Rejs po Amazonce - wyprawa do peruwiańskiego raju [EKSKLUZYWNE WYPRAWY]

Dla wszystkich, którzy chcą na własne oczy zobaczyć wciąż tajemniczą i dziewiczą amazońską dżunglę, peruwiański operator ekskluzywnych rejsów po Amazonce - przygotował niezwykłą ofertę. Podróżowanie po Amazonce ma być przygodą życia.

Podróżując po Amazonii, trudno nie zgodzić się ze słynnym twierdzeniem Talesa z Miletu, iż początkiem wszechrzeczy jest woda. Aqua - łacińskie słowo oznaczające wodę - zostało zaadaptowane w większości języków świata. Już starożytni doceniali ogromną wartość wody, czego dowodem są rzymskie nazwy geograficzne z przyrostkiem "-aq" świadczącym o bliskim położeniu naturalnych zbiorników wodnych. Woda w wielu kulturach była symbolem początku, odnowy i życia. W Księdze Genesis Bóg, stwarzając świat, aż trzy dni zmagał się z żywiołem, oddzielając morza i oceany od stałego lądu i sklepienia niebieskiego. Biblijna nazwa rajskiego ogrodu wywodzi się z sumeryjskiego słowa edin (czyli "nawodniony") oznaczającego urodzajne tereny obfitujące w liczne gatunki zwierząt i ptaków zamieszkujących nad wodami czterech rzek. Dwie z nich: Tygrys i Eufrat dały dźwięczną nazwę Mezopotamii - "międzyrzeczu". W starożytnym Egipcie wody wylewającego Nilu gwarantowały wysokie plony, a rzeka była dogodnym szlakiem podróżnym. W Europie dostęp do akwenów wodnych dał początek ogromnej sieci komunikacyjno-handlowej zwanej Hanzą i zrzeszającej w czasach rozkwitu aż 160 miast. Woda od zawsze była niezbędna człowiekowi do życia, toczono o nią wojny, wokół niej powstawały wielkie cywilizacje, a dostęp do niej gwarantował władzę i umacniał wpływy geopolityczne. Słusznie zatem współcześni nazwali ją dosłownie... bogactwem naturalnym.

Amazonia - Rzeka Miłości, Morze Radości, Ocean Szczęścia

Amazonia - podobnie jak przywołany tytuł kultowego przeboju zespołu Tilt - jest z natury rzeczy evergreen. Dla mieszkańców Ameryki Południowej to prawdziwy klejnot w koronie. Z większym uwielbieniem i szacunkiem wspomina się tu jedynie o własnej matce. Gdy w 2008 roku "The New York Times" opublikował kontrowersyjny artykuł pt. Czyj więc jest ten las?, traktujący o prawach społeczności ogólnoświatowej do Amazonii, prezydent Brazylii, Lula Da Silva, omawiając się utraty wpływów nad amazońskimi lasami, postawił na nogi armie połowy kontynentu. Do dziś granice Amazonii strzeżone są przez wojsko jak granice poszczególnych krajów

O rozmiarach tego fenomenu przyrody świadczy chociażby fakt, że Amazonka, przepływająca przez Brazylię, Peru i częściowo - jako rzeka graniczna - przez Kolumbię, jest najdłuższą rzeką świata liczącą 7040 km, czyli 6,7 długości Wisły. Co ciekawe, jej źródła zostały odkryte dopiero w 1996 roku przez ekspedycję prowadzoną przez Polaka - Jacka Pałkiewicza. W najszerszym miejscu, przy ujściu ta "rzeka - morze" osiąga szerokość aż 80 km, a wody wtłaczane przez nią codziennie do Oceanu Atlantyckiego (300 tys. m3 na sekundę!) sprawiają, że nawet 400 km od brzegu woda nadal jest słodka. Dorzecze Amazonki, niemal w całości pokryte deszczowymi, soczyście zielonymi lasami, zajmuje powierzchnię 7 milionów km2 (na takim obszarze można by pomieścić niemal 22 powierzchnie Polski!). Jeśli ktoś szuka miejsca naprawdę obfitego we florę i faunę, powinien tu przyjechać - w tej dżungli żyje co dziesiąty gatunek występujący na naszej planecie. Obliczono, że na jednym kilometrze kwadratowym może rosnąć aż 225 tys. gatunków drzew i roślin o łącznej wadze dochodzącej nawet do 100 tys. ton! Nieprzypadkowo Amazonia zwana jest "zielonymi płucami Ziemi".

Rejs po Amazonce - Aqua Expeditions

Dla wszystkich, którzy chcą na własne oczy zobaczyć wciąż tajemniczą i dziewiczą amazońską dżunglę, Aqua Expeditions - pierwszy peruwiański operator ekskluzywnych rejsów po Amazonce - przygotował niezwykłą ofertę. Firma powstała w 2007 roku i jest spełnieniem marzeń założyciela, Francesca Galli Zugaro, który wyraźnie zaznacza, że podróżowanie po Amazonce ma być przygodą życia! Profesjonalizm, z jakim przygotowuje się potencjalnego turystę do rejsu, jest doprawdy imponujący: na stronie internetowej www.aquaexpeditions.commożna znaleźć praktyczne informacje dotyczące zarówno niezbędnych rzeczy przydatnych w podróży i informacji pogodowych, jak i największych atrakcji przyrodniczych w danych porach roku. Chociaż dla podróżujących z Aqua Expeditions nie ma limitów bagażu (oprócz tych narzuconych przez poszczególne linie lotnicze, np. Lan Per 20 kg + 8 kg bagażu podręcznego), zaleca się podróżowanie z miękkimi walizkami, ułatwiającymi ich przechowywanie i transport na statku.

Wszystkie rejsy rozpoczynają się w Iquitos - miasta łatwo dostępnego dla większości międzynarodowych i lokalnych linii lotniczych dzięki połączeniu z Limą. Po przylocie pasażerowie są przewożeni z lotniska do portu i kwaterowani w komfortowych kajutach. Organizatorzy podkreślają luźną, wręcz domową atmosferę podróży - na pokładzie obowiązuje strój nieformalny. Program obejmuje przecież zwiedzanie lasów deszczowych i amazońskiej dżungli, stąd zaleca się nawet, by w bagażu podróżnym znalazło się miejsce dla wygodnego obuwia, długich spodni i przewiewnych koszulek z długim rękawem. Przydatne z pewnością będą również nakrycia głowy z dużym rondem, okulary słoneczne i odpowiednie kosmetyki z blokerami słonecznymi, środki na komary, ładowarka do baterii oraz konwerter niezbędny do ładowarki aparatu fotograficznego. Obuwie i okrycia przeciwdeszczowe są dostępne na miejscu.

Rejs po Amazonce - najgłębsze rzeki płyną cicho

Amazonka jest rzeką żeglowną na dystansie 4300 km - umożliwia nawigację statkom o średniej i małej wyporności. Ekskluzywny statek M/V Aria, zaprojektowany przez architekta Jordiego Puiga specjalnie dla peruwiańskiej firmy Aqua Expeditions z przeznaczeniem na rejsy południową Amazonką z pewnością nie zawiedzie oczekiwań. Znakomicie pełni funkcję luksusowego hotelu na wodzie, zabierając na pokład 32 pasażerów, nie licząc świetnie wyszkolonej załogi. Zwłaszcza dla osób przyzwyczajonych do niewielkich przestrzeni, małych odległości i ograniczeń komunikacyjnych typowych dla dużych aglomeracji, rejs po bezkresnych wodach największej rzeki świata, w kajucie przypominającej luksusowy apartament będzie niezapomnianym przeżyciem. Panoramiczne okna umożliwiają obserwację pejzażu rzeki 24h na dobę - i tak przez 7 dni podróży!

M/V Aria korzysta z najnowszych systemów nawigacyjnych, spełniając najwyższe standardy bezpieczeństwa żeglugi wodnej i zapewnia wszelkie wygody typowe dla komfortowego hotelu. Na pokładzie znajduje się siłownia, jacuzzi pod gołym niebem, restauracja i jadalnia, przestronny lounge, górny pokład z punktem widokowym i leżakami osłoniętymi namiotowym zadaszeniem. 16 klimatyzowanych kajut o standardzie suite posiada część wypoczynkową, ale jest także możliwość ich dowolnej adaptacji na potrzeby podróżujących rodzin.

Trasa 7-dniowego rejsu prowadzi przez Amazonkę i jej dopływy - rzeki: Yarapa, Ucayali (osławiona przez Arkady'ego Fiedlera), Maranon i Tacsha. Do największych atrakcji należą ekspedycje pozwalające na obserwacje różowych delfinów, kajmanów, leniwców, amazońskich małp i blisko 200 gatunków ptaków. Przewidziane są również piesze wyprawy w głąb amazońskiej dżungli i wizyty w wioskach zamieszkiwanych przez rdzennych mieszkańców, tzw. riberenos. Dla wielbicieli wędkarstwa zaplanowano łowienie piranii i pobyt nad jeziorem Charo oraz podróż łodziami do lasu zwanego Forest of Mirrors. Podróż wieńczy zwiedzanie miasta Iquitos.

Rejs po Amazonce - którędy do raju?

Typowego europejskiego mieszczucha Amazonia rzuci na kolana. Niezależnie od wyobrażeń i wiedzy o regionie są dwie rzeczy, które zachwycają i zapierają dech w piersi: przestrzeń i przyroda. Aqua Expeditions organizuje wyprawy do samego serca amazońskiej dżungli stanowiącej dziś rezerwat przyrody Pacaya-Samiria. Jest to jedno z najlepiej zachowanych miejsc Amazonii, dostępne dla turystów jedynie drogą wodną. Na stronach Aqua Expeditions można znaleźć listę przyrodniczych atrakcji opisanych w specjalnym systemie punktacyjnym określającym w skali 1-10 szanse na obejrzenie konkretnych gatunków zwierząt i ptaków w danej porze roku.

Choć rezerwat Pacaya-Samiria rozciąga się na terenach dwukrotnie większych od powierzchni parku Yellowstone, to na całym jego obszarze żyje jedynie 300 tysięcy riberenos. Miejsce stanowi niesamowitą atrakcję turystyczną ze względu na żyjące tu niezwykłe gatunki flory i fauny. Wizyta w rezerwacie przypomina dosłownie powrót do Edenu: otoczą nas tu setki hałaśliwych papug w neonowych kolorach, miliony motyli, rozmaite gatunki małp i uwielbiane przez turystów leniwce. W rzece napotkamy słynne różowe delfiny amazońskie należące dziś do najbardziej zagrożonych lokalnych gatunków. Na piaszczystych plażach wzdłuż rzeki będziemy mogli do woli obserwować wygrzewające się na słońcu iguany przypominające małe dinozaury i kajmany chłodzące się przy brzegu. Przy odrobinie szczęścia może staniemy nawet oko w oko z czarnym jaguarem czy boa dusicielem

Ażeby zostały po nas jedynie ślady na piasku i kręgi na wodzie...

Udostępniając Amazonię turystom z całego świata, Aqua Expeditions podkreśla równocześnie znaczenie ekoturystyki w tym regionie oraz przywiązuje ogromną wagę do organizowania pomocy charytatywnej dla tutejszych mieszkańców. Firma promuje program "Pack for Purpose" ("pakuj się z głową"), sugerując listę najbardziej pożądanych farmaceutyków i przyborów szkolnych dla dzieci żyjących w 14 amazońskich społecznościach. Przybory szkolne (zeszyty, papier, kredki i długopisy oraz t-shirty i klapki flip-flops) można zakupić nawet na miejscu, w specjalnie w tym celu wyposażonym sklepiku M/V Aria. Wizyta w Centrum Pierwszej Pomocy Medycznej działającym dla lokalnych plemion oraz zaaranżowane w tym celu spotkania z rdzennymi mieszkańcami mają na celu zaangażowanie turystów w tzw. świadomą turystykę. W związku z ciągłą zmianą klimatu i panujących warunków atmosferycznych na Ziemi (w Amazonii już dwukrotnie zaobserwowano przypadki suszy) dbałość o ekologię jest tutaj powszechna i szeroko promowana także przez rządy Peru i Brazylii.

Rejs po Amazonce - INFO ZONE:

Cena za 7-dniowy rejs statkiem M/V Aria od osoby w kajucie typu DBL suite od 5950 do 6650 USD.

Aqua Expeditions

Adres: Calle Iquitos 1167, Punchana, Maynas, Loreto, Peru

Tel.: +511 434-5544 / + 511 434-5482

Faks: +511 434-1364

E-mail: Milly Alva malva@aquaexpeditions.com

Internet: www.aquaexpeditions.com

Więcej o: