Hiszpania temperatura

W dobie tanich lotów i mody na egzotyczne podróże Hiszpania wciąż jest na topie. Umiarkowana temperatura na Półwyspie Iberyjskim przyciąga turystów przez cały rok. Słoneczne południe Hiszpanii to znakomite miejsce na przetrwanie nieprzyjemnej polskiej zimy, bo temperatura powietrza zwykle nie spada tu poniżej 15 st. C.

Hiszpania temperatura

Hiszpania temperatura. Hiszpania leży jeszcze w strefie subtropikalnej - południowe rejony kraju są jej umowną granicą. Wyżej biegnie strefa umiarkowana. Podczas długiego, przyjemnego lata, na południu temperatura wzrasta do 30 st. C, a zimą utrzymuje się na poziomie ok. 10 st. C. Kontynentalna Hiszpania jest różnorodna klimatycznie, co nie trudno odczuć - wilgotną północ (zwłaszcza północny zachód) cechuje niższa temperatura aniżeli gorące i suche południe. Tutejszą pogodę znacząco kształtuje także położenie w basenie Morza Śródziemnego. Do Hiszpanii należy wiele słynnych rajskich wysp Europy, które cechuje przyjazny klimat i wysoka temperatura roczna - Minorka, Majorka, Ibiza w archipelagu Balearów oraz Wyspy Kanaryjskie.

Hiszpania temperatura - wiosna

Hiszpania temperatura - wiosna w Madrycie. Stolica Hiszpanii - Madryt leży w centrum kraju, gdzie panuje klimat kontynentalny. Wiosną temperatura w tym rejonie to ok. 20 st. C. Do czerwca temperatura nocna jest jeszcze niska (5-10 st. C), a ryzyko opadów spore. Prawdziwa wiosna zawita do Madrytu w maju, kiedy temperatura wzrośnie do 22 st. C. W marcu wynosi 15 st. C.

Hiszpania temperatura - wiosna w Andaluzji. Po bardzo łagodnej zimie na południowym wybrzeżu Hiszpanii Andaluzyjczycy szykują się do przyjemnej wiosny. W marcu temperatura wynosi 18 st. C, a w maju 23 st. C. Liczba dni deszczowych spada w marcu, kiedy jednocześnie przybywa słońca. U progu lata rośnie temperatura wody, która wiosną do kąpieli nie zachęca.

Hiszpania temperatura - lato

Hiszpania temperatura - lato w Madrycie. Gorące dni, ciepłe noce, brak opadów - także Madryt kusi latem turystów spragnionych Hiszpanii. Temperatura dzienna wynosi tu ponad 30 st. C, nocna - ok. 15 st. C. Ryzyko opadów spada do minimum, jakie stanowi niespodziewane załamanie pogody. Najcieplejsze są oczywiście lipiec i sierpień, ale i temperatura września wiele się nie różni (ok. 28 st. C).

Hiszpania temperatura - lato w Andaluzji. W lipcu i sierpniu Andaluzja tętni życiem, na kilka tygodni stając się "domem" turystów z całego świata. Prawdziwe lato, kiedy temperatura nie spada poniżej 30 st. C, trwa tu od lipca do września. Po tym okresie na południu nastaje ciepła, ale odczuwalna jesień. Latem temperatura wody osiąga maksymalną wartość, czyli 25 st. C, we wrześniu. Przyjemnym wieczorem warto pospacerować wzdłuż plaży albo uliczkami głośnych i roztańczonych kurortów.

Hiszpania temperatura - jesień

Hiszpania temperatura - jesień w Madrycie. We wrześniu temperatura w Madrycie zaczyna spadać, ale znaczącą różnicę można odczuć dopiero w październiku i listopadzie. Łagodna jesień w stolicy ma ok. 15 st. C. Przed wyjazdem do Hiszpanii w środku jesieni trzeba wziąć pod uwagę duże ryzyko opadów i nocne ochłodzenie.

Hiszpania temperatura - jesień w Andaluzji. Hiszpania temperatura. Południowo hiszpańska jesień jest bardzo ciepła. Temperatura w październiku i listopadzie utrzymuje się tu zwykle powyżej 20 st. C. Późny wrzesień, kiedy temperatura wynosi ok. 27 st. C, wciąż przypomina lato, ale o tej porze może pojawić się deszcz - liczba dni deszczowych jest wyższa aniżeli w okresie wakacyjnym. Opadów najpewniej można spodziewać się w listopadzie, ale nie jest to regułą. Wczesna jesień to znakomity czas na kąpiel w morzu. Temperatura wody wynosi wówczas 25 st. C - najwięcej w ciągu roku.

Hiszpania temperatura - zima

Hiszpania temperatura - zima w Madrycie. Powietrze w Madrycie zimą wyraźnie się ochładza. Temperatura spada średnio do 5 st. C i oscyluje wokół tej wartości aż do lutego. Zima może okazać sporo chłodniejsza, zwłaszcza w północnej Hiszpanii. Nie wykluczone, że temperatura spadnie tu poniżej 0 st. C, a w kraju pojawi się śnieg. Duże wahania temperatury nocą i za dnia to właściwość tutejszego klimatu. Zima jest sucha, ale ryzyko opadów w grudniu i styczniu najwyższe.

Hiszpania temperatura - zima w Andaluzji. Wakacje zimą w południowej Hiszpanii to świetny wybór! Temperatura powietrza wynosi tu średnio 15 st. C, a temperatura wody w grudniu nawet 18 st. C. W tym czasie Andaluzję mogą nawiedzać opady, ponieważ okres jesienno-zimowy w strefie subtropikalnej oznacza nadejście pory deszczowej. Wbrew ogólnym niekorzystnym prognozom łagodna temperatura zimą sprzyja pieszym wędrówkom i wspinaczce.

Więcej o: