Korsyka wakacje - turystyka piesza

Korsyka jest górzysta. Środkiem wyspy biegną pasma górskie, których szczyty sięgają ponad 2 tys. m n.p.m. Najwyższa góra, Monte Cinto, liczy prawie 3 tys. m n.p.m. Korsyka to miejsce idealne na wakacje dla miłośników trekkingu.

Korsyka wakacje. GR20 - Grande Randonnée. Wielka wyprawa, wielka wędrówka

To szlak pieszy przebiegający przez park narodowy od Calenzy do Concy, prowadzący z jednego krańca Korsyki na drugi. Liczącą 220 km i wznoszącą się często ponad 2000 m n.p.m. trasę zalicza się do najtrudniejszych w Europie. Jest dostępna wraz z zapleczem noclegowym w okresie od 1 czerwca do końca października.

Do jej pokonania niezbędna jest bardzo dobra kondycja fizyczna, dlatego powinni się na nią wybierać tylko doświadczeni turyści - amatorzy nie mają na niej czego szukać. Zaleca się, aby na szlak wyruszały kilkuosobowe zespoły, które w przypadku nieprzewidzianych okoliczności, mogą udzielić sobie wzajemnie pomocy. GR20 prowadzi przez najpiękniejsze, a zarazem najbardziej niedostępne zakątki wyspy. Przejście całej trasy zajmuje 14-16 dni, pod warunkiem że codziennie będzie się na niej minimum 6-7 godz. Szlak prowadzi po wydeptanych przez dziesięciolecia ścieżkach lub wąskimi przejściami między skałami. Obfituje w ostre podejścia i niemal pionowe zejścia. Szczegółowy opis i oznakowanie poszczególnych etapów trasy jest dziełem prekursora górskich wypraw - Michela Fabrikanta.

Większość rozpoczyna wędrówkę z południa na północ - taka decyzja, w miarę pokonywania trasy, wiąże się jednak z coraz większym wysiłkiem - północna część szlaku jest bowiem zdecydowanie trudniejsza. Ci, którzy wybierają odwrotny kierunek, są narażeni na ciągły marsz pod słońce.

GR20 został pierwotnie zaprojektowany jako trasa pełna wyzwań, dla turystów unikających jakichkolwiek przejawów cywilizacji. Miejsc noclegowych na trasie było i nadal jest niewiele. Nie ma też co liczyć na możliwość uzupełnienia zapasów żywności - małe punkty przy schroniskach dysponują ograniczonym i drogim asortymentem.

Szlak podzielono na dwie części: północną i południową, oraz na etapy kończące się w pobliżu schroniska zwanych g^te d'etape .

Kto nie znajdzie miejsca w schronisku, a posiada własny namiot, może go rozbić w wyznaczonych do tego miejscach. Przy każdym schronisku można skorzystać z bieżącej wody, prysznica i toalety. Niektóre udostępniają kuchenki gazowe dla turystów. Cena noclegu w schronisku wynosi ok. 9,50 . Pod namiotem 4 . Ze względu na fakt, że szlak biegnie w obszarze ochrony przyrody, biwakowanie poza schroniskami jest zakazane.

Korsyka wakacje. GR20 - część północna

Rozpoczyna się w Calenzanie, nieopodal historycznego portu Calvi, na północy Korsyki, gdzie działają liczne hotele i schroniska. Kończy się w Vizzavonie, skąd pociągiem można się dostać do Bastii lub Ajaccio.

Ten etap GR20, zdecydowanie trudniejszy od części południowej, przebiega w pobliżu najwyższych szczytów Korsyki - Monte Cinto (2706 m n.p.m.), Monte d'Oro (2350 m n.p.m.) i Monte Rotondo (2622 m n.p.m.). Na krótkim najtrudniejszym odcinku - Cirque de la Solitude - są łańcuchy i drabiny.

Cirque de la Solitude (dosł. Cyrk Samotności) to olbrzymi i głęboki kocioł lodowcowy. Szlak prowadzi najpierw ostro w dół, by po 300 m, piąć się kilkaset metrów stromo w górę. Wspinaczka w tej części jest bez zabezpieczenia.

Poszczególne etapy: Calenzana-Ortu di Piobbu lub Bonifatu (szlak alternatywny)-Carozzu-Asco Stagnu-Tighjettu-Ciottulu di I Mori-Castel de Vergio-Manganu-Petra Piana-L'Onda-Vizzavona.

Korsyka wakacje. GR20 - część południowa

Rozpoczyna się w Vizzavonie, a kończy w Concy. To łatwiejsza część GR20. Poszczególne etapy: Vizzavona-E Capenelle-Prati-Usciulu-Asinao-Paliri-Conca.

Etapy GR20

Etap 1 - Calinzana-Ortu di u Piobbu

Etap 2 - Ortu di u Piobbu-Carozzu

Etap 3 - Carozzu-Ascu Stagnu

Etap 4 - Ascu Stagnu-Tighjettu

Etap 5 - Tighjettu-Ciottulu di I Mori

Etap 6 - Ciottulu di i Mori-Manganu

Etap 7 - Manganu-Petra Piana

Etap 8 - Petra Piana-L'Onda

Etap 9 - L'Onda-Vizzavona

Etap 10 - Vizzavona-Capanelle

Etap 11 - Capanelle-Prati

Etap 12 - Prati-Usciolu

Etap 13 - Usciolu-Asinau

Etap 14 - Asinau-Paliri

Etap 15 - Paliri-Conca

Noclegi w schroniskach na GR20 można wcześniej zarezerwować za pośrednictwem Parc naturel régional de Corse (parc-corse.org).

Korsyka wakacje - inne szlaki

Oprócz GR20 w parku wytyczono szlaki Mare a Mare (od morze do morza) i Mare e Monti (morze i góry).

Mare a Mare Sud - 5-dniowy szlak biegnący z Priopriano do Porto-Vecchio przez Zonzę i Aiguilles de Bavella dostępny dla turystów przez cały rok.

Mare a Mare Centre - łączy Porticcio z Ghisonaccią. Na jego przejście potrzeba 7 dni. Jest dostępny od maja do listopada.

Mare a Mare Nord - od Cargese do Moriani. Na jego pokonanie trzeba przeznaczyć 7-12 dni. Prowadzi przez Vizzavonę i Venaco i jest dostępny od maja do listopada.

Mare e Monti Nord - 10-dniowy szlak łączy Cargese z Calenzaną. Prowadzi przez miejscowości Évisa, Ota, Girolata i Galeria. Jest dostępny przez cały rok, ale najpiękniej na nim przyroda prezentuje się wiosną i jesienią.

Mare e Monti Sud - wiedzie pomiędzy zatokami Porticcio a Priopriano przez Bisinao, Pollo i Olmeto. Na jego przejście potrzeba 5 dni. Dostępny przez cały rok, ale najatrakcyjniej jest wiosną i jesienią.

Więcej informacji: Parc naturel régional de Corse, www.parc-naturel-corse.com i www.le-gr20.com/fr.

Więcej o: