Czeska Szwajcaria

Park narodowy Czeska Szwajcaria słynie ze skalnych miast. Czeska Szwajcaria leży w północnych Czechach - dokładnie na północ od Dieina i na wschód od Łaby. Okolice wsi Mezni Louka i Jetrichovice uchodzą za najpiękniejsze w całym kompleksie. Godne uwagi są również skalne miasto nad miejscowością Tisa i góra stołowa Dieinsky Sneznik.

Czeska Szwajcaria - Szlak okrężny z Hrenska

Oznakowana na zielono ścieżka dydaktyczna pozwala zapoznać się z głównymi atrakcjami regionu w ciągu jednego dnia. Początkowo wiedzie wzdłuż szosy Hrensko-Mezni Louka, aby po 3 km (przy przystanku Tri prameny) skręcić na północ w kierunku Praveickiej brány (następne 2 km). Idzie się przez las, najpierw szerokim traktem, a następnie wygodną ścieżką trawersującą kolejne wąwozy. Mierząca 30 m długości i 16 m szerokości brama jest największym skalnym mostem Europy, nic więc dziwnego, że stale kręcą się przy niej tłumy turystów. By znaleźć się w jej pobliżu, trzeba wejść na teren hotelu-restauracji, co, niestety, wiąże się z opłatą. Na skałach ponad hotelem znajduje się kilka punktów widokowych, skąd wspaniale widać okolicę i oczywiście samą bramę (najlepiej oświetlona jest po południu). Nie ma co kombinować i szukać obejść - teren porasta gęsty las i żeby cokolwiek zobaczyć, trzeba zapłacić. Na samą bramę oczywiście wchodzić nie wolno. Na piętrze budynku, nad lokalem, urządzono wystawę zdjęć i kilku wypchanych zwierząt.

6 km dalej leży Mezni Louka - mała wieś z dużymi parkingami. Następnie szlak zmierza do wioski Mezná, skąd ostro spada do wąwozu rzeki Kamenice (2,5 km), gdzie trzeba skręcić w prawo i wrócić do Hrenska (fragment trasy pokonuje się łodzią - w sezonie zdarzają się długie kolejki, ale nie jest to regułą).

Czeska Szwajcaria - Wąwóz rzeki Kamenice

Ten piękny zakątek skomponowany przez naturę z wody, lasów i skał obejrzeć można, przemieszczając się na nogach albo łodzią (dwa odcinki). Na nadzwyczaj malowniczej trasie latem bywa wręcz tłoczno. Wzdłuż rzeki - jedynej w Czechach, w której żyją łososie - prowadzi żółty szlak. Odcinki pokonywane łodzią to tzw. Divoká i Tichá soutiska. Wąwóz jest łatwo dostępny ze wsi Mezná - trzeba zejść zielonym szlakiem na prawo od pensjonatu Na vyhlidce (i mieć dobre buty ze względu na stromizny). Dochodzi się do efektownie przerzuconego nad rzeką mostu, skąd można pójść w prawo, do Tichej soutiski, lub w lewo - do Divokiej soutiski. Pierwsza trasa cieszy się większą popularnością, ponieważ pozwala wrócić do Hrenska, gdzie większość turystów zostawia samochody. Jest też nieco bardziej malownicza - idzie się bliżej rzeki, a pod koniec trzeba pokonać ciemny tunel w skale. Przed przystanią znajduje się niewielki budynek z punktem gastronomicznym oraz bezpłatne toalety. Na niektórych zdjęciach widać spory wodospad, spadający do rzeki w pobliżu przystani. Nie jest to jednak zjawisko stałe - wodospad uaktywnia się, kiedy siedzący na górze operator "puści" wodę. Spokojniejsza trasa wiedzie do Divokiej soutiski, gdzie w nieco skromniejszej przystani wisi pod daszkiem telefon z napisem oznaczającym ni mniej, ni więcej: "zadzwońcie, a łódź przypłynie za 10 minut".

Czeska Szwajcaria - Mezni Louka-Jetrichovice

Obydwie miejscowości łączy także 15-kilometrowy szlak czerwony, biegnący na północ od szosy. Po około 3 km (od Mezni Louki) dochodzi się do Malej Praveickiej brány. Niedaleko za nią obrastają w zielsko ruiny przygranicznej warowni. Potem długa i urozmaicona trasa wiedzie na wschód i południe, do ruin drugiego zamku, w sąsiedztwie Jetrichovic. Z punktów widokowych na skałach można oglądać okolicę.

Czeska Szwajcaria - Tiské steny

Nad wsią Tisá, jakieś 20 km na zachód od Dieina i kilka kilometrów na wschód od Petrovic, wznosi się posępna czarna ściana - Velké Tiské steny. Dojście z centrum wsi ścieżką odchodzącą w górę przy kościele (jest niewielki parking). Na górze znajduje się kasa i węzeł szlaków. Bardzo ciekawie biegną dwie zielone ścieżki dydaktyczne (okrężne). Idąca w lewo kieruje się na Malé steny z najlepszym w całym zespole skalnym punktem widokowym, około 5 min w górę od kasy. W prawo odchodzi malownicza trasa na Velké steny, która wspina się na szczyty skał i przez długi czas prowadzi krawędzią niezabezpieczonej przepaści. Miejscami odsłaniają się widoki na drugą stronę, gdzie z lasu wyłania się równoległe pasmo skalne - Severni steny (Ściany Północne).

Przybywają tutaj amatorzy wspinaczki w piaskowcach. Z zapałem pokonują rysy i kominy, zdobywając charakterystyczne płaskie wierzchołki skałek. Drugie wejście do skał jest na wschód od miejscowości, przy chacie turystycznej.

Czeska Szwajcaria - Dieinsky Sneznik

Stołowa góra Dieinský Snežnik (723 m n.p.m.) wznosi się na zachód od Dieina (wyjazd na Teplice i w osadzie Jilové w prawo). Na szczyt wiedzie stąd czerwony szlak (2 km). Stoi na nim zabytkowa wieża widokowa (rozhledna) z 1864 r., o wysokości 30 m, z której do woli można oglądać piękną panoramę po obu stronach granicy. Głodnych poratuje punkt gastronomiczny. Ze szczytu można wrócić tą samą trasą albo też dojść drogą do miejsca, gdzie oznaczone jest zejście ze szczytu i wędrować dalej nieoznaczoną ścieżką wzdłuż krawędzi skalnej. Trzeba uważać, żeby nie spaść, ale wysiłek wynagradzają widoki, nie gorsze niż z samej wieży. Po kilkuset metrach ścieżka osiąga szosę, którą można wrócić do parkingu.

Czeska Szwajcaria - Panská skála

Nad wsią Prácheń, niedaleko na wschód od Czeskiej Kamenice, przy drodze do Novego Boru, wyrasta unikatowa w tej części Europy bazaltowa skała, składająca się z setek pięcio- i sześciobocznych kamiennych filarów wyglądających jak piszczałki organów. Ukształtowała się we wczesnym miocenie, na skutek dużej aktywności istniejących tu wówczas wulkanów. Niektóre z "piszczałek" osiągają wysokość 20 m, a ich średnica waha się od 20 do 40 cm. Skała podlega prawnej ochronie od 1963 r.

Do skały, odległej od szosy o jakieś 200 m, prowadzi ścieżka odchodząca z prowizorycznego parkingu przy tablicy oznaczającej początek wsi Prácheń, od strony Czeskiej Kamenice (dojazd samochodem lub autobusem). Ze szczytu rozciąga się panorama sięgająca góry Ješted nad Libercem (dokładnie nad kościelną wieża w Prácheniu). Malowniczość miejsca wzmaga połyskujący u podnóża skały niewielki staw.

Czeska Szwajcaria - Sloup v Czechách

Na obrzeżach wsi Sloup v Czechách, 3 km na południowy wschód od Novego Boru, wyrasta masywna skała, którą na przełomie XIII i XIV w. przekształcono w zamek skalny, strzegący lokalnego szlaku handlowego. Pomieszczenia zamkowe zostały wydłubane bezpośrednio w miękkiej skale. Obiekt wiele razy zmieniał właścicieli, m.in. podczas wojen husyckich zainstalował się tu rozbójnik Mikeš Paneir ze Smojna, traktując strategiczne lokum jako punkt wypadowy do pobliskich Łużyc. Militarny okres w dziejach twierdzy skończył się w 1639 r., kiedy spustoszyli ją Szwedzi. Od końca XVII w. dawała jeszcze przez jakiś czas schronienie pustelnikom. Moda na tego typu romantyczne ruiny przyciągnęła tu pierwszych "turystów" w II poł. XIX w. Zwiedzać zamek można na własną rękę lub z przewodnikiem.

Więcej o: