Słowacja. Wysokie Tatry - Stary Smokowiec i Nowy Smokowiec

Najstarsza spośród tatrzańskich osad rekreacyjnych zachowała sporo staroświeckiego czaru. Zawdzięcza go stylowym willom i hotelom, licznym parkom i niesamowitej górskiej scenerii.

Stary Smokowiec (Starý Smokovec, 1010 m n.p.m.) powstał na początku XIX w. za sprawą dzierżawcy Jana J. Rainera, który wybudował pierwsze obiekty sanatoryjne: Flora (1839 r.), Szwajcarski Dom i Bellevue (1850 r.), funkcjonujące (po rekonstrukcji) do dziś. Jako środek leczniczy aplikowano miejscowe wody mineralne. Pod koniec XIX w. nowy dzierżawca osady, Bank Kredytowy z Lewoczy, rozpoczął wielką rozbudowę kurortu, niechętnie sprzedając działki osobom postronnym, chyba że były wysoko urodzone, jak np. arcyksiężna habsburska Klotylda, która wybudowała willę Klotylda, dziś Kamz~k. W 1904 r. stanął pierwszy tatrzański Grandhotel. Później, z okazji narciarskich Mistrzostw Świata w 1970 r., Stary Smokowiec zyskał kilka kanciastych betonowych budynków zakłócających uroczą harmonię zabytkowych pensjonatów i monumentalnych tatrzańskich grzbietów.

Słowacja. Wysokie Tatry - Nowy Smokowiec

Nowy Smokowiec (Nový Smokovec, 1000 m n.p.m.), u zachodnich krańców Starego, powstał w 1875 r. dzięki doktorowi Miklósowi Szontaghowi, który postanowił utworzyć tu pierwsze w Wysokich Tatrach sanatorium klimatyczne. Na obszarze 20 ha wzniósł budynki kurortu, gdzie leczył chorych na gruŹlicę, których pobyt wzbudzał z początku gwałtowne protesty sąsiadów ze Starego Smokowca. W okresie międzywojennym Nowy Smokowiec zyskał kilka nowych obiektów, m.in. imponujące sanatorium przeciwgruŹlicze (dziś Penzák) i pierwsze kino w Tatrach. Wśród kilku prywatnych rezydencji znalazła się willa właścicieli kurortu Szontaghów (dziś hotel Villa Dr. Szontagh), hrabiów i polityków Telekich (willa Sibir).

Słowacja. Wysokie Tatry - wycieczki ze Starego Smokowca

Najpopularniejszym (i najłatwiejszym) celem wycieczek jest pobliskie Siodełko (Hrebienok). Zimą jest tu popularny ośrodek narciarski. Z Siodełka jest tylko kilka kroków do zabytkowego schroniska Biliková chata z restauracją i 28 miejscami noclegowymi. 20-minutowy spacer zielonym szlakiem do czterech malowniczych kaskad o nazwie Wodospady Zimnej Wody (Vodopády Studeného potoka), z których najwyższa ma 13 m, to prawdziwa przyjemność. Niezbyt zaprawieni w wędrówce turyści mogą wybrać się z Siodełka na kilka łatwych, a przy tym widokowych wypraw, m.in. do schroniska Sliezsky dom (szlak czerwony; 2 godz.) lub do Tatrzańskiej łomnicy (szlaki czerwony i niebieski; 1 godz. 45 min). Nieco trudniejsze są trasy z Siodełka do schroniska Téryho chata i Pięciu Stawów Spiskich (znaki czerwone i zielone; 2 godz. 45 min), otoczonych majestatycznymi szczytami łomnicy od wschodu i Lodowego Szczytu od północy, do schroniska Zbójnicka Chata (szlak niebieski; 3 godz.) obok Wodospadów Zimnej Wody przez Wielką Dolinę Zimnej Wody oraz nad łomnicki Staw (Skalnaté pleso; szlak czerwony; 2 godz.) pod łomnicą.

Zaawansowanym pozostaje wyprawa na Sławkowski Szczyt (Slavkovský št~t; szlak czerwony i niebieski; 4,5 godz.).

Słowacja. Wysokie Tatry - Tatrzańska Łomnica

Tatrzańska Łomnica (Tatranská Lomnica) - jedna z większych podtatrzańskich osad leży ok. 6 km na wschód od Starego Smokowca, u stóp łomnicy. Oprócz wielkiej liczby hoteli i pensjonatów jej największą atrakcją są kolejki linowe, które łatwo i przyjemnie pozwalają każdemu ceprowi znaleźć się na podniebnym szczycie łomnicy, skąd przy dobrej pogodzie roztaczają się niewiarygodne panoramy Tatr i dalszej okolicy. Przy głównej drodze w kierunku Tatrzańskiej Kotliny, w spiczastym budynku nawiązującym zapewne formą do okolicznych turni, mieści się Muzeum TANAP-u. Interesująca ekspozycja dzieli się na cztery części: przyroda i geologia, ochrona przyrody, historia i etnografia.Tatrzańska łomnica jest renomowanym ośrodkiem narciarskim z trasami dla wszystkich - od początkujących amatorów po zawodowców.

Słowacja. Wysokie Tatry - Wyjazd na szczyt łomnicy

Największą atrakcją Tatrzańskiej łomnicy jest bezapelacyjnie kolejka linowa, a raczej trzy kolejki. Pierwsza, nowoczesna kolej gondolowa (kab~nková) z Tatrzańskiej łomnicy (stacja przy hotelu Horec) do łomnickiego Stawu (Skalnaté pleso). Przy łomnickim Stawie można przesiąść się do 15-osobowego wagonika (visutá lanová dráha) wywożącego na łomnicę. Wagonik czeka około 35 minut (kto nie zdąży - musi czekać na wolne miejsca w następnych). Na wierzchołku jest budynek górnej stacji kolejki, betonowy taras widokowy, obserwatorium astronomiczne i kilka innych placówek naukowych, a także blaszany barak z automatyczną aparaturą badawczą. Szczyt szpecą anteny przekaźnikowe RTV oraz doprowadzona tu linia wysokiego napięcia. Przy ładnej pogodzie roztacza się stąd niesamowity wprost widok. Szczególnie imponująco przedstawia się pobliski masyw Lodowego. Jeżeli pogoda dopisuje, z łomnicy można dojrzeć nawet obiekty oddalone o blisko 400 km, m.in. Góry Tokajskie i Matrę na Węgrzech na południu, Łysicę w Górach Świętokrzyskich na północy, Śnieżkę w Karkonoszach na zachodzie a na wschodzie ukraińską Howerlę w Czarnohorze.Jazda na szczyt łomnicy przysparza sporo emocji, gdyż na odcinku pomiędzy Łomnickim Stawem a szczytem kolejka pokonuje odległość 1865 m i wysokość ponad 850 m niemal bez podpór. W najwyższym punkcie lina zawieszona jest ponad 250 m nad ziemią.Spod Łomnickiego Stawu na Przełęcz Łomnicką (Lomnické sedlo) pod szczytem łomnicy turystów wywozi wyciąg krzesełkowy.Szczegółowe aktualne informacje na temat rozkładów jazdy i cen biletów (oraz zniżek) znajdują się na stronie www.lanovky.sk.

Więcej o: