Miasto Meksyk - epicentrum kraju [LUKSUSOWE KIERUNKI]

W Meksyku jest nas ponad 20 milionów dusz, nic więc dziwnego, że czasami trudno naszą olbrzymią metropolię zrozumieć. Powiedzmy jednak prawdę - dzięki kilku naszym radom zapewne okaże się, że jedno z największych miast na naszej planecie można eksplorować całkiem łatwo.

Każdy podróżnik, który stara się Meksyk odkryć dla siebie, powinien mieć na uwadze jedną zasadniczą kwestię: przy całym ogromie metropolii nie ma najmniejszej potrzeby zwiedzać całego miasta, gdyż najważniejsze atrakcje znajdują się blisko siebie. Nawet my, żartobliwie nazywani chilangos (chilangos to przydomek, jakim określają nas poza stolicą), nigdy praktycznie nie poznamy całego miasta. Oczywiście są miejsca położone nieco dalej, i te także koniecznie należy zobaczyć, ale w zasadzie wszystko, co warte poznania, jest w jakiś sposób w zasięgu samochodu, taksówki czy metra. Jaki z tego wniosek? Inteligentnym sposobem poznania miasta jest po prostu włóczenie się po najbliższej okolicy, dokładnie tak, jak my sami robimy to tutaj.

Na początek - centrum Meksyku

Jeśli chce się zacząć od początku, to najlepszym punktem wyjścia jest Zócalo, czyli centralny plac miasta a zarazem jego serce. To właśnie tu hiszpańscy konkwistadorzy odkryli Tenochtitlan, kolebkę azteckiego imperium, i stąd zapoczątkowali budowę swojego nowego dominium. Tak więc to miejsce stało się najważniejsze w mieście już dawno temu. W Zócalo znajduje się słynna katedra oraz budynek będący siedzibą władz miejskich. Z placu najlepiej udać się do Bellas Artes. W jaki sposób? Najprościej zagłębiając się w każdą uliczkę z setkami sklepów oferujących najbardziej nietypowe zabawne artykuły czy dziwaczne bibeloty, poczynając od lamp i lampeczek, po tkaniny na etui do płyt DVD. Można tu znaleźć wszystko, czego dusza zapragnie.

Po drodze natkniemy się na Museo de San Ildefonso, Secretaria de Educación P blica, Torre Latino i Edificio de los Azulejos. Tym, co rzuca się w oczy w centrum, jest fakt, że w zasadzie zaledwie kilka uliczek oddaje ducha miasta. Szczególną atmosferę Meksyku odnajdziemy zarówno w eleganckich restauracjach, jak i w tańszych lokalach oferujących stałe menu za przystępną cenę. To samo dotyczy sklepów - od okrętów flagowych znanych marek po ulicznych sprzedawców oferujących T-shirty za mniej niż jednego dolara. Należy nastawić się na spore tłumy, jednak spacerować można tu bez obaw, pamiętając jedynie, że tak, jak w każdym kraju Ameryki Łacińskiej ostentacja jest niewskazana, a pilnowanie swojej torebki nikomu jeszcze nie zaszkodziło.

Spacerując ulicą 16 de Septiembre dotrzemy do wspomnianego już Bellas Artes, najurokliwszego w kraju teatru, a zarazem siedziby muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej we wszelkich jej formach. W pobliżu mieści się także Museo Franz Mayer, Museo de Arte Popular oraz Alameda, rodzaj parku-skweru, na którym my, chilangos, z przyjemnością przesiadujemy w weekendy. Ponieważ w okolicy znajduje się wiele atrakcji, z pewnością warto zarezerwować sobie na zwiedzanie samego centro (jak określamy tę część miasta) pełny dzień.

Miasto Meksyk - gdzie jeść?

Cardenal to prawdziwa meksykańska restauracja. Kuchnia tak znakomita, iż lokal pełen jest meksykanów, którzy właśnie coś w nim celebrują lub posilają się w gronie rodziny. Cardenal to miła restauracja, gdzie obsługa nie pozostawia nic do życzenia, a w menu każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Niektóre dania są wyjątkowo pikantne, ale zawsze można poprosić, aby nas o tym poinformowano, zanim coś zamówimy. Adres: Palma 23, Centro.

Sanborns, Los Azulejos . Choć Sanborns jest tylko cafeterią, to jest to urocze miejsce mieszczące się na kolonialnym pałacu, robiącym duże wrażenie na turystach. Serwuje się tu kuchnię meksykańską i dania kuchni międzynarodowej, co oznacza, że można w niej zamówić wszystko, czego spodziewalibyśmy się po cafeterii w dowolnym miejscu na świecie. Adres: Francisco I, Madero with 5 de Mayo, Centro.

Café Tacuba ? jedna z najbardziej znanych restauracji w Meksyku. Utrzymana w dawnym klimacie oferuje znakomitą kuchnię meksykańską. Niezmiennie tętniąca życiem stanowi doskonałe miejsce dla tych, którzy lubią obserwować nasze "theatrum mundi". Adres: Tacuba 28, Centro.

La Opera to historyczna restauracja, bywali to bowiem około stu lat temu meksykańscy rewolucjoniści. Szef serwuje dania będące fuzją kuchni meksykańskiej i hiszpańskiej, co dla nas jest dość typowe. Można więc skosztować po części obu światów. Adres: 5 de Mayo 10, Centro.

Meksyk nowoczesny, Polanco

Po dniu spędzonym w Mexico centro ciekawą zmianę scenerii zaoferują nam Chapultepec i Polanco. Pierwsze z miejsc to park narodowy, solidny kawał lasu uwięziony w centrum miasta. Drugie to jedna z fantazyjnych dzielnic i jednocześnie bodaj najważniejsza destynacja dla amatorów zakupów i gastronomii. Spacerując po Chapultepec, natkniemy się na trzy znaczące muzea: Museo Nacional de Antropolog~a, Museo de Arte Moderno i Museo Tamayo. Największym uznaniem cieszy się pierwsze z nich, i to nie tylko ze względu na wspaniałą architekturę, ale także dzięki największej kolekcji sztuki prekolumbijskiej. Znajdują się tu eksponaty prezentujące wszystkie kultury prekolumbijskie, a zwiedzający ze zdziwieniem odkrywają w nim prawdziwą różnorodność tych kultur. Arte Moderno oraz Tamayo szczycą się natomiast ekspozycjami sztuki nowoczesnej i współczesnej, a każde z nich warte jest kilku godzin zwiedzania. Można również odetchnąć w parku, a zainteresowani mają szansę, by wspiąć się szczyt pagórka i obejrzeć zamek znajdujący się w samym centrum tego zielonego miejsca.

Polanco przemawia językiem zakupów. Na ulicy handlowej Avenida Presidente Masaryk znajdziemy te same ekskluzywne butiki, z których słynie Paryż czy Londyn. Nie brakuje też lokalnych projektantów oferujących godne uwagi towary. To bardzo bezpieczna dzielnica, po której możemy spacerować bez najmniejszych obaw. Można tu spędzić cały dzień, urozmaicając go drinkiem lub obiadem. Obfitość restauracji i barów z pewnością nie ułatwi nam podjęcia decyzji.

Miasto Meksyk - gdzie jeść i pić?

El Baj~o to jedna z ulubionych restauracji meksykanów. Serwuje autentyczną domową kuchnię meksykańską w niezobowiązującym emploi i po bardzo atrakcyjnych cenach. To jeden z powodów, dla którego lokal jest nieustannie pełen klientów. W weekend warto zrobić tu rezerwację. Adres: Alejandro Dumas 7, Polanco, tel.: +52 5281 8245.

Camino Real . W budynku zaprojektowanym przez architekta Richarda Legorretę mieścił się niegdyś bodaj najelegantszy hotel w mieście. Camino Real to jeden ze wspaniałych pomników architektury Meksyku. Wewnątrz mieszczą się liczne restauracje i w zasadzie każda z nich godna jest polecenia. Adres: Mariano Escobedo 700, Anzures, tel.: +52 5263 8888.

Dulce Patria . Mamy to coś, co my nazywamy "ładnie podaną kuchnią meksykańską". Dobry smak i apetyczny wygląd. Szef dba, aby wszystko przyrządzone było perfekcyjnie, a dla zainteresowanych podróżników lokal stanowi znakomite miejsce do skosztowania rozmaitych smaków naszej sztuki kulinarnej. Adres: Anatole France 10, Polanco, tel.: +52 3300 3999.

Meksyk cool i trendy, Condesa-Roma

Jeśli rozglądamy się za butikiem spod znaku "trendy" lub barem z grupy "cool", aby w piątkową noc zamówić w nim drinka, to trudno o bardziej oczywisty wybór niż Condesa-Roma. Obie sąsiadujące ze sobą dzielnice jeszcze niedawno miały charakter mieszkalny, jednak młodzież, która nagle odkryła je dla siebie, zmieniła ich charakter nie do poznania. Funkcjonuje tu taka ilość lokali, które określilibyśmy jako "funky", że najlepszym rozwiązaniem będzie pojawienie się na miejscu już po południu, aby dać sobie czas na spokojne zapoznanie się z okolicą, tak aby następnie wpaść do jednego z nich na drinka, a później na kolację. A jeśli już zainteresowani będziemy odrobiną "night action", to trudno o lepszy adres.

Miasto Meksyk - gdzie jeść i pić?

Contramar to nasza ulubiona restauracja serwująca owoce morza. Zawsze pełna, zawsze tętniąca życiem. Jeśli chcemy znaleźć wolny stolik, wskazana jest wcześniejsza rezerwacja albo przybycie z dużym zapasem czasu. Adres: Durango 200, Condesa, tel.: +52 5514 9217.

Limantour zaś to dla wielu ludzi najlepszy w mieście coctail bar ? koniecznie należy z niego skorzystać. Barmani używają świeżych składników, wszystkie drinki przygotowywane są na bieżąco. Warto poobserwować barmana przygotowującego nam cocktail. Koniecznie zamawiamy co najmniej jeden drink! Adres: Álvaro Obregón 106, tel.: +52 5564 4122.

Miasto Meksyk - gdzie spać w Meksyku

St. Regis Mexico

Adres: Paseo de la Reforma 439

Colonia Cuauhtemoc, Mexico City, D.F. 06500

Tel.: +52 55 5228 1818

Faks: +52 55 5228 1826

Four Seasons Mexico

Adres: Paseo de la Reforma #500

Colonia Juárez, México D.F. 06600

Tel.: +52 55 5230 1818

Faks. +52 55 5230 1808

Las Alcobas

Adres: Presidente Masaryk 390A

Col. Polanco, Mexico D.F. 11560

Internet: www.lasalcobas.com

Więcej o: