Korsyka promy

Na Korsykę warto pojechać samochodem. Tylko wtedy jest szansa na to, że zobaczy się naprawdę dużo. Aby dostać się na wyspę skorzystaj z połączeń, jakie oferują promy.

Korsyka promy

Na Korsykę kursują promy z Francji, Włoch, Sardynii i Elby. Wyspa, usytuowana w centrum zachodniej części Morza Śródziemnego, 170 km od wybrzeża francuskiego i 80 km od Włoch, posiada 7 portów handlowych, obsługiwanych przez 8 przewoźników, co umożliwia dużą częstotliwość połączeń z Francją kontynentalną i Włochami.

Statki pływają codziennie do głównych portów korsykańskich: Calvi, Bastii i Ajaccio. Dwóch armatorów, Corsica Ferries i SNCM, zapewnia regularne połączenia promowe. W sezonie usługi proponuje także Moby Lines. Wszystkie linie prowadzą przedsprzedaż biletów - ich ceny różnią się w zależności od pory roku i czasu, jaki pozostał do wypłynięcia, jednak najtańsze oferuje Corsica Ferries. Tradycją tej firmy są także bilety jackpot, dzięki którym można znacznie obniżyć koszty podróży. W zależności od tego, kiedy się zamawia bilet, za przeprawę promową dla 4 osób z samochodem trzeba zapłacić od 100 do ponad 400 w obie strony.

Zdecydowanie odradza się przeprawy w soboty. Tego dnia kończą się i rozpoczynają tygodniowe turnusy na wyspie, dlatego też wszystkie promy są zatłoczone do granic możliwości. Zdarza się, że większe samochody: kampery lub samochody z przyczepami są odstawiane na bok kolejki. Trudno też znaleźć wolne miejsce na pokładzie. Trzeba się także liczyć z tym, że w szczycie sezonu w nocne rejsy zwłaszcza z portów włoskich wyruszają statki z małą liczbą kabin.

Informacji o cenach i godzinach połączeń najlepiej szukać bezpośrednio na stronach przewoźników: www.corsica-ferries.fr lub www.corsicaferries.promy.pl, www.snmc.fr, www.mobylines.com.

Korsyka promy - zwiedzaj wyspę samochodem

Z Cieszyna do Livorno można pojechać przez Słowację (1286 km) lub przez Czechy (1261 km). Ze względu na jakość dróg, lepiej wybrać trasę przez Czechy.

Warto pamiętać o tym, że paliwo we Włoszech jest droższe średnio o ok. 0,20 w porównaniu z Austrią. Różnica między Korsyką a Włochami jest mniejsza i wynosi od kilku do kilkunastu centów. We Włoszech lepiej wybierać stacje zlokalizowane przy sieci Autogrill.

W kosztach podróży trzeba też uwzględnić zakup winietek. W Czechach można kupić dwie 7-dniowe po 220 koron (miała być w ciągu roku zastąpiona 10-dniową za 250 koron), lub miesięczną za 350 koron. W Austrii 10-dniowa kosztuje 7,90 . Jeżeli planuje się dłuższy pobyt, można od razu kupić dwie. Oba typy winiet są sprzedawane na dawnym moście granicznym w Cieszynie (lepiej nie kupować ich na polskiej stacji paliw kilka kilometrów przed granicą - przelicznik jest wyjątkowo niekorzystny).

Zawiń do portu lotniczego

Na cztery międzynarodowe porty lotnicze na Korsyce przez cały rok kursują samoloty ze stolicy Francji i z Europy. W ostatnich latach w szczycie sezonu zarówno regularne, jak i czarterowe rejsy oferowało nawet 20 firm. Do Bastii i Calvi na północy oraz Ajaccio i Figari na południu latają samoloty Air France oraz jej lokalnej filii CCM.

Podczas sztormu oraz silnego wiatru bardzo często maszyny lecące do Calvi są kierowane na inne lotniska. Decydując się na podróż tanimi liniami lotniczymi, warto sprawdzić, czy w takim przypadku zapewniają one pasażerom dojazd z innych miejsc do miejsca docelowego ich podróży.

Porty lotnicze na Korsyce

Bastia-Poretta Oddalona o 16 km na południe od Bastii. Dysponuje jednym terminalem. Więcej informacji na stronie www.bastia.aeroport.fr.

Calvi - Sainte-Catherine Ok. 7 km na wschód od miasta przy wyjeździe w kierunku na L'Ile Rousse; www.calvi.aeroport.fr.

Ajaccio Aeroport Napoleon Bonaparte 5 km od centrum miasta; www.ajaccio.aeroport.fr.

Figari Aeroport Figari Sud-Corse Ok. 2 km od centrum miasta; www.figari.aeroport.fr.

Więcej o: