Rodos wakacje - rejs na wyspę Tilos

Tilos leży na zachód od Rodos, na północny zachód od Chalki i w połowie drogi do Kos. Wyspa jest górzysta ze stromymi klifami, w które wcinają się głębokie zatoki otoczone pięknymi plażami. W czasie wakacji na Rodos warto też, dla odmiany, udać się na wyspę Tilos i chwilę na niej odpocząć od tłumów i zgiełku. Na Tilos organizowane są wycieczki, połączone ze zwiedzaniem mikrobusami.

Rodos wakacje - Wyspa Tilos

Mimo niewielkiej powierzchni (64 km2) wyspa Tilos zasługuje na zainteresowanie ze względu na ciekawą przeszłość i piękne widoki. W krajobrazie dominują nagie skały z wyjątkiem malowniczej żyznej doliny znajdującej się niemal w środku wyspy, zakończonej prawie półtorakilometrową piękną plażą Eristos. Tilos ma zaledwie 15 km długości, w najszerszym miejscu liczy 5 km, a w najwęższym niecałe 2 km.

Mitologia wiąże nazwę wyspy z osobą Tilo, syna Telchinki Alii i Heliosa. Na tej właśnie wyspie miał on zbierać lecznicze rośliny dla chorej matki, a potem zbudował tu świątynię Apollina i został w niej kapłanem. A skąd Tilo wiedział, że właśnie na tej wyspie trzeba szukać lekarstwa dla chorej matki? Bo powietrze przesyca intensywny zapach ziół, wykorzystywanych jako rośliny lecznicze: szałwii, majeranku, tymianku, oregano, rozmarynu, cząbru, ślazu, a także jaskółczego ziela i ptasiego rdestu. Poza tym starożytni uważali Tilijczyków za mistrzów w produkcji maści terapeutycznych i perfum.

Rodos wakacje - atrakcje wyspy Tilos

Turyści schodzą na Tilos ze statku w porcie Livadia, usytuowanym we wschodniej części wyspy w miejscowości o tej samej nazwie. Doskonale widać stąd nieodległe góry Turcji, wyspę Symi i sporą część Morza Egejskiego. Nad miasteczkiem od sześciu wieków góruje joannicki zamek Agriosykia. W porcie zwraca uwagę ciekawą architekturą budynek policji, wzniesiony przez Włochów w latach międzywojennych. Lavadia chlubi się czystą plażą i przejrzystą wodą. Niedawno przebudowany port stanowi obecnie świetne miejsce do cumowania oraz oferuje rozmaite usługi dla łodzi i jachtów. W miasteczku jest wiele pokoi do wynajęcia, cztery supermarkety, sklepy z jedzeniem, pamiątkami i miejscowymi wyrobami artystycznymi. W porcie działa także biuro zakwaterowania.

Rodos wakacje - osada Megalo Chorio na wyspie Tilos

Megalo Chorio (Wielka Wieś) leży 8 km od portu (trudna górska droga) u stóp wzgórza św. Stefana, na szczycie którego zbudowano zamek joannitów. Do XVIII w. cała ludność skupiała się wokół warowni i mieszkała wewnątrz murów obronnych, które potem rozebrano i użyto do budowy domów prywatnych. W niewielkim muzeum prezentowane są przedmioty z wykopalisk z 1971 r., kiedy to w pobliskiej jaskini Harkadio odkryto m.in. kości słoni karłowatych (wielkości owczarka podhalańskiego) sprzed 50 tys. lat, zamieszkujących niektóre wyspy Morza Śródziemnego, kości jeleni sprzed 140 tys. lat i pozostałości po osadnikach neolitycznych. Warto także odwiedzić piękny kościół św. św. Archaniołów z rzeźbionym ikonostasem, pulpitem i tronem. Odpusty przypadają 8 XI i 28 VII. Jednym z większych budynków jest ratusz, są też dwa supermarkety, kilka tawern, kawiarnia i bar, a w okolicznych willach nie brak pokoi do wynajęcia. Z głównego placu roztacza się zachwycający widok w kierunku rozciągającej się na południe doliny i zatoki Eristos. Rozległa panorama rozciąga się także z murów Kastro - zamku joannitów, szczególnie na północny zachód, w stronę zatoki św. Antoniego.

Rodos wakacje - miejscowość Mikro Chorio

Mikro Choria (Mała Wieś) powstała w czasach joannitów na wzgórzach osłaniających port Livadia i wyludniła się w czasach okupacji włoskiej, kiedy to część mieszkańców wyemigrowała z wyspy, a część przeniosła się do portu, by zamienić życie rolników na karierę przemysłowców i handlowców. Po starym miasteczku pozostały kamienne ogrodzenia zagród dla bydła, ruiny kapliczek oraz nieco dębów i zdziczałych drzew oliwnych.

Rodos wakacje - Zatoka Eristos

Zatoka Eristos to urocze spokojne miejsce, gdzie do morza dochodzi pełna zieleni dolina, w której płynie słodka woda, rosną drzewa owocowe, kwitną migdałowce i hodowane są warzywa. Najpiękniej jest tu wiosną, gdy zbocza pokrywa różnokolorowy dywan dzikich kwiatów. Brzeg zatoki tworzy najpiękniejsza na wyspie piaszczysta plaża o długości prawie 1,5 km.

Rodos wakacje - osada Agios Antonis

Agios Antonios to mała, obecnie sezonowa osada, usytuowana na brzegu malowniczej zatoki, w której znajduje się przystań rybacka, będąca pierwszym portem Tilos przed Livadią. Działa tu kilka pensjonatów, restauracji i kawiarni. Kilka kilometrów dalej na zachód znajduje się zatoka Plaka z ładną piaszczystą plażą.

Rodos wakacje - klasztor św. Pantelejmona

Ważnym miejscem pielgrzymkowym i pięknym zabytkiem jest usytuowany w malowniczej kotlinie górskiej w północno-zachodniej części wyspy klasztor św. Pantelejmona, zbudowany prawdopodobnie w połowie XIV w. wśród zieleni, z przepięknym dziedzińcem ozdobionym kunsztowną mozaiką z biało-czarnych chochlaków. Średniowieczne budynki ocieniają drzewa owocowe i ozdabiają kwiaty, a we wnętrzu kościoła zachowały się freski sprzed kilkuset lat. Trzydniowy odpust połączony z ludowym festynem rozpoczyna się 27 lipca i ściąga mnóstwo pielgrzymów z Tilos i okolicznych wysp, a także tych, którzy na wyspie niegdyś mieszkali, a teraz rozproszyli się po całej Grecji i innych krajach. W różnych częściach wysepki można znaleźć ze 20 kapliczek z pięknymi malowidłami pochodzącymi niekiedy z XII-XVI w.

Więcej o: