Czechy zamki - Frydlant

Frydlant kusi turystów wielkim zamkiem na szczycie bazaltowego wzgórza w parku ponad miastem. Frydlant leży niemal przy polskiej granicy - znajduje się dokładnie niewiele ponad 10 km od przejścia granicznego w Zawidowie.

Czechy zamki

Pierwowzór zamku powstał w połowie XIII w., a wkrótce potem właścicielami stał się ród Biberštejnów. Po nich, w II poł. XVI w., nastali Redernowie, a jeszcze później słynny Albrecht von Wallenstein, czyli hrabia z kreskówek o Rumcajsie. Przebywał w zamku zaledwie kilka dni, ale dał pracę licznym producentom broni (zlecił produkcję dla swoich wojsk). Miłośników literatury zaciekawi fakt, że na początku XX w. pracował tu jako agent ubezpieczeniowy Franz Kafka.

Czechy zamki. Liczni właściciele budowli dokonywali wielu przeróbek, toteż dzisiejszy zamek łączy wiele rozmaitych form architektonicznych. Najstarszym elementem jest cylindryczna wieża, tzw. Indica, w dawnych czasach służąca jako latarnia. Całość najłatwiej ogarnąć wzrokiem z prowizorycznego miejsca widokowego, do którego prowadzi ścieżka wychodząca za kasą, ale przed murami (ścieżka potem biegnie dalej wokół zamku obok charakterystycznie ukształtowanych odkrywek bazaltu).

Czechy zamki. Zwiedzanie pozwala zapoznać się z zabytkowymi wnętrzami średniowiecznego zamku i późniejszych rezydencji oraz z zamkową kaplicą, a także obejrzeć ekspozycję świetnego malarstwa barokowego, w tym obrazów Petera Brandla i Václava Vavrinca Reinera.

Czechy zamki. Wart zwiedzenia jest również kościół Znalezienia Krzyża Świętego z wielkim manierystycznym nagrobkiem Redernów z lat 1605-1610, autorstwa Gerharda Hendrika z Amsterdamu, działającego także we Wrocławiu. Nagrobek ukazuje swoisty dialog pomiędzy upamiętnionymi członkami szlacheckiego rodu (Melchiorem, jego żoną Katarzyną i synem Krzysztofem) - to wyjątkowa kompozycja wielobarwnego marmuru i figur odlanych z brązu, pełna odniesień biblijnych i obrazująca wątek antyturecki.

Więcej o: