W Dubaju powstanie podwodny hotel zaprojektowany przez polskich naukowców

Dubaj chce zbudować swój pierwszy podwodny hotel. Koszt inwestycji szacowany jest na 120 mln dolarów amerykańskich. Projekt hotelu przygotowali polscy naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

Hotel będzie miał kształt dysku i zlokalizowany będzie 10 metrów poniżej powierzchni morza. Znajdować się będzie w nim 21 pokoi, przylegających do podwodnego centrum nurkowego oraz baru. Każdy pokój wyposażony będzie w specjalny system oświetleniowy oraz podwodny pojazd, dzięki któremu goście będą mogli przyglądać się życiu podwodnemu. Pokoje będą również dźwiękoszczelne oraz wyposażone w system kurtyn o różnym stopniu transparencji. Podwodny hotel połączony będzie z innym budynkiem w kształcie dysku, który będzie znajdował się nad powierzchnią wody.

Za inwestycję odpowiedzialna będzie firma Dubai World, wpierana przez środki rządowe oraz szwajcarska firma BIG InvestConsult, reprezentująca spółkę Deep Ocean Technology, która skupia naukowców z Politechniki Gdańskiej - autorów projektu.

"Projekt otwiera wiele nowych możliwości rozwoju dla hotelarstwa i turystyki, ale także dla działań ekologicznych, dzięki tworzeniu nowych podwodnych ekosystemów i działań na rzecz ochrony świata podwodnego. Chcemy tu, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stworzyć międzynarodowy program ochrony środowiska podwodnego, dzięki wykorzystaniu Discus Hotel jako narzędzia laboratoryjnego w badaniu i ochronie podwodnych ekosystemów" - powiedział Bogdan Gutkowski, założyciel i prezes BIG InvestConsult.

Szczegóły projektu Discus Hotel znaleźć można na stronie internetowej Deep Ocean Technology .

Źródło: Dziennik Turystyczny

Więcej o: