Reykjavik co zobaczyć

Reykjavik to jedyne miejsce w Islandii, w którym można poczuć atmosferę dużego miasta. Jednak najdalej na północ położona stolica świata według europejskich standardów jest zaledwie niewielkim ośrodkiem: sam Reykjavik ma ok. 117 tys. mieszkańców, a Obwód Stołeczny zamieszkuje ok. 190 tys. osób.

Reykjavik jest pięknie położony na południowym brzegu zatoki Faxaflói. Nad miastem góruje masyw Esja (914 m n.p.m.), zaś w ładne dni przy dobrej widoczności z portu można dostrzec odległy o 120 km wulkan Snaefellsjökull. W starej części domy i dachy mienią się intensywnymi kolorami. Starsze budynki sąsiadują tutaj z nowymi; część z nich to nieciekawe budowle, ale niektóre stanowią przykłady bardzo interesującej architektury.

Rejkiawik to także świetna baza wypadowa do zwiedzania zachodniej części wyspy. W ciągu jednego dnia można objechać

tzw. Złoty Krąg, czyli największe atrakcje wyspy. Inna propozycja wycieczki to półwysep Reykjanes, z obowiązkową kąpielą w Błękitnej Lagunie.

Reykjavik co zobaczyć - kilka informacji na temat miasta

Turyści z dobrą orientacją w Rejkiaviku nie powinni mieć większych problemów, zważywszy na niewielkie rozmiary centrum. Sprawę ułatwia fakt, że z niemal każdego miejsca widać wieżę Hallgrimskirkja.

Reykjavik leży na małym półwyspie. Stara część miasta zajmuje jego północną część; na południowej powstało lotnisko krajowe. Z czasem Rejkiavik rozrósł się poza półwysep, jednak niemal wszystko, co godne uwagi, znajduje się w centrum

Można powiedzieć, że jedną z rzeczy, które czynią miasto wyjątkowym, jest sadzawka czy też jeziorko Tjörnin, centralny punkt śródmieścia. Właśnie nad tym zbiornikiem stoi nowoczesny ratusz, a wschodnim jego brzegiem biegnie aleja Lakjargata, która dzieli centrum na dwie części. Zachodnia strona to Stare Miasto, z parlamentem, katedrą i placem Austurvöllur. Osią tej części jest ulica Austurstrati, której przedłużeniem po wschodniej stronie jest Bankastrati, przechodząca w Laugavegur.

Wschodnia część Reykjaviku jest zdominowana przez stojący na szczycie wzgórza masywny Hallgrimskirkja. Dalej na wschód, za ulicą Snorrabraut, zaczyna się nowy Rejkiavik, gdzie jest m.in. kemping. Dworzec autobusowy i lotnisko krajowe są usytuowane na południe od centrum. Główne pętle autobusowe znajdują się na wschodnim końcu Laugavegur (przystanek Hlemmur) oraz na placu Laekjartorg na północnym końcu Laekjargata, przy Starym Porcie.

Reykjavik co zobaczyć - główne atrakcje

Reykjavik co zobaczyć - Austurvöllur. Na główny plac miasta miejscowi lubią przyjść na kawę lub obiad - latem, niezależnie od temperatury, ogródki są pełne. Nazwa Austurvöllur może nieco dziwić, gdyż oznacza "wschodnie pole", tymczasem plac leży w zachodniej części Starego Miasta, choć rzeczywiście na wschód od miejsca, w którym Ingólfur Arnarson zbudował swoją farmę - podejrzewa się, że właśnie tu uprawiał zboże.

Dziś to miejsce pełne życia: organizowane są tutaj wystawy i happeningi, a także demonstracje. Szczególnie gwałtowny przebieg miały te z 1949 r., gdy część Islandczyków protestowała przeciwko wstąpieniu Islandii do NATO. Plac znakomicie nadaje się do wyrażania poglądów, gdyż po jego południowej stronie stoi parlament i katedra. Pośrodku wyrasta pomnik dłuta Einara Jónsona (1874-1954), przedstawiający XIX-wiecznego przywódcę ruchu niepodległościowego Jóna Sigurdssona (1811-1879). Powstał w 1911 r., a upamiętniony polityk jest jedną z najważniejszych postaci w historii Islandii; dość powiedzieć, że w święto narodowe (17 czerwca) jest także obchodzona rocznica jego urodzin.

Reykjavik co zobaczyć - Althingihusid. W niepozornym budynku z szarego kamienia od 1881 r. mieści się siedziba parlamentu Islandii. Od 1991 r. jest on jednoizbowy i zasiada w nim 63 posłów. To właśnie tutaj zapadały niegdyś najważniejsze dla wyspy decyzje: w 1918 r. podpisano akt unii personalnej z Danią, a podczas II wojny światowej zadecydowano o rozpisaniu referendum dotyczącego ogłoszenia pełni niepodległości. Parlament obraduje od października do czerwca.

Reykjavik co zobaczyć - Dómkirkja. Stojący obok parlamentu niepozorny kościół to luterańska katedra, najważniejsza świątynia w Islandii. Neoklasyczny budynek ukończono w 1796 r., wówczas Rejkiawik ostatecznie przejął tytuł religijnej stolicy Islandii od Skálholt i Hólar. Obecnie ważniejsze msze św. (czy np. pogrzeby) odprawiane są w dużo większym Hallgrimskirkja, jednak co roku otwarciu sesji parlamentu towarzyszy uroczysty przemarsz posłów z katedry do Althingu.

Reykjavik co zobaczyć - Adalstraeti. Ulica biegnąca nieco na zachód od Austurvöllur to serce starego Rejkiaviku. Pod numerem 10 stoi najstarszy dom w mieście, ukończony w 1752 r. Swego czasu mieszkał w nim Skuli Magnusson (1711-1794), który przyczynił się do rozwoju Rejkaviku. Jego pomnik stoi nieopodal, na małym placyku.

Reykjavik co zobaczyć - Reykjavik 871 +/- 2. Jedno z najciekawszych muzeów Rejkaviku - koniecznie trzeba odwiedzić. Podczas budowy hotelu natknięto się na pozostałości starej farmy, możliwe, że należącej do samego założyciela Rejkiawiku. Rok jej powstania ustalono na 871, z dokładnością do dwóch lat, są to zatem jedne z najstarszych zabudowań na Islandii. Hotel ukończono, a w jego podziemiach zorganizowano wystawę, na której można zobaczyć pozostałości budynków. Wykopaliska uzupełniono świetnie pomyślanymi prezentacjami multimedialnymi, dającymi pojęcie o życiu pierwszych osadników.

Reykjavik co zobaczyć - Falkahusid. W tym ładnie odnowionym, pomalowanym na czerwono drewnianym budynku trzymano sokoły złapane dla króla Danii, o czym świadczą rzeźby ptaków na dachu. Obecnie w środku mieści się bar. Dawniej w okolicy stało wiele budynków należących do duńskich kompanii handlowych. Pobliski placyk jest ulubionym miejscem skaterów, a także punktem zbiórek motocyklistów.

Reykjavik co zobaczyć - Tjörnin i okolice . Jeziorko to jeden z centralnych punktów Reykjaviku - ulubione miejsce spacerów. Sadzawka ma połączenie z morzem, gdyż mniej więcej pod Laekjargata płynie potok (obecnie pod ziemią). Znad Tarnin można podziwiać panoramę miasta, które szczególnie ładnie prezentuje się z Tjarnagata lub Sudurgata, biegnących zachodnim brzegiem.

Kierując się na południe, można dojść do Muzeum Narodowego, uniwersytetu i Domu Nordyckiego. Z kolei parę kroków na zachód od jeziora turysta natknie się na stary cmentarz, jedno z najbardziej zadrzewionych miejsc w Rejkiaviku. Nieco dalej wznosi się katolicka katedra. Świątynia z charakterystyczną, płasko zwieńczoną dzwonnicą została konsekrowana w 1929 r. Zaprojektował ją Gudjón Samuelsson, odpowiedzialny również za projekt Hallgrimskirkja.

Reykjavik co zobaczyć - Ratusz. Stojący nad jeziorkiem Tjörnin ratusz jest jednym z najciekawszych przykładów nowoczesnej architektury w Reykjaviku. Budynek wzniesiono w latach 1991- 1992 z inicjatywy Davida Oddsóna, wówczas burmistrza Reykjaviku. Budowla ze szkła i betonu najlepiej się prezentuje od strony jeziora, z którym dobrze się komponuje.

W środku, na parterze, działa informacja, kawiarenka i punkt z dostępem do Internetu. Uwagę przyciąga ogromna makieta Islandii. Organizowane są tu także wystawy sztuki.

Reykjavik co zobaczyć - Muzeum Narodowe. Zreorganizowane w 2004 r. muzeum jest jednym z najlepszych w Europie. Stała wystawa prezentuje dzieje Islandii, dokumentując ponad 1,1 tys. lat historii, od przybycia pierwszych osadników do współczesności. Informacje są podane w bardzo przystępny sposób, a eksponatom towarzyszą interesujące prezentacje multimedialne. Największe wrażenie robią drewniane drzwi kościelne z początku XIII w.

Reykjavik co zobaczyć - Norrraena husid. Dom Nordycki - centrum kultury nordyckiej - mieści się nieco na uboczu, w budynku zaprojektowanym przez fińskiego architekta Alvara Alto (1898-1976). W bibliotece zebrano książki na właściwie każdy temat dotyczący państw nordyckich, w tym bogatą kolekcję literatury pięknej. W salach wystawowych są urządzane ekspozycje fotografii, a czasem sztuki. Organizowane są również koncerty muzyki poważnej, a do kawiarenki warto wstąpić na ciasto.

Reykjavik co zobaczyć - Wschodni brzeg Tjörnin. Wracając do centrum wzdłuż wschodniego brzegu jeziora, po lewej stronie mija się biuro prezydenta Islandii, którego oficjalną rezydencją jest posiadłość Bessanstadir w Alftanes pod Reykiavikiem. Idąc dalej, dociera się do widocznego z daleka Frikirkjan (Wolny Kościół) - pomalowanej na biało świątyni z charakterystyczną wieżą.

Reykjavik co zobaczyć - Galeria Narodowa. Kolejną atrakcją nad jeziorem jest Galeria Narodowa, gromadząca imponujące zbiory sztuki islandzkiej z XIX i XX w. Niestety, niewielkie rozmiary muzeum powodują, że można jedynie obejrzeć niewielką część dzieł. Wystawiane są przede wszystkim prace Asgrimura Jónssona (1876-1958), a z artystów zagranicznych można zobaczyć obrazy Pabla Picassa i Edwarda Muncha. W ogrodzie ustawiono kilka rzeźb.

Reykjavik co zobaczyć - Brenhöftstorfan. Do zespołu drewnianych zabudowań, należących niegdyś do bogatego piekarza, od południa przylega imponujący, jak na Islandię, budynek szkoły podstawowej. Wzniesiony w 1845 r., służył za siedzibę parlamentu, zanim przeniesiono go na Austurvöllur. Z kolei niepozorny budynek nieco na północ, już za Bankastrati, to jedna z najstarszych budowli w mieście, ukończona w 1771 r. Mieściło się tu więzienie, a obecnie jest to kancelaria premiera Islandii.

Reykjavik co zobaczyć - Laekjatorg. Na tym nieszczególnym placu zbiega się wiele turystycznych szlaków (jest tu również pętla autobusowa). Na pobliskim zielonym wzgórzu (Arnahóll) stoi pomnik założyciela Reykiaviku, dumnego Ingólfura Arnarsona. Wiking spogląda na ocean; spod jego stóp rozciąga się ładny widok na port. Za pomnikiem widnieje ciemna bryła Teatru Narodowego.

Reykjavik co zobaczyć - Hafnarhusid. W dawnym budynku magazynów portowych zorganizowano przestronne Listasafn Reykjavikur, czyli Miejskie Muzeum Sztuki. Jest to jedno z trzech takich muzeów w mieście. W tym oddziale znajduje się stała wystawa dzieł Erró, bodaj najsłynniejszego przedstawiciela islandzkiej sztuki nowoczesnej. Jego prace nie wszystkim przypadną do gustu, np. konserwatywnym turystom z Polski niekoniecznie spodoba się obraz Papa Picasso. W muzeum są także organizowane wystawy czasowe. W budynku działa kawiarenka, z której rozciąga się ładny widok na port, zatokę i masyw Esji.

Idąc nadbrzeżami Starego Portu, dochodzi się do przystani statków firmy Whale Watching Reykjavik , skąd można wyruszyć w rejs w poszukiwaniu wielorybów. Jeszcze dalej ma siedzibę Muzeum Morza. Pokazuje ono, jak ważne dla Islandczyków jest morze, rybołówstwo i przemysł rybny. W otwartej w 2005 r. placówce można zobaczyć m.in. modele trawlerów, a także statków, które przecinały sieci cudzoziemskim rybakom podczas tzw. wojen dorszowych. Na zwiedzających czeka darmowa kawa.

Reykjavik co zobaczyć - Pjódmenningarhusid . W Domu Kultury z pierwszej dekady XX w. wystawiono największe skarby islandzkiego dziedzictwa narodowego: średniowieczne manuskrypty. Jednym z najważniejszych eksponatów jest Flateyjarbók, czyli zbiór sag i opowieści spisany w XIV w., w którym znajduje się m.in. Saga Grenlandczyków, opowiadająca o odkryciu Vinlandu, czyli Ameryki Północnej. Inne bezcenne dzieło to Codex Regius (Konungsbók - Królewska Księga), zbiór staroislandzkich rękopisów, w którym znalazła się Edda Poetycka, najważniejsze źródło poznania nordyckiej mitologii. Zwiedzający mogą również zobaczyć fragmenty manuskryptów sag, w tym słynnej Sagi o Njalu, czy też zbiór praw z II połowy XIII w.

Reykjavik co zobaczyć - Hallgrimskirkja . U szczytu Skólavördurstigur wznosi się najsłynniejsza budowla Reykjaviku. Zaprojektowaną przez Gudjóna Samuelssona (1887- 1950) świątynię budowano bardzo długo: zaczęto zaraz po II wojnie światowej, a ukończono w 1986 r. Luterańskiemu kościołowi nadano imię pastora Hallgrimura Peturssona (1614-1674), słynnego na Islandii poety, twórcy psalmów i hymnów.

Przypominający od frontu statek kosmiczny kościół w środku jest niemal pusty, co robi zaskakujące wrażenie na zwiedzających. Zwracają uwagę ogromne organy, zainstalowane w 1992 r. Na 75-metrową dzwonnicę można wyjechać windą, by podziwiać przepiękne widoki. Należy być przygotowanym na silny wiatr: o jego sile można się przekonać, patrząc na wieżę z dołu, bowiem rzadko kiedy wskazówki zegarów na jej ścianach pokazują tę samą godzinę.

Na placu przed świątynią stoi pomnik Leifura Eirikssona (ok. 970-1020), który ok. 1000 r. dotarł do wybrzeży Ameryki Północnej, a dokładniej do dzisiejszego Labradoru i Nowej Fundlandii. Pomnik jest darem USA; powstał w 1930 r.

Reykjavik co zobaczyć - Ogród botaniczny. Ulubionym miejscem spacerów jest teren ogrodu botanicznego, w którym obok rodzimych roślin można obejrzeć wiele gatunków spoza wyspy. Są tu również gorące źródła, od których okolica wzięła nazwę (Laugardalur znaczy "dolina gorących źródeł"). W pierwszych wiekach osadnictwa przychodzono się tutaj kąpać i prać ubrania.

Więcej o: