Majorka pogoda - długie lato i łagodna zima

Czysta, błękitna woda, piaszczysta plaża i świetna pogoda - Majorka to raj dla miłośników wakacyjnego lenistwa nad morzem. Zwłaszcza słoneczna pogoda gwarantuje niezapomniane wspomnienia z wczasów na wyspie. Zanim zaplanujesz urlop na Majorce, sprawdź kiedy pogoda jest najlepsza.

Majorka pogoda - klimat

Majorka pogoda. Majorka to największa i najcieplejsza wyspa w archipelagu Balearów. Majorka leży w strefie klimatu subtropikalnego, co oznacza długie, suche i gorące lata oraz przyjemne, łagodne zimy. W grudniu temperatura powietrza i wody przeważnie nie spada poniżej 0 st. C i utrzymuje się na poziomie ok. 15 st. C. Pogoda na wyspie jest silnie kształtowana przez wpływy Morza Śródziemnego. Typ śródziemnomorski to specyficzna odmiana klimatu, jaki cechuje nie tylko Baleary - także Włochy, Chile, Australię, Kalifornię, czyli miejsca, które najszybciej kojarzymy ze słońcem oraz wybrzeżem pięknych plaż. Piękna pogoda, zwłaszcza w środku wakacji - w lipcu i sierpniu, sprawia, że Majorka jest ulubionym kierunkiem biur podróży.

Majorka pogoda - uważaj na letnie upały

Majorka pogoda. Mimo że klimat Majorki jest przyjemny, sporo łagodniejszy niż w Tunezji czy w Egipcie, pogoda w okresie letnim może doskwierać. W rankingu najcieplejszych miesięcy królują lipiec i sierpień - temperatura dzienna sięga wówczas powyżej 30 st. C. Wieczorne spacery i kąpiele morskie w tym czasie to czysta przyjemność. Temperatura powietrza nocą nie spada poniżej 15 st. C; łagodna pogoda zapewnia spokojny sen - to ważna informacja dla tych, którzy rezygnują z luksusu klimatyzacji, decydując się na podróż pod namiotem. W okresie letnim słońce nagrzewa wodę do 25 st. C. Lato zajmuje prawie połowę miejsca w kalendarzu wyspy. Już od maja, kiedy słupek termometru rośnie powyżej 20 st. C, możemy poczuć prawdziwą letnią aurę. Wakacyjna pogoda utrzymuje się tu aż do października.

Majorka pogoda - majówka na Majorce

Majorka pogoda . Dwa razy do roku na Majorce można spędzić przyjemną, ale nie upalną, "majówkę". Październik na wyspie jest równie przyjemny jak maj, ponieważ temperatura wynosi wówczas ok. 20 st. C. Początek ostatniego kwartału to również decydujący moment, aby wskoczyć do wody - w listopadzie temperatura w morzu zaczyna się obniżać z 18 st. C. W lutym osiąga najmniejszą wartość - ok.14 st. C. Jeśli umiarkowana pogoda nam nie odpowiada, lepiej na wakacje "pod palmą" wybrać środek roku. Amatorzy aktywnej turystyki w tym czasie znajdą jednak spokój i pogodę znakomitą na wycieczki krajoznawcze. Miłośników flory na Majorkę wiosną (np. w marcu) przyciągnie na pewno zapach kwitnących drzew owocowych.

Majorka pogoda - typowa hiszpańska zima

Majorka pogoda. W listopadzie, kiedy Polakom doskwiera jesienna plucha i nieprzyjemny wiatr, mieszkańcy Majorki szykują się do łagodnej zimy. Rok zaczyna się i kończy najniższą temperaturą, która wynosi ok. 12 st. C. Także temperatura wody w grudniu, styczniu i lutym jest podobna. Pogoda wciąż jednak jest przyjemna, a uroku tutejszej zimie dodają kwitnące w lutym migdałowce. Ryzyko opadów i burz w okresie zimowym jest większe niż latem, ale "suchy lipiec" i "deszczowy grudzień" to żadna reguła. Zima w kalendarzu wyspy nie trwa długo, ale może przynieść niespodzianki, np. śnieg, zwłaszcza w górach. Słoneczna pogoda wciąż kusi turystów, ale do wakacyjnej walizki warto zapakować płaszcz przeciwdeszczowy.

Majorka pogoda - cichy i spokojny wrzesień

Majorka pogoda. Dlaczego akurat wakacje na Majorce dobrze planować we wrześniu? Jest ku temu wiele powodów. Pod koniec roku pogoda sprzyja wszelkim rodzajom aktywności - od tej mniej angażującej, czyli kąpieli w morzu i plażowania, do rowerowych i pieszych wędrówek oraz wspinaczki. We wrześniu i październiku lato dobiega końca, ale temperatura wynosi 28 st. C, podobnie jak woda w morzu (ok. 25 st. C). Pierwsze jesienne miesiące oznaczają brak tłumów, ale wciąż gwarantują rozrywkę w klubach i na plaży. To idealny czas aby zapoznać się z szeroką ofertą atrakcji wyspy - poznać tutejsze skarby architektury np. zamki i pałace albo ruszyć w rejs łodzią podwodną lub balonem. Nawet przy ograniczonym budżecie na wakacje piękna wrześniowa pogoda na wyspie zapewni każdemu mnóstwo wrażeń.

Więcej o: