Chorwacja aktywnie - nurkowanie, żeglarstwo, rowery i inne

Chorwacja to kraj, który oferuje plaże idealne do relaksu, ale w Chorwacji można też spędzać czas aktywnie. Żeglarstwo, nurkowanie, windsurfing, a może rower? Gdzie, jak i za ile uprawia się sporty w Chorwacji?

Chorwacja aktywnie. Żeglarstwo

Uprawianiu tego sportu sprzyja w Chorwacji klimat pozwalający żeglować od połowy kwietnia do końca października (a nawet przez cały rok), urozmaicona linia brzegowa oraz ogromna liczba wysp i wysepek z setkami idyllicznych zatoczek, w których można zakotwiczyć i odpocząć sam na sam ze wspaniałą przyrodą. W Chorwacji jest prawie 50 marin, z których niemal połowę zrzesza organizacja Adriatic Croatian International Savez (ACI). Chorwackie mariny dysponują niemal 16 tys. miejsc do cumowania - liczbę tę do ok. 30 tys. powiększają miejsca do cumowania w portach. Wiele z marin jest zaopatrzonych w niezbędne dla żeglarzy urządzenia serwisu technicznego, stacje paliw oraz infrastrukturę turystyczną (np. sklepy i restauracje). O jakości niektórych obiektów może świadczyć Błękitna Flaga

- certyfikat nadawany przez ogólnoeuropejską komisję. Jacht czy łódkę można wynająć w firmie z siedzibą na terenie Chorwacji lub skorzystać z ofert polskich biur. W naszym kraju da się to zrobić za pośrednictwem jednej z licznych agencji turystycznych, których adresy można znaleźć m.in. w Internecie. W ten sam sposób można zarezerwować miejsce na jachcie podczas rejsu (wypoczynkowego lub szkoleniowego) - to przez cały rok.

Przykładowe ceny wynajęcia jachtu na tydzień (w lipcu i sierpniu 2010 r.): Charter.pl (Bielsko-Biała, ul. Piłsudskiego 42/2, www.charter.pl) - 6-miejscowa łódz "Sun Odyssey 32"

1320-1450 plus 1300 kaucji; Inter-Yachting (Marina Dalmacija, Bibinje-Sukošan, www.inter-yachting.hr) - 6-miejscowa łódź E-333-2002 "Katarina" 1600 + kaucja; Ecos Yachting (Marina Zadar, ul. I. Meštrovića, zadar@ecos-yachting.com, www.ecos -yachting.com) - 6-miejscowa łódź "Bawaria 32" 1430-1815 plus 1000 kaucji; Nauticki centar Prgin (Šibenik, Obala Jerka Šižgorića 1, booking@ncp.hr, www.ncp.hr) - 6-miejscowa "Beneteau Antares 9.90" 3500 plus 2000 depozytu. Poza głównym sezonem ceny znacznie spadają.

Chorwacja aktywnie. Nurkowanie

Sezon nurkowy w Chorwacji trwa od wiosny do późnej jesieni. Ciepłe i przejrzyste wody Adriatyku (widoczność do 30-40 m) rokrocznie przyciągają nurków z całej Europy. Popularne są zarówno niewielkie zanurzenia tylko z maską i w płetwach (tzw. snorkelling), jak i nurkowanie z pełnym osprzętem (dozwolone jest nurkowanie do głębokości 40 m). Pod wodą, między skałami i w grotach (wstęp do nich jest zwykle zarezerwowany wyłącznie dla doświadczonych nurków) żyją różne gatunki gąbek, ukwiałów, rozgwiazd i ryb, a także ośmiornice i homary.

Na dnie leżą wraki statków - od starożytności po II wojnę światową. Najsłynniejszym z nich jest "Baron Gautsch", który zatonął w 1914 r. niedaleko Puli, jednak nurkowanie przy nim wymaga specjalnego zezwolenia i umiejętności, ponieważ spoczywa on na głębokości 28-42 m. Bez przeszkód można nurkować przy innych wrakach - choćby koło Cavtatu, gdzie w III stuleciu p.n.e. zatonął rzymski statek handlowy.

Nie są wymagane żadne zezwolenia w przypadku nurkowania z rurką, jednak osoby, które chcą penetrować głębiny Adriatyku z pełnym osprzętem, muszą wykupić legitymację nurkową. Wydaje je Chorwacki Związek Nurkowania.

Wyprawę najłatwiej zorganizować, korzystając z pomocy któregoś z klubów lub centrów nurkowych, które działają w niemal wszystkich miejscowościach turystycznych wybrzeża. Zapewniają łodzie, instruktorów, a często także sprzęt. Koszt 3-6-godzinnej wyprawy to, w zależności od firmy, liczby uczestników i ilości zanurzeń, 25-50 /os.

Do najciekawszych miejsc, w których można uprawiać turystykę nurkową, należą:

wrak statku "Baron Gautsch" niedaleko od Rovinja na Istrii - niestety, tylko dla doświadczonych nurków; leży na głębokości 28-42 metrów;

wrak statku "Peltastis", zaledwie 50 metrów od wyspy Krk - nawet dla początkujących; wymaga nurkowania na głębokość 7-32 metrów;

katedra - podwodne jaskinie w zatoce Široka (oraz całe południowo-zachodnie wybrzeże wyspy Premuda); także dla początkujących; wymaga nurkowania na głębokość 4-40 metrów;

podmorskie urwisko wysepki Stambedar w pobliżu wyspy Hvar; nawet dla początkujących; już na głębokości 5 metrów można podziwiać rozmaite morskie stworzenia i bujną podwodną roślinność;

wrak statku "Taranto" koło Dubrownika; niestety, tylko dla doświadczonych nurków; znajduje się na głębokości 23-55 metrów.

Są miejsca, gdzie nurkowanie wymaga specjalnego zezwolenia (parki narodowe Kornati i Mljet, wyspy Palagruža i Jabuka) lub jest zabronione. Do tych ostatnich należą Parki Narodowe Krka i Brijuni, rezerwaty morskie i inne obszary chronione, porty i kotwicowiska, obiekty wojskowe, okolice okrętów itp.Więcej informacji na stronie www.diving-hrs.hr.

Chorwacja aktywnie. Windsurfing

Chorwackie wybrzeże oferuje całkiem przyzwoite warunki do uprawiania windsurfingu. Znane ośrodki tego sportu to m.in. Bol na wyspie Brae, Baška i Punat na wyspie Krk, kanał między Pelješacem a wyspą Koreula, Preluk między Rijeką a Opatiją, Premantura (przylądek Kamenjak), Ravni i Rabac na Istri, Lokva koło Omišu, czy Jadrija koło Szybeniku, ale centra windsurfingowe działają także w innych miejscach (np. na wyspie Mljet). Renomę wśród surferów ma również miejscowość Viganj na półwyspie Pelješac. Każdego roku odbywają się tu mistrzostwa Chorwacji w windsurfingu, impreza otwarta, w której mogą startować również obywatele innych państw.

Turystyka rowerowa

Rowerów w Chorwacji używają głównie turyści. Pojawiają się coraz to nowe trasy przystosowane specjalnie dla rowerzystów, tzw. biciklistieke staze (ma to tym większe znaczenie, że dróg ogólnodostępnych, zwłaszcza tych bardziej ruchliwych, nie można polecić ze względu na spory ruch pojazdów!). Wiele z nich oddala się od wybrzeża, dzięki czemu można poznać mniej skażony masową turystyką interior. Trasy mają zróżnicowany stopień trudności, a ich długość waha się od 10 do 60 km. Czasami przewyższenia sięgają kilkuset metrów, zwłaszcza jeśli startuje się od poziomu morza. W rejonach górskich (np. Gorski Kotar czy Biokovo) różnica wysokości przekracza 1000 m.

Najlepiej jeździ się rowerem po Chorwacji wiosną i jesienią - w pełni sezonu jest zbyt gorąco. Najpopularniejsze regiony to Istria i Kvarner - miejscowe organizacje turystyczne wydają specjalne broszury informacyjne dla cyklistów.

Chorwacja aktywnie. Wspinaczka i turystyka górska

Łańcuchy górskie ciągną się wzdłuż całego wybrzeża, stwarzając nieograniczone możliwości uprawiania turystyki i wspinaczki skałkowej. Najbardziej znanym pasmem jest Velebit, w którym znajdują się dwa parki narodowe - dziki i niezadeptany jeszcze przez turystów Północny Velebit (Nacionalni Park Sjeverni Velebit) oraz Paklenica (www.paklenica.hr), z dwoma słynnymi wąwozami odwiedzanymi przez tysiące wycieczkowiczów.

Oprócz licznych szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności jest tu ok. 300 dróg wspinaczkowych, dzięki którym teren jest rajem dla skałkowców (ściany ponad 300-metrowej wysokości).

Chorwacja aktywnie. Spływy rzekami

Jedną z najbardziej znanych rzek, na której organizuje się spływy, jest Cetina, uchodząca do morza w Omišu, na południe od Splitu. Jej koryto przedziera się przez góry, tworząc piękny widokowo kanion. Równie malowniczy jest przełom Krki w okolicach Szybeniku, tyle że objęto go parkiem narodowym, co ogranicza możliwości spływów (można skorzystać z oferty parku). Inne rzeki warte uwagi to m.in. Dobra, Kupa, Zrmanja, Una czy Mrežnica. Wiele informacji o rzekach nadających się do raftingu i kanioningu zawierają strony internetowe www.raft.hr, www.riverfree.hr.

Więcej o: