Cypr wakacje - główne atrakcje wyspy

Cypr to wspaniały cel wakacyjnych podróży dla miłośników archeologii, historii, wędrówek górskimi szlakami, a także dla ludzi zafascynowanych malowniczymi krajobrazami i pięknem przyrody. Oto główne atrakcje Cypru, które trzeba zobaczyć w czasie wakacji na wyspie.

Cypr wakacje - Limassol i okolice

Cypr wakacje - Limassol. To wielki port z uroczym Starym Miastem, w którym przetrwały lewantyńskie kamienne budowle, cisnące się w wąziutkich uliczkach. Ośrodek jest centrum produkcji tutejszego wina i przetwórstwa owoców cytrusowych.

Cypr wakacje - Zamek Kolossi. Nazwa majątku pochodzi prawdopodobnie od Gerinusa de Colos, dawnego pana feudalnego tych włości. W 1210 r. król Hugon I z dynastii Lusignanów przekazał te ziemie braciom zakonu św. Jana - joannitom.

Cypr wakacje - Petra tou Romiou. Ogromna skała leżąca w morzu. Petra tou Romiou to inaczej Skała Afrodyty lub Skała Rzymianina. Jak głosi cypryjska tradycja, w tym właśnie miejscu z morskiej piany wyłoniła się bogini miłości, urodzaju i piękna - Afrodyta.

Cypr wakacje - Pafos i zachodni Cypr

Cypr wakacje - Mozaiki z Pafos. Odkryła je polska misja archeologiczna pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego. Układane z małych, specjalnie przykrywanych kamyków (tresserów) upiększały posadzki w bogatych domach.

Cypr wakacje - Palaipafos. Wioska leży w miejscu, gdzie przed wiekami znajdowało się miasto Palaipafos, jedno z ważniejszych miast-królestw starożytnego Cypru. Starożytna osada wraz z przyległościami należała do sanktuarium Wielkiej Bogini czczonej na wyspie od epoki neolitu.

Cypr wakacje - Agios Neofytos. Tutaj żył pustelnik, św. Neofytos, znany cypryjski asceta i pisarz. Świętego Neofytosa uważa się za jedną z najważniejszych postaci Kościoła cypryjskiego. Mieszkał on w pustelni od 1170 r., kiedy został wyświęcony na kapłana przez biskupa Pafos.

Cypr wakacje - Góry Troodos

Cypr wakacje - Góra Olimpos. Góra w paśmie Troodos licząca 1952 m n.p.m. W pogodne dni z Olimpos widać Turcję.

Cypr wakacje - Klasztor Trooditissa. Ten wspaniały zespół klasztorny kryjący się w cieniu pinii ufundowano w 1250 r. Było to wówczas miejsce przechowywania otoczonej ogromną czcią ikony Najświętszej Marii Panny, którą ponoć w IX lub X w. znaleziono w grocie.

Cypr wakacje - Klasztor Kykkos. Został założony w 1100 r. przez bizantyjskiego cesarza Aleksego I Komnena. Przez wieki tureckiej niewoli, a potem brytyjskiego panowania Aleksy I Komnen był ostoją cypryjskich Greków - uczył ich kultury i języka ojczystego.

Cypr wakacje - Nikozja Południowa

Cypr wakacje - Muzeum Cypryjskie. Zgromadzono w nim zabytki pochodzące z okresu od epoki neolitu do końca czasów rzymskich. Utworzono je w 1882 r. w okresie rządów brytyjskich na prośbę obu społeczności - greckiej i tureckiej.

Cypr wakacje - Mury weneckie. Pierścień obwarowań na Cyprze wybudowali Wenecjanie w obawie przed atakiem tureckim. Te nowoczesne, jak na owe czasy fortyfikacje, nigdy nie zostały ukończone. Miasto otaczały mury najeżone 11 ostrokątnymi bastionami, których nazwy pochodziły od rodów sponsorujących ich budowę.

Cypr wakacje - Muzeum Bizantyjskie. Zbiory tego muzeum to przede wszystkim bogata kolekcja ikon z IX-XIX w. (ok. 230 sztuk). Część z nich pochodzi ze zniszczonych kościołów na Cyprze. Cudem odratowano je z niebytu.

Cypr wakacje - Nikozja Północna

Cypr wakacje - Selimiye Camii. Obecny meczet Selima to dawna katedra koronacyjna Lusignanów i kościół gubernatorów weneckich - świątynia pod wezwaniem Mądrości Bożej, odwołującym się do świątyni w cesarskim Konstantynopolu.

Cypr wakacje - Bedestan. To jedna z najznakomitszych budowli starej Nikozji. W XII wieku był to kościół bizantyjski. Postawiono go na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki z VI w.

Cypr wakacje - Plac Ataturka. Znajduje się w samej Nikozji. Dawniej mieściła się tu rezydencja gubernatora wyspy zwana popularnie pałacem.

Cypr wakacje - Kyrenia i północne wybrzeże

Cypr wakacje - Kyrenia. Miasto malowniczo położone między morzem a stromym górskim pasmem, oddzielającym je od wnętrza wyspy. Znajduje się tu stary, urokliwy port, którego bezpieczeństwa od wieków strzegą potężne, weneckie fortyfikacje obronne.

Cypr wakacje - Lampousa. To starożytne miasto założyli ponoć koloniści lakońscy wracający z wojny trojańskiej (XIII w. p.n.e.). Z miejscowych wykopalisk wynika jednak, że osada powstała wcześniej - ok. 3 tys. lat p.n.e. Istnieją tez podania, które przypisują założenie miasta Fenicjanom (VIII w. p.n.e.).

Cypr wakacje - Zamek św. Hilariona. Twierdza ta ponoć zainspirowała Walta Disneya do stworzenia zamku w bajce o Królewnie Śnieżce. Zamek Hilariona najwspanialej prezentuje się od południa. Widać wówczas, jak mury obronne wspinają się na wysokie wzniesienie.

Cypr wakacje - Famagusta i półwysep KIrpasa

Cypr wakacje - Famagusta. To mozaika wielu elementów. Są tu liczne gotyckie kościoły, jakich nie powstydziłoby się żadne francuskie miasto, są weneckie obwarowania, których nie ma nawet sama Serenissima, jest rybacki port i liczne łodzie.

Cypr wakacje - Salamina. To starożytne miasto stanowiło niegdyś główny ośrodek miejski na Cyprze. Obecnie Salamina leży w tureckiej części Cypru. Salamina jest miastem portowym, które przyciąga turystów licznymi zabytkami. Znajduje się tu m.in. starożytny teatr.

Cypr wakacje - Zamek Kantara. To jedna z warowni w łańcuchu fortyfikacji broniących niegdyś cypryjskiego wybrzeża. Twierdzę zbudowano na wysokości ok. 630 m n.p.m. To najwyższy i najdalej na wschód wysunięty punkt obronny Cypru.

Więcej o: