Cypr - informacje geograficzne

Cypr, trzecia pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, to dwa pasma górskie i leżąca między nimi równina. Ze względu na takie ukształtowanie terenu Cypr można podzielić na cztery środowiska naturalne: wybrzeże, tereny uprawne, dolną strefę wzgórz (do 1000 m n.p.m.) i szczyty górskie.

Cypr - Wybrzeże

Wybrzeże Cypru jest różnorodne. Obok pięknych, piaszczystych i żwirowych plaż są odcinki z klifami i ostrymi, sterczącymi z morza skałami. Niektóre fragmenty wybrzeża Cypru to dawne moczary, równiny zachowujące wilgoć przez cały rok (obszar na północy między Güzelyurt a przylądkiem Koruçam, równina na zachód od Limassol). Wilgoć umożliwia uprawę sadów cytrusowych na Cyprze przez cały rok. Liczne rzeki, spływające z górskich zboczy zmieniają się w okresie letnim w niewielkie strumyczki lub niemal całkowicie wysychają. Zbudowane na nich tamy podczas większych opadów zatrzymują wodę, którą potem wykorzystuje się do nawadniania pól i sadów.

Cypr - Wzgórza

Z wyjątkiem nielicznych równin większą część powierzchni wyspy pokrywają niewysokie wzgórza. Rodzaj porastającej je roślinności jest uzależniony od rodzaju skał oraz ilości wody. Nie ma już pierwotnej szaty roślinnej, gdyż została zmieniona przez wielowiekowy wypas stad kóz, które potrafią zjeść niemal wszystko i ogołocić pastwiska prawie do nagiej skały. To powoduje przyśpieszoną erozję i zniszczenie środowiska naturalnego. Pozwolenie wydane osadnikom z Anatolii przez rząd Cypru Północnego na nieograniczony wypas kóz spowodowało ogromne straty na dawniej bujnych łąkach Północy.

Dolne, nieuprawne partie wzgórz porasta zbity gąszcz kolczastych, aromatycznych i często wiecznozielonych roślin zwanych garigiem (w krajach greckojęzycznych - fryganą). Ta formacja przeradza się niekiedy w makię, a ta z kolei przechodzi w wiecznie zielony las, który przed wiekami porastał większą część wyspy, nim został wycięty na maszty i budowle.

Cypr - Góry Troodos

Zbocza gór Troodos na Cyprze powyżej 1000 m n.p.m. porastają gęste lasy, w większości zasadzone wtórnie przez człowieka (w okresie rządów brytyjskich). Przy nasadzeniach starano się jednak wybierać rodzime gatunki, zachowane na innych terenach wyspy. Niższe piętro lasów składa się z sosny kalabryjskiej, przechodzącej nieco wyżej w sosnę czarną (krymską) i jałowiec cuchnący. Na otwartych terenach rośnie niski jałowiec ciernisty, traganek kolczasty i berberys pospolity. Obecnie wysadza się cedr libański, który zachował się jedynie w Dolinie Cedrów. Wiele lasów spłonęło w 1974 r., gdy lotnictwo tureckie zrzucało bomby zapalające. Duży las w okolicach Kyrenii spłonął w 1995 r.

Cypr - klimat

Cypr jest wyspą, gdzie ponoć słońce świeci niemal cały rok. Najpiękniejsza jest wiosna, kiedy zielenią się stoki wzgórz, a na łąkach kwitną tysiące pachnących kwiatów. W górach Troodos można jeszcze jeździć na nartach. W lecie, w czerwcu i lipcu, słońce świeci na Cyprze przez prawie 13 godzin dziennie. To szczyt sezonu turystycznego. Temperatura w Nikozji dochodzi wówczas do 40°C, a na wybrzeżu - 35°C. W jesieni jest chłodniej, w październiku pojawiają się burze i pierwsze deszcze. Wtedy też zaczynają kwitnąć rośliny cebulkowe. Zima na Cyprze jest łagodna, czasami pada deszcz, a w najwyższych partiach gór - śnieg. Ożywają wtedy górskie strumienie i nieliczne rzeki okresowe.

Więcej o: