozbójników. Doszło do tego 20 lipca 1543 r. Zakonnicy przenieśli się do Czerwonego Klasztoru. Budynki na Skale Schronienia popadły w ruinę i tylko używana obecnie nazwa Klastorisko przypomina o 200-letniej historii kartuzów w Słowackim Raju. Pozostały także nieźle zachowane ruiny klasztoru, w których prowadzone są od lat prace archeologiczne, dokumentujące surowe, ale pracowite życie stale milczących, zgodnie z regułą, zakonników, zajmujących się poza modlitwą i kontemplacją także kopiowaniem ksiąg, lecznictwem i rolnictwem.

Więcej o: