Korsyka wakacje - nurkowanie

Korsyka ma świetne warunki do nurkowania. Większe miejscowości oferują zwykle bazy nurkowe. Na wakacje połączone z nurkowaniem najlepiej wybrać zachodnie lub północno-wschodnie wybrzeże wyspy. Wiele miejsc we wschodniej Korsyce kryje prawdziwe podwodne skarby - wraki samolotów i statków z okresu II wojny światowej.

Korsyka wakacje - co warto wiedzieć o nurkowaniu na Korsyce

Kurs nurkowania dla jednej osoby kosztuje zazwyczaj ok. 30-35 , gdy grupa jest większa, można negocjować. Za wypożyczenie sprzętu trzeba zapłacić 10 , ale za butlę i pas z ołowiem płaci się osobno. Studenci i emeryci mogą liczyć na zniżki. Należy mieć ze sobą ważne badania lekarskie, ponieważ bazy zwykle tego wymagają. W innym wypadku potencjalnego nurka czeka wizyta u miejscowego lekarza. To zwykle wydatek rzędu 30-50 . Warto mieć ze sobą dive log, przydaje się, gdy się planuje, na jaką głębokość się zejdzie. Francuzi rygorystycznie przestrzegają dozwolonych głębokości - P1 nie ma szansy zejść poniżej 20 m (P2 odpowiednio 40 m). Najodpowiedniejszy okres do nurkowania na Korsyce to czerwiec i wrzesień (przed i po sezonie), a najlepszy rejon - zachodnie wybrzeże. Na wschodzie, na południe od Solenzary też można coś ciekawego znaleźć. Między Propriano a Ajaccio nurkowanie z brzegu nie ma sensu ze względu na piaszczyste wybrzeże. Z kolei wokół Cap Corse, zwłaszcza od włoskiej strony, wybrzeże roi się od wraków samolotów z okresu II wojny światowej.

Korsyka wakacje - nurkowanie wrakowe

Wody wschodniego wybrzeża Korsyki są pełne wraków z czasów II wojny światowej. Szczególnie obfituje w nie rejon Bastii. We wrześniu 1943 r. okoliczne skaliste wybrzeża były świadkiem licznych zaciekłych walk toczonych dniem i nocą. Na początku września Niemcy rozpoczęli ewakuację wojsk z Korsyki. Walczyły z nimi jednostki aliantów, które wylądowały na południu wyspy. Główną rolę w starciach odgrywały samoloty - Niemcy przerzucali ludzi i sprzęt na teren kontynentalnej Francji transportowcami. Alianci utrudniali ewakuację, korzystając z myśliwców i samolotów myśliwsko-bombowych.

Niemieckie maszyny latały pod osłoną messerschmittów Bf 109 oraz focke-wulfów Fw 190. Samoloty te regularnie toczyły boje z alianckimi thunderboltami P-47. Jeden z nich spoczywa na ok. 20 m głębokości (N42 44.815, E009 28.057).

Obowiązkowym obiektem do obejrzenia jest też bombowiec w Calvi. Leży ok. 250 m za portem, 100-200 m od brzegu na głębokości 24-28 m. Brakuje w nim śmigieł, części uzbrojenia, wyposażenia kokpitu i ogona, który leży ok. 250 m dalej (przybliżona pozycja: 42° 34.29'N, 008° 45.72'E).

Liczne wraki spoczywają w wodach wzdłuż wybrzeża od Bastii do Cap Corse, m.in. spitfire'a, junkersa Ju-52, B-25 maraudera, heinkla 11, fiata RS 14 i wielu innych.

Po przeciwnej stronie wyspy, blisko wejścia do portu w Ajaccio leży wrak samolotu Curtiss P40.

Mimo że ze względu na głębokość miejsca są niedostępne dla nurków, warto wspomnieć o dwóch najnowszych odkryciach. W lutym 2009 r. potwierdzono ostatecznie odnalezienie w zatoce Bonifacio bardzo dobrze zachowanego wraku francuskiego pancernika "Danton". Spoczywa na głębokości ponad 1000 m, 35 km na południowy zachód od Sardynii. Po raz pierwszy natrafiono na niego podczas sondowania dna na trasie rurociągu Algieria-Włochy w 2007 r.

Kilkanaście dni przed "Dantonem" na dno poszedł niszczyciel "Cassini". Storpedowany przez niemiecki okręt podwodny w dniu 28 lutego 1917 r. zatonął chwilę po ataku w wyniku eksplozji magazynów amunicji. Ocalało 33 marynarzy, 107 ich kolegów zginęło.

Kilkanaście dni później, 19 marca ich los podzielił wspomniany już pancernik "Danton", zatonął 30 minut po storpedowaniu przez U-Bboota. Spośród 1102 członków załogi poległo 296.

Z kolei w sierpniu 2009 r. kilkaset metrów od wysepki Giraglia, na wysokości Cap Corse, na głębokości ok. 40 m natrafiono na wrak antycznego okrętu, który według podmorskich archeologów zatonął w 30 r. n.e. Statek przewoził naczynia, zwane po łacinie dolium, o pojemności ok. 3 tys. l i wadze ok. 1,2 tys. kg. Były przeznaczone do transportowania wina, oliwy i zboża.

Inne ciekawe miejsca leżą za rezerwatem, na północ od Nonzy. Czas płynięcia łodzią wynosi 12-25 min. Można zejść na głębokość 20-45 i więcej, najciekawiej jest na 25-30 m z koralowcami, langustami oraz większymi rybami, takimi jak mureny, kongery itp.

Korsyka wakacje - gdzie nurkować

Korsyka Bastia. Możliwość nurkowania na wraku samolotu P47; głębokość: 20 m, widoczność: 15 m, temp. wody: ok. 14°C.

Korsyka I'´le Rousse. Zejście do morza jest bardzo łagodne. Ciekawe okolice, teren ładnie ukształtowany, dużo ławic. Tutaj warto zanurkować w małej zatoczce po południowej stronie drogi przebiegającej obok portu. Ma głębokość 10-15 m, ale można w niej natrafić na kilka ciekawych gatunków ryb niespotykanych gdzie indziej.

Korsyka Algajola. Ogromny skalisty płaskowyż, długi na ponad 1 km i szeroki na 400 m szerokości, schodzi stopniowo na głębokość 40 m. Idealne miejsce do nauki nurkowania i obserwowania licznych gatunków ryb.

Korsyka Zatoka Lwa. Jedno z najlepszych miejsc do zanurzeń dla wytrawnych i doświadczonych nurków. Głębokość 17-80 m. Wspaniały podwodny ogród pełen ryb i roślinności.

Korsyka Calvi. Jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na podwodnym szlaku wokół wyspy. Samolot leży u podnóża skał na trawie na głębokości 28 m, dziobem dotyka skał. Ogon urwany przy zderzeniu z wodą znajduje się ok. 200 m za nim w głąb morza.

Korsyka Galeria. Skaliste dno przecinają granie ułożone prostopadle do brzegu. W kierunku południowym na głębokości 17 m widać naturalny rów o szerokości 2-3 m.

Korsyka Plage de la Ficajola. Najróżniejsze formacje skalne, do tego ośmiornice. Dno ciekawe, ostro schodzące w dół. Skały pełne zakamarków i kryjówek. Pomimo trudnego dostępu miejsce warte odwiedzenia.

Więcej o: