Czarnogóra plaże

Czarnogóra, niewielkie państwo w sercu Bałkanów, może śmiało konkurować z Hiszpanią czy Grecją o status posiadacza najpiękniejszych plaż w Europie. Podpowiadamy, które plaże Czarnogóry warto odwiedzić w czasie wakacji.

Czarnogóra plaże - słońce i piasek

Według legendy, gdy Bóg dał pradawnym mieszkańcom Czarnogóry jedynie kamienie i czarne szczyty, poskarżyli się i otrzymali niewielką cząstkę raju, czyli wybrzeże Adriatyku, pełne małych zatoczek i długich plaż. Czarnogórskie wybrzeże nad Morzem Adriatyckim, z wielokilometrowymi piaszczystymi plażami, baśniowymi zatoczkami i portowymi miasteczkami jak z pocztówki, rozciąga się od Budvy aż do wyspy Bojana Ada tuż przed albańską granicą. Są tu jeszcze nietknięte przez masową turystykę zakątki: rybackie wioski i gaje oliwne ukryte na malowniczych wzgórzach, pośród piniowych i cytrusowych alei.

Czarnogóra plaże - która najlepsza?

Jaz - żwirowa plaża nad zatoką, 3 km od Budvy - jedno z najpopularniejszych kąpielisk na Budvanskiej Rivijerze.

Slovenska Plaža - długa na kilkaset metrów żwirowa plaża ciągnąca się od portu do końca zatoki Budvy w stronę Beeići.

miejska plaża w Budvie - między starówką a hotelem Avala . Można się tu wybrać na "nocne plażowanie" - leżaki są rozłożone także po zmierzchu.

Mala Plaža - plaża z czarnym piaskiem w zatoce Ulcinja. Najlepiej przyjść tu rano, kiedy można jeszcze znaleźć wolne leżaki.

Valdanos - piękna, spokojna, żwirowa plaża w długiej zatoce, 4 km od Ulcinja. Niezłe zaplecze sportowe (korty, boiska itp.).

Velika Plaža - najdłuższa plaża Czarnogóry (12,5 km), ciągnącą się od południowego krańca Ulcinja prawie do granicy z Albanią. Wymarzone miejsce dla surfingowców.

Ženska Plaža - u stóp hoteli Albatros i Jadran w Ulcinje. Tylko dla kobiet. Siarka, rad i morska sól mają podobno lecznicze działanie.

Ada Bojana - eldorado naturystów.

Czarnogóra plaże - czy to piasek?

Przeglądając materiały promocyjne o Czarnogórze, można odnieść wrażenie, że niemal wszystkie tutejsze plaże są piaszczyste. Czy to prawda? Wszystko zależy od tego, jak rozumiemy słowo "piasek". Dla przyzwyczajonych do bałtyckich plaż Polaków plaża piaszczysta to taka, na której ziarenka widać dopiero z bliska, dla Czarnogórców niezupełnie. Według żartobliwej definicji plaża piaszczysta to taka, na której ziarenka mają do 1 cm średnicy. Dopiero jeśli na plaży znajdują się większe "obiekty", można powiedzieć, że nie jest piaszczysta. Zgodnie z polskimi standardami piaszczyste są np. Velika Plaža i plaża miejska w Ulcinju, Petrovacu, na wyspie Ada Bojana, koło wyspy Sveti Stefan oraz Slovenska Plaža w Budvie, a także Drobni Pijesak (między Svetim Stefanem a Petrovacem).

Więcej o: