Islandia wycieczki - największe atrakcje Islandii

Islandię charakteryzuje przede wszystkim bogactwo ciekawostek przyrodniczych. Lodowce, gejzery, monumentalne wodospady - oto Islandia. To nie kraj dla miłośników wysokiej temperatury i piaszczystych plaż, to kraj dla zwolenników aktywnej turystyki, idealny na rowerowe i piesze wycieczki.

Islandia wycieczki - atrakcje Reykjaviku i okolic

Muzeum Narodowe. Najlepsze miejsce, by poznać historię wyspy, oraz Dom Kultury, gdzie są przechowywane najstarsze manuskrypty. W podziemiach jest kawiarenka, sklep oraz wystawy czasowe, najczęściej fotografii.

Wieża Hallgrimskirkja. Wjazd windą na wieżę Hallgrimskirkja, najsłynniejszej budowli Rejkiawiku, skąd można podziwiać panoramę miasta (równie ciekawie Rejkiawik prezentuje się ze szczytu zbiornika Perlan).

Laguna Nautholsvik . Kąpiel w geotermalnej wodzie. Morze wokół wyspy jest zdecydowanie za zimne, by się w nim kąpać, jest to jednak możliwe na sztucznej plaży po południowej stronie Öskjuhlid. Zwieziono na nią piasek, a do zatoczki doprowadzono wodę z Perlan.

Jezioro Tjornin. Spacer połączony z podziwianiem panoramy miasta.

Islandia wycieczki - południowo-zachodnia Islandia

Złoty Krąg - Islandia w pigułce. Niesamowita dolina Pingvellir, gdzie jak na dłoni widać granicę między płytami kontynentalnymi. Geysir wraz z jednym z najpotężniejszych gejzerów świata, Strokkurem, oraz "złoty wodospad" - Gullfoss.

Błękitna Laguna. Bodaj najbardziej znana z islandzkich atrakcji. Wizyta na kąpielisku pośród pól lawy to niezapomniane przeżycie, korzystne dla zdrowia i urody. Woda morska w kąpielisku pochodzi z głębokości ok. 2000 m. Dociera najpierw do elektrowni, gdzie oddaje większość ciepła, więc gdy dopływa do laguny, ma temperaturę ok. 38-40oC.

Landmannalaugar. Należy bez wątpienia do najpiękniejszych i najniezwyklejszych miejsc na Islandii. To ogromne pole geotermalne jest otoczone górami we wszelkich kolorach: od bieli, poprzez żółć, róż, zieleń i brąz aż po czerń. Wszystko to jest wynikiem aktywności wulkanicznej i geotermicznej, a także dużej zawartości minerałów w ziemi. Sporą atrakcją jest kąpiel w naturalnym basenie, zasilanym wodą z gorących i zwykłych źródeł.

Heimaey. Największa wyspa archipelagu Vestmannaeyjar, gdzie można się przekonać o potędze wulkanów. Świetne miejsce, by podglądać maskonury.

Islandia wycieczki - południowa i wschodnia Islandia

Skaftafell i Vatnajökull. Słynny park narodowy, piękna okolica z licznymi trasami dla wędrowców. Na lodowiec można się wybrać na skuterach lub w specjalnie do tego przeznaczonych pojazdach.

Jökulsárlón. Lodowa laguna; między ogromnymi krami w błękitnej wodzie pływają foki. Tworzą ją wody topniejącego lodowca Brei?amerkurjökull, z którego wypływa Jökulsá á Breidamerkursandi. Jökulsárlón w ciągu ostatnich 30 lat podwoiło powierzchnię do ok. 18 km2; to oznaka topnienia lodowców.

Papey. Wyspa celtyckich mnichów, obecnie królestwo ptactwa; nigdzie indziej maskonury nie pozwalają podejść do siebie tak blisko.

Wschodnie Fiordy. Wąska trasa biegnąca wzdłuż wybrzeża. Widoki zapierają dech w piersiach.

Seydisfjördur. Nad portem wznoszą się potężne góry Strandartindur i Bjólfur: nic dziwnego, że poeta Matthias Jochumsson nazwał miasteczko "perłą ukrytą w muszli". Krajobraz jest piękny, ale i groźny, gdyż istnieje niebezpieczeństwo zejścia lawiny.

Islandia wycieczki - Myvant i północny wschód

Jezioro Mývatn i okolice. Feeria kolorów: błękit, zieleń, wszelkie odcienie szarości i brązu; skalny park Dimmuborgir, geotermalne pole Hverarönd i laguna nie gorsza od tej na półwyspie Reykjanes.

Husavik. Najlepsze miejsce, by obcować z łagodnymi morskimi olbrzymami, czyli wielorybami.

Dettifoss. Najpotężniejszy wodospad Europy na obrzeżu malowniczego Parku Narodowego Jökulsárglj fur, znakomitego terenu do wędrówek.

Hellisheidi. Stroma trasa wiodąca wąskimi serpentynami oferuje przepiękne widoki na islandzkie pustkowia.

Askja. Wyprawa do jednego z najbardziej znanych islandzkich wulkanów; w oddali widać Herdubreid, najoryginalniejszą górę na wyspie.

Godafoss. "Wodospad bogów", do którego, po przyjęciu chrześcijaństwa wrzucono posągi starych bóstw.

Islandia wycieczki - atrakcje Północy

Akureyri. Leżące w głębi Eyjafjördur, najdłuższego islandzkiego fiordu, jest uważane za stolicę północnej Islandii. Miasteczko ma wiele uroku; latem jest tak zielone i słoneczne, że chwilami można zapomnieć, że jest się na dalekiej Północy.

Wyspa Grimsey. Jedyne miejsce na Islandii, gdzie można przekroczyć koło podbiegunowe. Leży na symbolicznym 66. równoleżniku, co za tym idzie, w dzień letniego przesilenia, czyli 21 czerwca, słońce w ogóle tu nie zachodzi.

Wyspa Hrisey. Kolejne miejsce określane mianem "raju dla ornitologów", znane z dużej populacji pardw górskich. Atrakcją zachodniego brzegu jest widok na Skagafjördur i dwie wyłaniające się zeń wysepki - Malmey i Drangey.

Siglufjördur. Niesamowicie usytuowana rybacka osada; można powiedzieć, że leży na końcu świata, a na pewno, że na końcu drogi. W mieście siedzibę ma Muzeum Ery Śledzia, największa islandzka placówka tego typu poświęcona morzu.

Varmahlid. Ośrodek spływów po górskich rzekach.

Pingeyrar. W średniowieczu zbierał się tutaj lokalny parlament, a później miejsce to stało się ważnym ośrodkiem religijnym.

Islandia wycieczki - Fiordy Zachodnie

Dynjandi. Trójkątny wodospad, przez wielu uznawany za najpiękniejszy na Islandii. W rzeczywistości jest to kilka kaskad, lecz najwspanialsza jest najwyższa.

Latrabjarg. Niesamowite klify na zachodnim krańcu wyspy; piękną scenerię upodobały sobie maskonury. Cisza, spokój, ciekawe widoki - wszystko to przyciąga wielu turystów spragnionych wypoczynku.

Isafjordur. Wspaniale położona stolica regionu. Wydaje się, że miejscowość niemal z każdej strony jest otoczona stromymi górami - turyści przylatujący samolotem są pod ogromnym wrażeniem widoków.

Bolungarvik. Bardzo ładnie położone miasteczko na północy: dobrze widać stąd półwysep Hornstrandir, a góry majestatycznie wznoszą się nad zabudowaniami. Niestety, oznacza to spore zagrożenie lawinowe.

Krossneslaug. Kąpiel w niezapomnianej scenerii: gorący basen na końcu pięknej drogi, tuż nad lodowatym oceanem.

Hornstrandir. Fascynująca wędrówka przez pustkowia dzikiego półwyspu. Efektowne klify, fiordy, zatoczki, łąki, wzgórza, mnóstwo ptaków, polarne lisy - wszystko to sprawia, że jest to znakomity teren wędrówek.

Islandia atrakcje - Zachodnia Islandia

Snaefellsnes. Półwysep w cieniu wspaniałego Snaefellsjokull, z uroczym portowym miasteczkiem Stykkisholmur.

Olafsvik. U jego wybrzeży żyje dużo wielorybów, które tylko czekają, by wynurzyć się obok stateczku pełnego turystów.

Flatey. Zielona wysepka na środku Breidafjördur.

Borgarnes. Najważniejsze miasto regionu, ze znakomitym Centrum Osadnictwa.

Reykholt. Źródełko, w którym zanurzał się sam Snorri Sturlson.

Hraunfossar. Niesamowite wodospady tryskające spod lawy i wpadające do rzeki o turkusowym odcieniu.

Eiriksstadir. Odtworzona farma Eryka Rudego, ojca Leifa Eirikssona, europejskiego odkrywcy Ameryki.

Islandia wycieczki - atrakcje interioru

Askja. Ogromna kaldera wulkanu; koniecznie trzeba się zanurzyć w wodach jeziorka Viti. W okolice Askji i otaczających ją gór Dyngjufjöll turystów przyciągają nieziemskie pejzaże. Tutejsze krajobrazy śmiało można nazwać księżycowymi - właśnie w tej okolicy do lotu na Księżyc przygotowywały się załogi statków Apollo.

Herdubreid. Najniezwyklejsza z islandzkich gór, wyrastająca w samym sercu pustyni. Góra ma niesamowity, bardzo regularny kształt, przypominający tort.

Kverkfjoll. To miejsce symboliczne dla całej Islandii, gdyż spotykają się tu dwa, sprzeczne wydawałoby się, żywioły. Pod lodową czapą bulgoczą gorące źródła, czego efektem są niesamowite jaskinie lodowe. Parująca woda skrapla się, a po chwili zamarza na lodowych ścianach, tworząc piękne formy i wzory.

Kjolur. Najpopularniejsza z tras wiodących przez interior. Znana jest od średniowiecza - wspominają o niej sagi. Przez wieki cieszyła się kiepską reputacją z powodu grasujących tu band rozbójników. Dziś pozostała po nich nazwa Pjófadalir - "dolina złodziei".

Kaldidalur. "Interior dla początkujących", najkrótszy ze szlaków, ale oferujący spektakularne widoki.

Więcej o: