Korsyka wczasy

Korsyka to francuska wyspa na Morzu Śródziemnym. Korsyka jest górzysta, ale można znaleźć na niej piękne plaże idealne na udane wczasy. Najsłynniejsza to Palombaggia. Wyspa jest atrakcyjna również pod względem liczby zabytków. Zobacz atrakcje, których zwiedzanie na pewno uprzyjemni wczasy na Korsyce.

Korsyka wczasy - Północna Korsyka: Bastia, Przylądek Corse i Balagne

Korsyka wczasy - Erbalunga. W Erbalundze stare domy wyrastają niemal z samej wody. Nad lazurową zatoczką pysznią się bogactwem barw kwiaty, a wawrzyny, platany i palmy wabią do swego cienia. W latach 20. i 30. XX w. miejscowość stała się znana za sprawą artystów, którzy wybrali ją na swoją ziemię obiecaną, mały artystyczny raj.

Korsyka wczasy - Nonza. Wysoko na stromym czarnym klifie wznosi się jedna z głównych atrakcji Cap Corse - średniowieczna twierdza Nonza. Nazwa miejscowości, która po korsykański znaczy "zapowiadający", zdaje się idealnie ją charakteryzować. Strategiczne położenie pozwalało mieszkańcom nawet podczas złej pogody wypatrzyć wroga.

Korsyka wczasy - Kościół San Michele de Murato. Prawdziwa perełka romańskiej architektury sakralnej na Korsyce wznosi się nieopodal małej wioski Murato, w okolicy St-Florent. Na fasadzie zachodniej wyraźnie widoczne są wsporniki z wyrzeźbionymi motywami zwierzęcymi i postaciami ludzi. Mają one przypominać, że w XII w. Korsyka była pod panowaniem Pizy.

Korsyka wczasy - Speloncato. Osada zawieszona w powietrzu, lekko tylko ocierająca się o skaliste zbocze, od wielu setek lat niezmiennie spogląda na dolinę Regino. Arkady, tunele, pasaże łączą schody prowadzące niemal do nieba, a w każdym razie na kamienny płaskowyż, skąd roztacza się widok na dolinę z morzem na horyzoncie.

Korsyka wczasy - Sant-Antonino. Jedna z najstarszych miejscowości w tym regionie i na całej wyspie, należąca do Les Plus Beaux Villages de la France - najpiękniejszych francuskich wiosek. Możemy stąd, niczym z wielkiej morskiej latarni, oglądać panoramę Balagne. Czas zatrzymał się tutaj dawno temu.

Korsyka wczasy - Kościół Trójcy Świętej w Aregno. Prawdziwym skarbem Aregno jest kościół Trójcy Świętej. To dziedzictwo okresu pizańskiego na wyspie pochodzi z XI w. Dzięki pięknej, wielobarwnej okładzinie murów, wykonanej z granitowych kostek, trudno go nie zauważyć.

Zobacz więcej zdjęć malowniczej Korsyki

Korsyka wczasy - Wschodnia Korsyka

Korsyka wczasy - Aiguilles de Bavella Bavella uchodzi za mekkę korsykańskich gór. Określenie "igły skalne Bavella" czy też "rogi Asinao" są tylko nieudolnymi próbami opisu tej niesamowitej formacji skalnej. Jeżące się szczyty jednym przypominają zamienione w górę ruiny potężnego zamczyska, innym zęby monstrualnego potwora. Wielobarwne skalne ściany z szarości przechodzą do czerwieni, gdzieniegdzie zieleniąc się plamami traw lub sosen zajadle czepiających się pionowych urwisk. Późną wiosną góra zdaje się spoczywać na liliowo-różowej chmurze kwitnącego tymianku, oddziałując na wszystkie nasze zmysły.

Korsyka wczasy - Wykopaliska w Alerii. Archeolodzy odsłonili w Alerii forum, kapitol poświęcony Jowiszowi, Junonie i Minerwie, pochodzącą prawdopodobnie z czasów Oktawiana Augusta świątynię oraz balneum z cysternami.

Korsyka wczasy - Region Castaniccia. Patrząc na mapę regionu, możemy zobaczyć plątaninę dróg i dróżek wijących się między zielonymi wzgórzami, które gęsto porastają nawet 500-letnie kasztanowce. Niemal za każdym zakrętem kryje się kolejne miasteczko, wioska lub przysiółek, nad którymi nieodmiennie czuwają kampanile.

Korsyka wczasy - Porto

Korsyka wczasy - Les Calanches. Żeby w pełni docenić piękno tego miejsca, warto zwiedzić je na piechotę. Prowadzi doń droga, której zachłannie czepiają się najniezwyklejsze skały świata, miejscami gwałtownie rzucające się w przepaść, wprost w lazurowe objęcia morza

Korsyka wczasy - Evisa. Spektakularny widok tarasowo wspinającej się wioski, dla której tło tworzą szczyty Capo D'orto i Capo d'Oto, wart jest zobaczenia. Evisa to doskonała baza wypadowa dla kochających piesze wędrówki, a także królestwo kasztana jadalnego.

Korsyka wczasy - Zatoka Girolata. Zatoka z upodobaniem pozuje fotografom. Do położonej nad brzegiem morza wioski Girolata można dotrzeć jedynie dróżką mulników.

Korsyka wczasy - Wąwóz Spelunca. Jednoprzęsłowe, wąskie mosty w wąwozie Spelunca są najpiękniejszym wspomnieniem genueńskiej przeszłości wyspy. Wyrafinowaną prostotą zdobią liczne korsykańskie rzeki. Most w dolinie Spelunca jest tego najlepszym przykładem.

Korsyka atrakcje - Ajaccio

Korsyka wczasy - Muzeum Fescha w Ajaccio. Biblioteka w pałacu Fescha zajmuje parter lewego skrzydła budynku. Jej trzonem stały się zbiory Biblioteki Narodowej Liamone skonfiskowane arystokracji i duchowieństwu podczas Rewolucji Francuskiej. W swoich zbiorach posiada 40 tys. woluminów wydanych pomiędzy XV a XIX w., 29 inkunabułów i 220 rękopisów. Warto chociaż na moment zajrzeć do tutejszych czytelni.

Korsyka wczasy - Les iles Sanguinaires. W pobliżu Ajaccio, w północnej części okalającej go zatoki, granicząc z cyplem Parata, leżą cztery małe wyspy, zwane Krwawymi. Ich nazwa wiąże się z ciemnoczerwonym kolorem porfirowych skał, z których są zbudowane.

Korsyka wczasy - "Welon Panny Młodej". Stojąc pod wodospadem będziemy świadkami prawdziwego spektaklu reżyserowanego przez naturę. Żywe, lśniące kolumny wody niczym warkocze aniołów z powieści fantasy spadają ze 150 m. Dla romantyków jest to raczej przejrzysty welon panny młodej. Latem efekt nie będzie tak spektakularny jak wiosną, kiedy topniejący śnieg spływa potokami z gór.

Korsyka wczasy - Centralna Korsyka

Korsyka wczasy - Corte. Corte, miasto bohaterów, jakby z oddalenia i z pewnym dystansem przygląda się współczesności. Gdyby nie uniwersytecki zgiełk, można by nawet pomyśleć, że miasto ciągle tkwi w swojej historii.

Korsyka wczasy - Dolina Asco. Koniec świata i droga zawieszona między szczytami. Polodowcową dolinę zamykają majestatyczne szczyty Monte Cinto, Punta Minuta, Capo Stranciacone, Mufrella oraz Punta Gialba. Góry te są jak wieże chroniące dolinę przed nieproszonymi gośćmi. Nawet w ciepłe lata, jeszcze pod koniec czerwca, można na ich szczytach dostrzec śnieg.

Korsyka wczasy - Scala di Santa Regina. Jadąc kanionem nazwanym Schody Królowej Niebios, nikt nie będzie miał wątpliwości, że to zjawiskowo piękne miejsce mogło powstać jedynie w wyniku cudu. Niekoniecznie, jak utrzymują miejscowi, związanego z walką św. Marcina z diabłem.

Korsyka wczasy - Południowa Korsyka

Korsyka wczasy - Sartene. Sartene Prosper Merimee pisząc o Sartene nazwał je la plus Corse des villes Corse - najbardziej korsykańskie z korsykańskich miast. Miejscowość dominuje nad doliną Rizzanese i jak żadna inna oddaje niezwykle złożone dzieje wyspy i Korsykan. Surową zabudowę wąskich kamiennych uliczek potęguje fakt, że rzadko docierają tu promienie słońca.

Korsyka wczasy - Bonifacio. Ciekawą atrakcją Bonifacio jest cmentarz morski. Nekropolia ta jest zjawiskiem samym w sobie. Ciasno do siebie przyciśnięte grobowce przypominają skromne kapliczki, mauzolea, a nawet eleganckie wille zdobione wyszukaną sztukaterią. Swój przydomek miasto umarłych zawdzięcza niezwykle pięknej lokalizacji. Biel pomników skąpanych w złotych promieniach słońca kontrastuje z lazurem morza. Odwieczne niebo strzeże tego miejsca z miłością.

Korsyka wczasy - Plaża w Palombaggia. Pomiędzy czerwonymi skałami a lasem piniowym rozciąga się jedna z najpiękniejszych korsykańskich plaż. Krystalicznie czysta woda mieni się wszystkimi odcieniami turkusów i szafirów.

Korsyka wczasy - Menhiry. Kamienni wojownicy z Filitosy, Palaggii czy Stanari pojawili się na wyspie 4 tys. lat p.n.e. Proponujemy wyprawę z Romanem Czejarkiem w poszukiwaniu prehistorii zaklętej w menhirach.

Zobacz więcej zdjęć malowniczej Korsyki

Więcej o: