Hiszpania wczasy - praktyczny przewodnik od A do Z

Hiszpania to jednej z najbardziej atrakcyjnych europejskich krajów na wczasy. Wczasy w Hiszpanii mogą spędzić wszyscy - zarówno fani plażowania, jak i aktywnego odpoczynku i zwiedzania.

Andaluzja - Hiszpania wczasy

Andaluzja znajdująca się na południu Hiszpanii to niezwykle ciekawy region, idealny na rodzinne wczasy. Ta najbardziej wysunięta na południe część Hiszpanii jest najgorętszym obszarem kraju. To także kraina flamenco, corridy, siesty i fiesty. Andaluzja jest także bliska Afryce i to nie tylko geograficznie, ale też kulturowo. Wpływy afrykańskie można odnaleźć w zwyczajach, zabytkach, architekturze. Ta egzotyka przyciąga turystów na wczasy do Andaluzji. Do obejrzenia są tu przede wszystkim takie miasta, jak Sewilla, Kordoba, Granada.

Baleary - Hiszpania wczasy

Baleary to należący do Hiszpanii archipelag w zachodniej części Morza Śródziemnego. Słoneczne wyspy mają bardzo zróżnicowany krajobraz - od górzystej Majorski, po równinną Formenterę. Najważniejsze wyspy Balearów, chętnie wybierane na wczasy to Majorka, Ibiza, Minorka i Formentera. Ibiza to synonim zabawy, Minorka odpoczynku, Majorka to turystyczny raj, a Formentera raj pod względem krajobrazów. Wszystkie nadają się na wiosenne, letnie, a nawet jesienne i zimowe wczasy - słońca bowiem, nie brakuje tu cały rok.

Barcelona - Hiszpania wczasy

Stolica Katalonii - Barcelona to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Hiszpanii. To także jedno z najbardziej kolorowych i ciekawych architektonicznie miast w Europie. Przy okazji wczasów w Hiszpanii trzeba odwiedzić Barcelonę. To miasto nigdy nie śpi - szczególnie zatłoczony deptak Rambla, na którym spotkać można mieszankę wczasowiczów z całego świata. Hiszpania to nie tylko wczasy na plaży - to także najwspanialsze miasta świata.

Costa x 6 - Hiszpania wczasy

Wybrzeże Hiszpanii to kilometry doskonałych plaż, ciekawe miasta - idealne miejsce na wczasy. Najważniejsze wybrzeża Hiszpanii to Costa Brava, Costa del Sol, Costa Blanca, Costa Dorada, Costa Verde i wreszcie Costa Cálida. Każde z nich ma swoje uroki i tajemnice. Costa Brava rozciąga się przez całą prowincję Girona, od miejscowości Blanes do granicy z Francją. To jedno z popularniejszych miejsc wczasowych w Hiszpanii z takimi kurortami jak, Lloret de Mar, Blenes. Costa Dorada, leżące na południe od Barcelony, wyróżniają piaszczyste plaże ciągnące się przez 214 kilometrów. Costa Blanca, czyli Białe Wybrzeże, leży w regionie Walencji i Murcji i tworzy środkową część hiszpańskiego wybrzeża. Costa Blanca to teren pełen wczasowych białych wilii i hoteli, a także naturalnych białych plaż. Najpopularniejsze wśród wczasowiczów wybrzeże Hiszpanii to Costa del Sol, które rozciąga się od Gibraltaru aż do Granady, w regionie Andaluzja.

Granada - Hiszpania wczasy

Granada to kolejne miasto, które powinno się odwiedzić, podczas wczasów w Hiszpanii. To wyjątkowe miejsce w Andaluzji, w którym przez osiem wieków splatały się dzieje Maurów i chrześcijan. W Granadzie trzeba wejść do Alhambry - najlepiej zachowanego pałacu arabskiego na świecie, przespacerować się ogrodami Generalife, wspiąć się na wzgórze Sacromonte i zwiedzić mauretańską dzielnicę Albaicin. Granada to także wspaniałe bary z tapas, piękne parki i liczne sklepy. Wczasy w Andaluzji bez wizyty w Granadzie, byłby niepełne.

Kadyks - Hiszpania wczasy

Kadyks to stolica prowincji o tej samej nazwie w południowo-zachodniej Hiszpanii. Miasto zwane przez poetów "syreną mórz", można zwiedzić w ciągu jednego dnia. To przyjemne miasto, którego głównymi atrakcjami są: nadmorska promenada, klasycystyczna katedra, Muzeum Kadyksu, ciekawe kościoły i ożywiona dzielnica handlowa.

Kordoba - Hiszpania wczasy

Gdy Kordoba była milionowym miastem, Paryż dopiero powstawał, a o Nowym Jorku nikt nawet nie myślał. Od 756 do 1031 r. Kordoba była stolicą państwa kordobańskiego i jednym z najprężniejszych ośrodków nauki, kultury i sztuki w Europie. Najcenniejszą budowlą w Kordobie, jaką pozostawili po sobie Arabowie, jest Mezquita, czyli Wielki Meczet. Kordoba słynie też z przepięknych patio - wewnętrznych dziedzińców wyłożonych płytkami, ozdobionych kwiatami, posągami i fontannami. Kordoba to miasto z pewnością warte odwiedzenia podczas wczasów w Hiszpanii.

Kraj Basków - Hiszpania wczasy

Kraj Basków to wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, położona nad Zatoką Biskajską. To malownicze góry i trudny język, a także piękne wybrzeże. Baskowie posługują się językiem baskijskim, zwanym Euskara, najstarszym, reliktowym językiem w Europie. Są tu trzy prowincje: Gipuzkoa (Guip zcoa), Bizkaia (Vizcaya) i Araba (Álava). Kraj Basków oferuje turystom wiele ciekawych miejsc na wczasy. Jednym z nich jest kurort San Sebastian lub baskijskie miasto - Bilbao. Wczasy w Kraju Basków będą z pewnością zupełnie inne niż w innych częściach Hiszpanii.

Madryt - Hiszpania wczasy

Madryt, stolica Hiszpanii, to miasto, którego wręcz nie wypada pominąć podczas wczasów w Hiszpanii. Madryt ma do zaoferowania wiele ciekawych muzeów m.in. słynne muzeum El Prado. Ponadto malownicze dzielnice znane z filmów Almodovara, a także typowe hiszpańskie place pełne kawiarnianych ogródków, m.in. wspaniały Plaza Mayor - najpopularniejszy plac w Madrycie. Życie na ulicach Madrytu budzi się wcześnie rano i tętni aż do późnych godzin nocnych.

Pampeluna - Hiszpania wczasy

Pampeluna to miasto, które zasłynęło poza granicami Hiszpanii dzięki Ernestowi Hemingwayowi. W swojej książce "Słońce też wschodzi" opisał on gonitwy byków, odbywające się w Pampelunie podczas święta Sanfermines. Każdego roku pomiędzy 6 a 14 lipca organizowane są fiesty ku czci patrona miasta, świętego Fermina, w czasie których odbywają się słynne encierro , czyli gonitwy z bykami po ulicach Pampeluny. Wydarzenie to przyciąga na wczasy do Pampeluny tysiące turystów.

Ronda - Hiszpania wczasy

Ronda to wyjątkowe miasto w Andaluzji usytuowane na wysokim klifie. Znajduje się w prowincji Malaga i należy do najstarszych w Hiszpanii. Dawniej dzięki swojemu położeniu Ronda była idealną fortecą, dziś jest wspaniałą atrakcją dla wczasowiczów odwiedzających Hiszpanię. Ciudad to starsza, mauretańska dzielnica Rondy, a druga nowoczesna część miasta to Mercadillo. Ronda słynie także z Plaza de Toros, czyli areny korridy, jednej z najstarszych i najważniejszych w Hiszpanii. W Museo Taurino w Rondzie można podziwiać wspaniałe stroje torreadorów.

Sewilla - Hiszpania wczasy

Sewilla jest stolicą i głównym miastem Andaluzji. Na każdym kroku widać tu dawną potęgę miasta - monumentalne budowle zaskakują przepychem i bogactwem zdobień. Miasto jest podobno najgorętsze w całej Hiszpanii pod względem średniej temperatury powietrza. Główna atrakcja miasta to największy plac Sewilli - Plaza de Espana i dawna siedziba Wystawy Iberoamerykańskiej, a także znajdujące się w pobliżu, przepiękne ogrody z fontannami, oczkami wodnymi i kwiatami. Sewilla to miasto uniwersyteckie - warto zobaczyć gmach Uniwersytetu Sewilskiego - doskonały przykład renesansowej architektury. Sunące po ulicach Sewilli dorożki i fontanny na skwerach i rondach sprawiają, że Sewilla jawi się jako doskonałe miasto na dłuższe wczasy.

Toledo - Hiszpania wczasy

Toledo to miasto, którego nie można pominąć. Choćby na jeden dzień warto sobie odpuścić wczasy na plaży i wybrać się do tego miasta-muzeum, jednego z najwspanialszych miast Hiszpanii. Meczety, kościoły, synagogi, kamieniczki i pałace wyrastają w Toledo niemal jedne na drugich. Miasto zajmuje 12 wzgórz, z trzech stron otacza je głęboki wąwóz rzeki Tag. Zachwycają wąskie, brukowane uliczki Toledo, domy gdzieniegdzie ozdobione kolorowymi kafelkami azulejos. Miasto chlubi się wspaniałymi zabytkami kultury chrześcijańskiej, islamskiej i żydowskiej.

Walencja - Hiszpania wczasy

Walencja jest trzecim pod względem wielkości miastem Hiszpanii. To także nazwa prowincji o tej samej nazwie. Położone jest na wschodnim wybrzeżu morza Śródziemnego, w jego południowej części. Atrakcjami turystycznymi Walencji są liczne kościoły i katedry. Walencja słynie też z bogatej oferty rozrywkowej - wielu imprez i festynów, które stanowią dodatkowa atrakcję dla wczasowiczów.

Więcej o: