Korsyka wakacje - jak aktywnie spędzić czas na Korsyce

Korsyka to znakomite miejsce na aktywne wakacje, zwłaszcza dla miłośników trekkingu. Ale zarówno pasjonaci żeglarstwa jak i jazdy konnej znajdą tu wiele interesujących tras. Spędź idealne wakacje na Korsyce!

Korsyka wakacje - jazda konna

Na turystę czeka ponad 2 tys. km szlaków i kilkadziesiąt wypożyczalni wierzchowców. Większość firm oferuje pełne programy nastawione na poznanie całej wyspy lub jej konkretnych regionów. Koszt waha się od 350 za 3-dniową eskapadę do blisko 1200 za 10-dniowy wypad. Cena zazwyczaj obejmuje zarówno zakwaterowanie, jak i wyżywienie.

Większość programów jest przygotowana z uwzględnieniem umiejętności jeździeckich i wieku uczestnika. Ciekawe informacje zamieszczono na stronach: www.destinations-cheval.com, www.1cheval.com, www.randochevalcorse.fr/liens.php.

Korsyka wakacje - kolarstwo

Wypożyczalnie jednośladów działają na całej wyspie, a rezerwacji można dokonać zarówno telefonicznie, jak i przez Internet. Można się również wybrać na wycieczkę zorganizowaną po najbardziej malowniczych zakątkach Korsyki. Koszt z zakwaterowaniem waha się od 200 - za wyprawę 3-dniową do ponad 1000 - za 9-dniową eskapadę. Średni koszt wynajmu roweru VTC i VTT dla dorosłych: 3 dni 50 (12 za każdy dodatkowy dzień), 1 tydzień: 90 (10 za każdy dodatkowy dzień), dla dzieci: 3 dni 25 , 1 tydzień: 45 (6 za każdy dodatkowy dzień), tandem: 3 dni 100 (24 za każdy dodatkowy dzień), 1 tydzień: 180 (20 za każdy dodatkowy dzień). Szczegółowe informacje zamieszczono na www.velo-corse.com.

Korsyka wakacje - paralotniarstwo, spadochroniarstwo, lotniarstwo

W powietrzu amatorzy podniebnych lotów mogą się cieszyć pełną wolnością i swobodą. Korsykanie mówią niekiedy, że ich jedynym i naturalnym zagrożeniem są żołnierze z legii cudzoziemskiej - ale w przeciwieństwie do ptaków, nie są tak ciekawscy.

Korsyka wakacje - rafting

Im więcej piany, tym więcej zabawy. Najbardziej powszechną formą jest spływ łodziami pontonowymi rwącymi górskimi rzekami. Udział w całodziennej wyprawie i spływie kosztuje do 70.

Przydatny adres dla miłośników raftingu: In Terra Corsa, La Gare - BP 39, 20218 Ponte-Leccia, 0033/4/95476948, fax 0033/4/95476945.

Korsyka wakacje - kanioning

Na południu Korsyki dla amatorów prawdziwego wodnego szaleństwa przygotowano kilka tras. Do najciekawszych kanionów należą: Pulischellu (2,5-godzinna wyprawa pod okiem doświadczonych instruktorów; koszt 45 ), Vacca (3-godzinna wyprawa, również piesze wędrówki; koszt 50 ), a także stanowiąca wielkie wyzwanie Purcaraccia (dwa zejścia po ścianach, jedno 40 m, drugie 45 m; pokonanie całości zajmuje ok. 2 godz. 30 min; koszt 50 ).

Niezbędnej pomocy udzielają w bazie kanioningu na kempingu U Rosumarinu , niecałe 7 km od Solenzary, tuż przy drodze D268. Więcej informacji zamieszczono na stronie www.corsica-forest.com.

Atrakcję bardziej na północ stanowi piękny kanion Cipettu , koło wioski Corte Barchetta. Prowadzi do niego z Bastii droga RN193.

Kto chciałby swoją przygodę z kanioningiem dopiero rozpocząć na Korsyce, może wybrać specjalny 6-dniowy pobyt, pod nazwą "Najpiękniejsze Kaniony Korsyki", organizowany przez agencję Allibertipod (www.alliberti-trekking.com). Firma ma oddziały w całej Francji.

Rodzinne wyprawy z wielkim powodzeniem od kilku lat oferuje Canyoning Corse (www.canyon-corse.com). Można na nie zabrać już 6-letnie dzieci. Różne poziomy trudności, zejścia wprost do morza i fantastyczne widoki - to tylko kilka cech wyróżniających tę ofertę.

Korsyka wakacje - żeglarstwo i windsurfing

Silne wiatry sztormowe wieją najczęściej z północy i północnego zachodu jesienią, zimą i wiosną, gdy wyspa się znajduje pod wpływem głębokich niżów atlantyckich.

Latem dominują wiatry z kierunków od południowego zachodu do południowego wschodu o średniej sile 3-5 stopni w skali Beauforta.

W okresie od maja do września, podczas ustabilizowanej wyżowej pogody, występuje charakterystyczna bryza, której elementem jest umiarkowany wiatr, pojawiający się przed południem i zanikający pod wieczór. Bryza najsilniej jest odczuwalna w wąskich zatokach i przy półwyspach.

Sztormową pogodę w miesiącach letnich może przynieść na Korsyce maestrale (sztormy z północy i północnego zachodu) i libeccio (sztormy z zachodu i południowego zachodu).

Temperatura wody w miesiącach letnich osiąga: 21-25oC, a w zimowych 18-20oC. W pozostałych porach roku pogoda jest zróżnicowana. Wyspa dostaje się często pod wpływ silnych ośrodków niżowych, przemieszczających się z zachodu na wschód i przynoszących sztormowe wiatry z kierunków od północno-zachodniego do południowo- -zachodniego. Średnia siła wiatru w zimie wynosi 4-6 stopni w skali Beauforta.

Oprócz sztormowego maestrala i libeccio , silne wiatry z kierunków południowych może przynieść ciepły sirocco. Przez cały rok pływy nie oddziałują znacząco na pogodę. Silne prądy (2-3 węzły) występują tylko w oddzielającej Korsykę od Sardynii cieśninie Bonifacio. Oddalenie Korsyki od wybrzeży europejskich powoduje, że każdy system niskiego ciśnienia z silnymi wiatrami zbliżający się do wyspy przynosi duże fale. Najbardziej jest to związane z maestralem i libeccio . Na północno-zachodnim wybrzeżu Korsyki, od Golfe de Porto do Cap Corse, często występuje libeccio przynoszący silne wiatry z zachodu i południowego zachodu oraz duże zafalowanie.

Na północnym wschodzie od Cap Corse do Bastii wiejący libeccio może wywoływać bardzo silne podmuchy wiatru uderzające z gór nad obszary morskie.

W wąskiej cieśninie Bonifacio między Korsyką a Sardynią dominują wiatry zachodnie i wschodnie. Wywołują dość silny prąd w cieśninie.

Wschodnie wybrzeże między Porto-Vecchio a Bastią jest dobrze osłonięte od dominujących na Korsyce wiatrów z kierunków zachodnich. W przypadku sztormowych wiatrów wschodnich (na szczęście rzadkich w sezonie nawigacyjnym) należy natychmiast szukać schronienia w porcie.

Korsyka wakacje - narciarstwo

Dla klimatu i krajobrazu wyspy jest charakterystyczne, że kiedy nogi są już w ciepłym morzu, głowa cały czas w zimnych górach. Faktycznie, gdy plaże wypełniają się turystami spragnionymi słonecznych kąpieli, w wyższych partiach gór, powyżej 2000 m n.p.m. nadal leży śnieg.

W kompleksach narciarskich panują idealne warunki do uprawiania zarówno narciarstwa zjazdowego, jak i biegowego. Sezon narciarski trwa zwykle od grudnia do kwietnia, najlepiej na narty przyjechać w lutym i marcu. Warto wcześniej sprawdzić, np. na stronach internetowych, czy dana stacja narciarska będzie otwarta, a wyciąg uruchomiony. Informacjami takimi dysponują tez usytuowane w sąsiedztwie hotele.

Więcej o: