Słowacja. Mała Fatra

Mała Fatra to jedno z najciekawszych pasm na Słowacji. Warto wybrać się tam na weekend, by poznać piękną słowacką przyrodę. Mała Fatra - to musisz wiedzieć

Góry należące do Karpat Wewnętrznych, a w nich do łańcucha Małofatrzańskiego, dzielą się na dwie wyraźne części rozcięte przełomową doliną Wagu: krywańską na północnym wschodzie i niższą, luczańską, na południowym zachodzie.

Mała Fatra - część krywańska

Krywańska część Małej Fatry Szczyty tej części pasma wznoszą się na wysokość 1600-1700 m. Najbardziej charakterystycznym szczytem tych gór jest skalisty Wielki Rozsudziec (1609 m n.p.m.) na ich północno-wschodnim krańcu. Sąsiadujący z nim od południa bliźniaczy Stoh (czyli w dosłownym tłumaczeniu Stóg) ma wysokość 1608 m n.p.m., lecz wygląda inaczej niż Wielki Rozsudziec - dokładnie jak stóg siana. Ten ciekawy kontrast wynika z odmienności skał, z jakich zbudowane są szczyty.

Krywańska część Małej Fatry przypomina Tatry Zachodnie w miniaturze. Jej główny grzbiet, ciągnący się od szczytu Suchý (1468 m n.p.m.) na zachodzie po Stoh, tworzą skały krystaliczne i metamorficzne, czego efektem są zaokrąglone kształty i łagodne granie najwyższych szczytów. Wielki Rozsudziec, na północ od głównego grzbietu, zbudowany jest ze skał osadowych - wapieni i dolomitów, podobnie jak niższe od niego Mały Rozsudziec (Malý Rozsutec), Sokole (Sokolie) i Boboty (odpowiednio 1344, 1172 i 1086 m n.p.m.). Stąd ich śmiałe sylwetki, wyrastające na zboczach skałki o fantastycznych kształtach i przepiękne przełomowe dolinki, które zresztą należą do największych atrakcji Małej Fatry. Dzięki systemowi ubezpieczeń i drabinek są dostępne dla każdego, nawet niewprawnego turysty. W tym rejonie koniecznie należy wybrać się w Dolne Diery, Horne (górne) Diery i Nowe Diery, bo takie nazwy noszą skaliste dolinki. Znakowane szlaki umożliwiają ciekawą wycieczkę w formie pętli.

Wprawniejszym turystom bardziej spodobają się szlaki graniowe z pięknymi widokami i budzącymi emocje podejściami na Wielki i Mały Rozsudziec. Sieć szlaków turystycznych jest w krywańskiej części Małej Fatry bardzo gęsta. Aby chronić niepowtarzalne walory przyrodnicze i krajobrazowe tego obszaru, w 1995 r. utworzono park narodowy.

Mała Fatra - Dolina Wratna

Centrum krywańskiej części Małej Fatry - Dolina Wratna (Vratná dolina) - jest głównym punktem startowym większości wycieczek. W jej wschodnim odgałęzieniu, u stóp Wielkiego RozsudŹca i Stoha leży turystyczna miejscowość Stefanowa (właściwie przysiółek Terchowej), w której działa kilka pensjonatów, restauracje i parę sklepów, a w każdym domu są do wynajęcia pokoje gościnne. Przy południowym krańcu Wratnej, obok ośrodka chata Vratná, znajduje się dolna stacja nowej kolejki gondolowej pod Chleb (1645,5 m n.p.m.). Niezbyt forsowny szlak graniowy prowadzi stąd na pobliski Wielki Krywań, 1708 m n.p.m. Przy ładnej pogodzie z jego nagiego wierzchołka rozpościera się szeroka panorama Wielkiej i Małej Fatry, Turca i Orawy, aż po Babią Górę.

Dolina Wratna to znany ośrodek narciarski. Na północnych stokach głównego grzbietu śnieg utrzymuje się aż do maja, a liczby wyciągów można tylko pozazdrościć. W latach 60. i 70. XX w. wybudowano kilka luksusowych hoteli, w tym Boboty z basenem. W górach są cztery schroniska: na Gruniu (chata na Gr ni), pod Chlebem (chata pod Chlebom), pod Suchym (chata pod Suchým) i pod Klaczańską Magurą.

Mała Fatra - część luczańska

Luczańska część Małej Fatry Pozbawiona śmiałych skalistych szczytów, z wyjątkiem Klaka (1352 m n.p.m.) na jej południowo-zachodnim krańcu, luczańska część Małej Fatry

ma zupełnie inny charakter. Mniej tu szlaków turystycznych, mniej też turystów. Wyjątek stanowi najwyższy szczyt pasma, Wielka łąka, na którym zbudowano przekaźnik telewizyjny, górną stację wyciągu krzesełkowego i kompleks wyciągów narciarskich. W tej części Małej Fatry warto odwiedzić przede wszystkim wspominany już Klak na jej południowo-zachodnim krańcu.

Więcej o: