Cypr wczasy - informacje praktyczne

Cypr jest wyspą, nad którą niemal cały rok świeci słońce, dlatego można tu przyjeżdżać o każdej porze roku, nie tylko w czasie wakacji. Cypr to świetne miejsce na niezbyt drogie wczasy rodzinne. Ale na tym nie kończy się cypryjska oferta...

Na Cyprze mają co robić zarówno miłośnicy pięknych plaż, wspaniałych zabytków starożytności, jak i ludzie aktywni - jeżdżący na rowerach górskich, nurkujący, żeglujący czy uprawiający sport. Na wczasy na Cypr powinni przyjeżdżać amatorzy dobrej kuchni i jeszcze lepszego wina. Tak dobrego, że wg tradycji stało się przyczyną najazdu tureckiego.

Cypr wczasy - podróż samolotem

Do każdej części Cypru można dotrzeć samolotem albo promem. Przeloty do północnej części wyspy zazwyczaj odbywają się z przesiadką lub międzylądowaniem w Turcji. Promem do tej części dotrzeć można jedynie z Turcji, zaś na Południe - z Grecji i Izraela.

Cypr Południowy (lotnisko w Larnace) ma połączenia z większością europejskich stolic. Bilety można kupować bezpośrednio u przewoźnika, w biurach turystycznych i na stronach internetowych. Niekiedy agencje turystyczne oferują bilety na loty czarterowe.

Warszawa ma bezpośrednie połączenia z Larnaką - obsługują je PLL LOT, linie cypryjskie Cyprus Airlines oraz izraelskie El Al Israel Airlines . Można też dotrzeć do Larnaki, przesiadając się na jednym z europejskich portów lotniczych: we Frankfurcie (lotLufthansą ), w Budapeszcie (lot Malevem ), w Pradze (lot Czech Airlines ), w Wiedniu (Austrian Airlines ) czy w Paryżu (Air France ). Bilety kosztują ok. 1500 zł, a lot bezpośredni trwa ok. 3,5 godziny. W sezonie na Cypr lata wiele samolotów czarterowych.

Cypr wczasy - przeprawa promem

Na Cypr Północny można dopłynąć bezpośrednio promem jedynie z Turcji, ponieważ ten kraj uznaje Turecką Republikę Cypru Północnego. Promy pływają do Kyrenii lub Famagusty, a wypływają z Mersinu, Alanyi i Ta ucu. Ceny biletów są przystępne ze względu na tureckie dotacje rządowe. Gdy nastąpi przełom w negocjacjach między cypryjskimi Grekami i cypryjskimi Turkami, być może będzie możliwy dojazd z innych portów, ale też przewidywany jest wzrost cen biletów.

Między Mersinem a Famagustą kursują duże promy państwowej linii TMT, którą w Famaguście reprezentuje firma KTDL. Rejs na Cypr trwa ok. 10 godzin, a promy wypływają z Turcji we wtorki, czwartki i niedziele. Bilety są droższe od tych na trasę Ta ucu-Kyrenia, ale na niej kursują małe promy, a do tego dość wysłużone. Zazwyczaj na tej krótkiej trasie zdarzają się dość nieoczekiwane sztormy, które zazwyczaj wydłużają planowane 4 godziny rejsu do 6-7 godzin pobytu na rozkołysanym promie.

Cypr wczasy - komunikacja

Na Cyprze nie ma rozwiniętej sieci połączeń autobusowych, a pociągi nie jeżdżą od połowy XX w. Zazwyczaj autobusy kursują między dużymi miastami, ale poruszając się po prowincji, najlepiej korzystać z taksówek wieloosobowych (busów), zapewniających szybki i tani dojazd na miejsce. Busiki są dużo tańsze od taksówek.

Cypr wczasy - autobusy

Na Południu Cypru kilka firm prywatnych obsługuje najważniejsze trasy autobusowe. Bazy znajdują się w różnych punktach większych miast, a kursy dalekobieżne są dość częste. Bilety na autobusy nie są drogie. Najtrudniej poruszać się po terenie gór Troodos, gdzie nie ma rozbudowanej sieci połączeń autobusowych.

Na Północy Cypru komunikacja jest podobna do tureckiej. Autobusy zatrzymują się przy głównym dworcu, gdzie są kasy biletowe. Kursują częściej niż na Południu, ale rzadko docierają do bardziej oddalonych miejsc.

W największych miastach południowego Cypru: Nikozji i Limassol poruszanie się bez miejskiej komunikacji autobusowej byłoby niemożliwe. Autobusy kursują zazwyczaj od 6.00 do 18.00 (latem do 19.00). W Larnace i Pafos na mapach są podane numery pojazdów dowożących do miejscowych atrakcji turystycznych.

Cypr wczasy - samochód

Wynajęcie samochodu na Cyprze nie jest tak drogie jak w Europie Zachodniej, i często staje się jedynym wyjściem w sytuacji, gdy chce się dojechać w miejsca, gdzie nie dociera komunikacja zbiorowa. Jeśli jeszcze wydatek poniesiony na wynajęcie samochodu i kupno paliwa podzieli się na kilka osób, wtedy taki luksus zdecydowanie się opłaci. Pamiętać jednak należy, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny, taki jak w Wielkiej Brytanii. Poza miastem jest obowiązek zapięcia pasów na przednim siedzeniu. Dzieci muszą podróżować przypięte pasami, a małych dzieci nie wolno wozić na przednim siedzeniu. Na Cyprze obowiązują surowe przepisy (wysoka grzywna i noc w izbie wytrzeźwień) dotyczące podróży po spożyciu alkoholu. Na Południu obowiązuje ograniczenie szybkości do 100 km/godz. na drogach dwupasmowych (prędkość minimalna 65 km/godz.) i do 80 km/godz. na drogach poza miastem. W terenie zabudowanym limit prędkości to 50 km/godz. Na Północy przepisy są podobne, ale obowiązują limity podane w milach/godz.

Cypr wczasy - busiki, dolmusze i taksówki

Na Cyprze niezmiernie praktyczne są taksówki wieloosobowe (busy), zwane też service taxi (taksówkami publicznymi). Na Północy taką usługę określa się mianem dolmu (dolmusz). Busiki zabierają od czterech do siedmiu pasażerów, a kurs można zamówić telefonicznie. Większa ilość osób obniża koszt przejazdu, a busiki mogą podjechać pod hotel lub dom prywatny. Przejazd kosztuje mniej więcej tyle, co bilet autobusowy, a jazda trwa krócej. Niekiedy jednak kierowców na Cyprze ponosi temperament i jadą na tyle "ostro", że nawet przyzwyczajeni do tego stylu jazdy miejscowi są nieco zdenerwowani. Zazwyczaj kierowcy czekają, aż zbierze się komplet pasażerów. Na Północy busiki czekają z zapalonymi silnikami i ruszają wtedy, gdy są dosłownie "zapchane".

Na Południu należność za kurs zwykłej taksówki odczytuje się ze wskazania taksomierza. Za bagaż płaci się dodatkowo. W górach Troodos jeżdżą taksówki wiejskie bez taksometrów, dlatego dobrze jest znać orientacyjne ceny. W czasie świąt do opłaty za przejazd dolicza się obowiązkowy napiwek (między 1 a 1,50 euro). Na Północy jest mniej taksówek, a ceny nie różnią się zbytnio od cen na Południu.

Cypr wczasy - bezpieczeństwo i policja

Cypr to chyba najbezpieczniejsze dziś miejsce w basenie Morza Śródziemnego. Prawie nie ma tu napadów i kradzieży, niektórzy miejscowi nawet zostawiają niezamknięte samochody.

Na Cyprze trzeba wystrzegać się handlarzy zakazanymi substancjami, gdyż mogą to być podstawieni agenci policji. W przypadku kradzieży dobrze jest sporządzić wraz z policją protokół zdarzenia, umożliwiający potem w kraju staranie się o odszkodowanie.

Należy uważać w pobliżu stref wojskowych; wkroczenie na nie - niekiedy nieświadomie - może się niemiło skończyć. Takich stref na Cyprze jest zdecydowanie więcej na Północy niż na Południu. Na Północy lepiej omijać wszelkie obiekty wojskowe i starać się nie robić zdjęć w ich okolicy. Nie wolno też w pobliżu tych terenów spacerować, jechać wolno samochodem, notować. Zdarzają się zatrzymania przez nadgorliwych i nieco "zielonych" żołnierzy, a siły wojskowe tworzą specjalne państwo w państwie i za zatrzymanym długo nikt z cywilów może się nie wstawić. Zabłądzenie w strefie buforowej (zdemilitaryzowanej) bez obstawy żołnierzy ONZ jest niebezpieczne. Jeśli na mapie droga jest zamknięta, trzeba wierzyć mapie, nawet jeśli jest to sprzeczne z logiką. Należy przestrzegać też zakazu fotografowania baz wojskowych czy Zielonej Linii. Przyłapanie na takiej czynności może skończyć się nieprzyjemnie: konfiskatą aparatu i zabraniem karty, a w przypadku aparatu starego typu - prześwietleniem lub konfiskatą filmu. Na Południu zakaz fotografowania dotyczy też wielu klasztorów. Na Cyprze nie wolno także używać flesza w malowanych kościołach, bo jego światło niszczy malowidła.

Cypr wczasy - pieniądze

Do 1 stycznia 2008 r. na Cyprze Południowym walutą był funt cypryjski (1L = 1,71 euro), obecnie obowiązująca waluta to euro. Na Cyprze Północnym walutą jest niewymienialna nowa lira turecka. Można tu płacić też w innej walucie wymienialnej, ale euro zdecydowanie przebija dolara. Zresztą dolary w dużych nominałach wzbudzają nieufność.

Cypr wczasy- ceny

Sezon turystyczny na Cyprze rozpoczyna się wczesną wiosną, a kończy w pełni jesieni. W środku lata (lipiec i sierpień) jest najdrożej i najgoręcej. Nie ma prawie żadnych zniżek, prócz wstępów do muzeów i zabytków archeologicznych (międzynarodowa legitymacja studencka ISIC). Wejście do Unii znacznie podniosło ceny - nawet o 20% (nie dotyczy państwowych muzeów).

Przebywając na wczasach na Południu turysta musi liczyć się z dziennym minimalnym wydatkiem ok. 50 euro. Podróżuje się wtedy środkami komunikacji publicznej, nocuje w wiejskich pensjonatach lub tanich hotelach (po ok. 20 euro za noc) i je się jeden posiłek w restauracji (za ok. 15 euro), zaś śniadania i kolacje przygotowuje się we własnym zakresie, kupując produkty w sklepie spożywczym. By podróżować wygodnie po Cyprze, trzeba wydać co najmniej 85-90 euro dziennie, a wtedy śpi się w dwuosobowych pokojach hoteli o znośnym standardzie i podróżuje wynajętym do spółki samochodem, płacąc połowę kosztów paliwa. Wystarczy wtedy na dwa posiłki w restauracji, a również na piwo i wino (za butelkę: piwo - ok. 3 euro, w sklepie 1,50-2 euro; wino ok. 11-12 euro). Wiejskie wino jest zdecydowanie tańsze (ok. 4-5 euro za litr). Poza sezonem na Cyprze jest dużo taniej. W apartamencie z jedną sypialnią można mieszkać miesięcznie za ok. 250-340 euro. Opłaty za samochód są niższe nawet o 35%, a obiad można dostać za jedyne 12 euro.

Na Północy Cypru wszystko jest tańsze niż na Południu. Drogie są jedynie luksusowe hotele, ale rzadko są w nich wolne miejsca, gdyż współpracują one z biurami podróży obsługującymi wczasy zorganizowane. Jednak zwiedzanie Północy na własną rękę bywa uciążliwe, bo indywidualnych turystów hotele przyjmują niechętnie, a jeśli już to robią, to podnoszą ceny. Często też podają ceny w walucie wymienialnej. Posiłki są dość tanie, tańsze niż w Turcji; podobnie niższe ceny są wypożyczalniach samochodów.

Cypr wczasy - Internet

Na Cyprze dostęp do Internetu nie jest utrudniony, szczególnie na Południu. Nie ma jednak zbyt wielu kawiarenek internetowych. Stąd wzięcie ze sobą niedużego laptopa nie jest głupim pomysłem, ale trzeba pamiętać o odpowiednich adapterach do gniazdek. Na południu Cypru gniazdka są płaskie (jak w Wielkiej Brytanii), zaś na Północny stosuje się gniazda typu RJ11 lub brytyjskie gniazdka z trzema bolcami.

Cypr wczasy - noclegi

Trudno w sezonie znaleźć na Cyprze wolne miejsca w górach Troodos oraz w okręgu Pafos, gdzie jeszcze nie wybudowano wielu hoteli. Na Północy do dyspozycji turystów jest ok. 70 hoteli, a większość z nich ma zawsze wolne miejsca. Nie wszystkie obiekty są dobrze zarządzane. W dużo lepszej sytuacji są niewielkie prywatne hotele i pensjonaty, wybudowane pod koniec lat 80. XX w., niż przejęte od państwa dawne hotele greckie.

Cypr wczasy - gastronomia

Na Cyprze jada się obficie, ale potrawy są mało urozmaicone. Mało szczęśliwe jest też połączenie kuchni brytyjskiej z bliskowschodnią, gdyż posiłki są mało doprawione, a do wszystkich dań podaje się stale frytki. Nawet kuchnia Cypru Północnego została zarażona bakcylem brytyjskości. Turyści obawiają się spróbować wspaniałych dań tutejszej tradycyjnej kuchni wiejskiej, gdyż nie wiedzą, jak dobra jest naprawdę.

Cypr wczasy - śniadania . Śniadania na Południu w tańszych hotelach to zazwyczaj bardzo skromne śniadania kontynentalne (kawa lub herbata, sok pomarańczowy, tost z kosteczką masła i porcyjką dżemu; rzadko plasterek sera żółtego halloumi). Lepsze i obfitsze śniadanie dostać można jedynie w barze śniadaniowym w mieście. W hotelach wyższej kategorii zazwyczaj jest szwedzki stół. Na Północy podawany jest posiłek typu tureckiego (chleb, dżem, biały ser - bayaz penyir, ser ka ar, oliwki, kawa lub herbata i sok pomarańczowy). W lepszych hotelach do tego są wędliny, jajka lub mięso na ciepło.

Cypr wczasy - przekąski. Na cypryjskich ulicach spotyka się małe bary serwujące przekąski, napoje i gotowe kanapki. To tradycja brytyjska, która rzadko uwzględnia tradycyjne potrawy z wyspy. Na Południu spotyka się jednak eliopitta - zawijane ciastko z oliwkami, takhinopitta - pierożek z nadzieniem z sezamu i kolokotes - pierożek z nadzieniem z dyni, pszenicy i rodzynek. W czasie Wielkanocy można spróbować flaounes - ciastek oblewanych polewą z jajek z serem i rodzynkami. Wspaniałym napojem jest airani (tur. Ayran), tj. rozcieńczony jogurt, posolony lub doprawiony liśćmi mięty. Dobrą "przegryzką" na szlaku są sousho kou (soudzo ki), migdały na nitce oblane melasą i perfumowane wodą różaną. Istną bombą kaloryczną są, przydatne w czasie wędrówki, pastelláki - tabliczki z orzechami, sezamem i miodem. Na Północy można na ulicy kupić francuskie paszteciki z mięsem zwane börek, turecką pizzę, zwaną tu pide, z serem, jajkiem i mięsem. Wystarczy zamówić jeszcze zupę (çorba) i obiad gotowy. Kolejną potrawą "na szybko" są manti, pierogi z mielonym mięsem polane jogurtem z czosnkiem, lub pirohu z serem.

Cypr wczasy - desery. Desery i dania słodkie są, jak w każdej kuchni wschodniej, bardzo ważne i różnorodne. Wyśmienicie smakują słodkie - ale nie tak bardzo, jak słodycze z Lewantu - lody. Jest też dużo ciastek robionych na bazie ciasta francuskiego z nadzieniami (miód, orzechy, krem z mleka i jaj). Przygotowuje się też różne rodzaje naleśników ze słodkim nadzieniem. Prawdziwymi rarytasami są kandyzowane owoce i cypryjskie rachatłukum.

Cypr wczasy - napoje . Herbata ekspresowa jest tu dość droga, a na Północy podaje się wspaniałą turecką herbatę w małych szklaneczkach. Kawa w hotelach to zazwyczaj kawa rozpuszczalna. Znakomite soki kupuje się w kartonach lub w butelkach. Świeże soki owocowe można kupić w barach w kurortach. Na Południu często pije się wodę mineralną.

Cypr wczasy - aktywny wypoczynek

Cypr to świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing czy jazda na nartach wodnych za spadochronem. Najlepsze warunki panują w okolicy Agii Napy i Protaras oraz niedaleko Pafos, a czasami w okolicach Polis. Miłośnicy żeglarstwa mogą popływać, wynajmując łodzie w większych miastach portowych Północy i Południa. Wielką atrakcją jest nurkowanie (szkółki dla początkujących, a dla wytrawnych nurków penetracja zatopionych wraków). Na terenie Południa działa wiele klubów nurkowych. Na Północy takich klubów jest mniej, ale tez istnieją.

Góry na Cyprze świetnie nadają się do długich wędrówek. Szlaki są dobrze oznakowane., a malownicze trasy ekologiczne wytyczono w górach Troodos i na półwyspie Akamas. Wybierając się w góry, należy pamiętać o odpowiednim stroju, obuwiu, a także cieplejszej odzieży. Warto też zaopatrzyć się w dokładniejsza mapę regionu. CTO współpracuje z leśnikami. Na Cyprze Północnym należy pamiętać o wędrówce w przyzwoitej odległości od baz wojskowych. Praktycznie we wszystkich miejscowościach Południa (i w części Północy) można pożyczyć rowery, a także kupić dokładne mapki rowerowe. Wybierając się na szlak, warto mieć ze sobą narzędzia do naprawy roweru czy opon.

Więcej o: