Hiszpania wycieczki

Hiszpania to kraj bardzo różnorodny, odpowiedni na wycieczki z plecakiem i te bardziej leniwe. Hiszpania pełna jest malowniczych szlaków górskich na północy i złocistych plaż na południu i wschodzie. W całym kraju znajdują się liczne zabytki UNESCO, starożytne miasta, monumentalne kościoły i muzea wybitnych artystów. Oto największe atrakcje Hiszpanii.

Hiszpania wycieczki - atrakcje Madrytu

Puerta del Sol - serce Madrytu. Plac uważany jest za środek Madrytu i Hiszpanii. Jest też miejscem demonstracji miejskich. Na Puerta del Sol znajduje się m.in. osobliwy posąg niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe.

Klasztor Klarysek (Monasterio de las Descalzas Reales) - XVI-wieczny klasztor, w którym znajdują się wybitne dzieła sztuki i ponoć najpiękniejsze na świecie tkaniny w stylu Rubensowskim.

Bulwar Paseo de la Castellana - główny bulwar miejski Madrytu. Miejsce to zdobią nowoczesne budynki, między które wplecione są stare, barokowe i neoklasyczne kamienice.

Paseo del Arte - Ulica sztuki. Znajdują się tu znakomite muzea np. Museo del Prado z królewską kolekcją wybitnych dzieł sztuki hiszpańskiej.

Hiszpania wycieczki - Stary Madryt

Plaza Mayor - XVII-wieczny Główny Plac miasta. Koncentrowało się tu życie dawnego Madrytu. Plaza Mayor jest wyłączony z ruchu kołowego i usłany kafejkami.

Rastro - wielki bazar usytuowany za budynkiem dawnej katedry - Nuestra Senora del Bueno Consejo. Można kupić tu niemalże wszystko - od ubrań i mebli po stare wina czy pamiątki faszystowskie.

Catedral de Nuestra Senora de la Almudena - w świątyni znajduje się wizerunek patronki Madrytu - Matki Boskiej z Almudeny.

Pałac królewski - niezamieszkała dziś rezydencja królewska z XVII wieku. Wewnątrz budowli o funkcjach wyłącznie reprezentacyjnych znajdują się luksusowe apartamenty i sale muzealne.

Teatro Real - dawna opera. Teatro Real mieści aż 1800 widzów i należy do największych sal widowiskowych w Europie.

Hiszpania wycieczki - okolice Madrytu

Toledo - zabytki Toledo zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu m.in. wspaniała katedra z wystawą dzieł El Greco i Tycjana, dawny meczet i jedna z najpiękniejszych budowli Toledo - Mezquita Cristo de la Luz. W Toledo mieszkał, pracował i zmarł znany malarz kreteński El Greco.

Escorial - kompleks pałacowo-klasztorny w San Lorenzo de El Escorial. Obecnie mieści sale muzealne z wystawą znakomitych dzieł sztuki. Escorial słynie m.in. z królewskich krypt - pochowano tu wielu królów z dynastii Habsburgów i Burbonów.

Sierra de Gredos - łańcuch górski przecinający prowincję Avila; objęty jest granicami parku narodowego. Najwyższy szczyt, Almanzor, liczy prawie 2600 m n.p.m.

Avila - główną atrakcją Avili usytuowaną w malowniczych Górach Kastylijskich są średniowieczne mury obronne. Znajdują się tutaj też ciekawe ruiny zamku Maurów.

Segowia - godnym uwagi miejscem w hiszpańskiej Segowii jest ogromny akwedukt rzymski wzniesiony w czasach starożytnych. Liczy ok. 800 m długości. Inną ciekawą atrakcją jest Alcazar - twierdza i pałac z czasów arabskiego panowania w Hiszpanii.

Pałac królewski w San Ildenfonso (La Granja) - pałac powstał jako letnia rezydencja królów hiszpańskich w XVIII w. Monumentalną, barokową budowlę okalają piękne ogrody i wspaniałe fontanny.

Hiszpania wycieczki - Nowa Kastylia i Estremadura

Cuenca - zabytki Cuenca znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto słynie z Wiszących Domów usytuowanych na krawędzi klifu.

Ciudad Encantada - w pobliżu Cuenca leży niezwykły park geologiczny, Ciudad Encantada. Znajdują się w nim duże formacje skał o wymyślnych kształtach.

Merida - stolica regionu Estremadura. Największą ciekawostką Meridy jest kompleks zabytków rzymskich m.in. z ruinami amfiteatru, mostu i akweduktu.

Ceceres - w zabytkowej części miasta, na wzgórzu, znajdują się liczne budowle z czasów średniowiecza, renesansu i baroku. Cały zespół architektoniczny, jeden z najpiękniejszych w Hiszpanii, został wpisany na listę UNESCO.

Monfrague - park narodowy i rezerwat biosfery UNESCO. Krajobraz Monfrague wypełniają grzbiety górskie biegnące wzdłuż doliny rzeki Tagus, która wyrzeźbiła tu piękne kaniony.

Guadelupe - Królewski Klasztor Matki Bożej z Guadelupe to kolejny obiekt z listy UNESCO. W klasztorze znajduje się rzeźba Matki Bożej, którą według legendy stworzył św. Łukasz Ewangelista. Guadelupe to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie.

Hiszpania wycieczki - Andaluzja

Sewilla - to stolica Andaluzji i ojczyzna flamenco. Wśród licznych zabytków Sewilli nie można ominąć pałacu królewskiego - Alkazar, gdzie gościł m.in. Krzysztof Kolumb po powrocie z Ameryki, największej na świecie gotyckiej Katedry NMP czy XVIII-wiecznego Archiwum Indii z bezcenną kolekcją dokumentów na temat hiszpańskich kolonii.

Wielki Meczet w Kordobie - obecnie katedra rzymskokatolicka. Ta monumentalna budowla to niezatarty ślad obecności muzułmanów na Półwyspie Iberyjskim w czasach starożytnych. Wielki Meczet powstał na miejscu kościoła; imponuje rozmiarami i uchodzi za największy (dawny) meczet w Europie. W środku znajduje się słynna sala pełna kolumn.

Alhambra - twierdza i pałac mauretańskich kalifów z licznymi dziedzińcami; zabytek UNESCO. Alhambrę otaczają malownicze ogrody pocięte alejkami i fontanny.

Hiszpania wycieczki - Stara Kastylia i Leon

Salamanka - w Salamance znajduje się zabytkowy uniwersytet, najstarszy w Hiszpanii, i jeden z najpiękniejszych ryneczków w kraju - Plaza Mayor.

Burgos - liczba zabytków sakralnych w Burgos jest imponująca. Wśród nich najważniejszy to XIII-wieczna Katedra Świętej Marii, obiekt z listy UNESCO.

Klasztor Santo Domingo de Silos - pełen urokliwych krużganków klasztor benedyktyński; słynie ze wspaniałych chorałów gregoriańskich, które w latach dziewięćdziesiątych podbiły listy przebojów muzyki klasycznej.

Katedra w Leonie - ta romańsko-gotycka budowla słynie ze wspaniałych rozet okiennych. Witraże zajmują prawie 1800 m2 powierzchni i najpiękniej za dnia prezentują się od wewnątrz.

Las Medulas - krajobraz Las Medulas tworzą skały, których nietypowy kształt to efekt działalności człowieka i natury. W czasach starożytnych znajdowała się tu rzymska kopalnia złota.

Hiszpania wycieczki - Kantabria i Asturia

Castro Urdiales - miasto portowe. Wzdłuż przystani rozciąga się przyjemny bulwar, a nad miastem wznosi się latarnia - dawny zamek templariuszy.

Naranjo de Bulnes - szczyt w Górach Kantabryjskich, w masywie Picos de Europa; ulubiony punkt wypadów dla miłośników wspinaczki skałkowej.

Gijon - port w Zatoce Biskajskiej, największe miasto Asturii. W okolicy Gijonu znajdują się liczne osady rybacko-wypoczynkowe.

Santa Maria del Naranco - obecnie kościół na wzgórzu Naranco; dawny dwór królewski.

Hiszpania wycieczki - Galicja

Latarnia Herkulesa - pomnik UNESCO i główna atrakcja miasta portowego A Coruna. Latarnia Herkulesa jest jedynym tego typu zabytkiem starożytności, który przetrwał do naszych czasów. Jej powstanie datuje się na II w. p.n.e.

Santiago de Compostela - stolica Galicji. Santiago de Compostela słynie z monumentalnej katedry zbudowanej w miejscu, gdzie spocząć miał św. Jakub apostoł, patron Hiszpanii. Katedrę z dwiema charakterystycznymi wieżami w stylu barokowym co roku odwiedza mnóstwo pielgrzymów. Wielu z nich pokonuje tzw. "Drogę do Santiago" - szlak pątniczy prowadzący przez Nawarrę i Galicję.

Przylądek Finisterre - ostatni punkt Hiszpanii na jej zachodnim krańcu. W okolicy znajduje się sporo urokliwych plaż.

Archipelag Cies - składa się z trzech wysp, które słyną z pięknych plaż przypominających te u wybrzeży Karaibów. Archipelag Cies stanowi część Parku Narodowego Wysp Atlantyckich.

Hiszpania wycieczki - Kraj Basków

San Sebastian - ośrodek wypoczynkowy w niedużej prowincji Guipuzcoa. W San Sebastian znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Hiszpanii - Paseo de la Concha.

Muzeum Guggenheima w Bilbao - Muzeum Sztuki Współczesnej. Mieści ono wybitne dzieła artystów światowej sławy m.in. Andy'ego Worhola. Muzeum Guggenheima odegrało znaczą rolę w dziejach Bilbao, stolicy Kraju Basków. Dzięki niemu miasto odrodziło się z kryzysu lat 70.

Hiszpania wycieczki - Aragonia

Saragossa - stolica Aragonii. W mieście znajduje się katedra La Seo i bazylika El Pilar, obie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po północnej Hiszpanii. Zwłaszcza ta ostatnia jest bardzo charakterystyczna - składa się z licznych wież i aż 11 kopuł. Przy starówce znajduje się również imponujący pałac Aljaferia wzniesiony w XI wieku dla islamskiego władcy.

Teruel - jedna z mniej znanych prowincji Aragonii. Na terenie Teruel znajdują się liczne zabytki w stylu mudejar łączącym elementy sztuki chrześcijańskiej i islamskiej. Do wybitnych przykładów architektury tego typu można zaliczyć Iglesia de San Piedro w stolicy prowincji o tej samej nazwie.

Albarracin - urokliwa osada górska niedaleko miasta Teruel. Albarracin otaczają zabytkowe mury miejskie z czasów muzułmańskich.

Zamek Loarre - ruiny zamku na wzgórzu pochodzące z okresu walk chrześcijańsko-muzułmańskich.

Park Narodowy Ordesa - malowniczy park w Pirenejach. Na jego terenie znajdują się lasy, wąwozy, wodospady i klify. Ordesę zamieszkują liczne gatunki zwierząt górskich np. kozica pirenejska.

Hiszpania wycieczki - Barcelona

Sagrada Familia - katedra w stylu secesyjnym według projektu Antoniego Gaudiego. Sagrada Familia to symbol Barcelony i największe dzieło architekta (wciąż nieukończone). Budowla jest potężna; jej charakterystyczne wieże mają ponad 150 m wysokości. Budowa katedry trwa od 1882 roku.

Dzieł zaprojektowanych przez Gaudiego jest w Barcelonie dużo więcej. Żaden architekt w historii miasta nie wpłynął na jego wygląd tak, jak Gaudi. Do najważniejszych obiektów należą: dom architekta - Casa Vicens , Park Guell , domy Casa Mila i Casa Batllo .

Stare Miasto (Barri Gotic) - kompleks budowli z czasów średniowiecznych i nie tylko. Znajdują się tu liczne restauracje, bary i sklepy.

Rambla - słynna aleja spacerowa Barcelony; ulubione miejsce ulicznych artystów. Rambla liczy ok. 2 km długości i biegnie dawnym korytem rzeki. Główny odcinek ciągnie się od Placa de Catalunya do pomnika Krzysztofa Kolumba przy nadbrzeżu.

Targowisko Boqueria - największy targ handlowy w Barcelonie.

Santa Maria del Mar - kościół gotycki, który stanowił dawniej centrum dzielnicy żeglarzy i kupców; znakomity przykład gotyckiej architektury śródziemnomorskiej.

Barceloneta - dawna dzielnica rybaków i marynarzy. Czterokilometrowy odcinek Barcelonety zajmuje obecnie siedem plaż miejskich z licznymi tawernami.

Tibidabo - najwyższe wzniesienie w okolicy. Liczy ponad 500 m n.p.m. Ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na Barcelonę i część Katalonii.

Hiszpania wycieczki - Katalonia

Klasztor Montserrat - klasztor benedyktyński w górach Montserrat niedaleko Barcelony. Znajduje się w nim drewniana figura Madonny - dzieło św. Łukasza według legendy - do której pielgrzymują wierni z całego świata.

Girona - miasto w Katalonii zbudowane przez Rzymian; słynie m.in. ze wspaniałej starówki. Fragment starego miasta Girony zajmuje jedna z największych dzielnic żydowskich w Europie.

Costa Daurada - Złociste Wybrzeże; odcinek pełen długich piaszczystych plaż.

Sanktuarium Dziewicy Nurii - barokowy kościół na wysokości ponad 1700 m n.p.m.

Sitges - miejscowość wypoczynkowa ok. 40 km na południe od Barcelony. Znajdują się tu piaszczyste plaże i wiele dyskotek.

Hiszpania wycieczki - Walencja

Sagunto - miasto w Walencji. Główne atrakcje to zabytki rzymskie i arabskie, w tym ruiny zamku mauretańskiego.

Plaże Walencji - jedne z najpiękniejszych w Hiszpanii. Plaże Walencji są długie, szerokie i piaszczyste.

Więcej o: