Hiszpania pogoda

Pogoda w Hiszpanii różni się w zależności od regionu. Od chłodnej i deszczowej pogody na północnym zachodzie po gorący i suchy klimat równin Andaluzji. Latem w całym kraju, z wyjątkiem północnego wybrzeża, jest gorąco i słonecznie. Przez pozostałą część roku pogoda Hiszpanii jest bardziej zmienna, ale wszystkie miesiące są słoneczne.

Hiszpania pogoda - Hiszpania centralna

Hiszpania pogoda. Do Hiszpanii centralnej zaliczają się takie miasta i regiony jak: Madryt, Kastylia-La Mancha, Kastylia i León. Klimat centralnej Hiszpanii jest kontynentalny, z gorącym latem i chłodną zimą. Najprzyjemniejsza pogoda w tej części Hiszpanii to jesień i wiosna. Średnia temperatura po południu wynosi w centralnej Hiszpanii: w marcu - 15°C, w maju - 22°C, we wrześniu - 25°C, w październiku - 20°C. Czasem wiosną zdarzają się opady, ale większość dni jest sucha i pogodna. Latem w Hiszpanii centralnej pogoda może być uciążliwa, temperatura wzrasta bowiem nawet do 38°C. Powietrze jest suche, a wiatr od gór sprawia, że popołudnia są chłodniejsze. Zimą pogoda może być nieprzewidywalna. Średnia temperatura zimy w centralnej Hiszpanii -to 8°C. Najbardziej niestałe miesiące to styczeń i luty, wówczas zdarzają się temperatury poniżej zera. Najbardziej deszczowe zaś są miesiące od stycznia do kwietna. Może wtedy padać ok. 10 dni w miesiącu.

Hiszpania pogoda - Hiszpania południowa

Hiszpania pogoda. Do Hiszpanii południowej zaliczają się takie miasta jak: Kordoba, Kadyks, Granada, Malaga, Sewilla. Hiszpania południowa to słynna Andaluzja. Usytuowanie Andaluzji na południowym krańcu Europy sprawia, że pogoda tego regionu Hiszpanii jest specyficzna. Lata są tu gorące, a zimy łagodne. Pogoda jest jednak dość zróżnicowana ze względu na dużą powierzchnię regionu, jego górzysty charakter i to, że Andaluzję opływają wody Morza Śródziemnego i Atlantyku. Andaluzja to jednak z pewnością najcieplejsza część Hiszpanii. W głębi Andaluzji lata bywają niezwykle gorące. W prowincjach Sewilli i Kordoby temperatura dochodzi często do 40°C lub wyżej. Zimą pogoda wciąż jest ładna - średnia temperatura na wybrzeżu Andaluzji to ok. 13°C. Szczyty Sierra Nevada pokryte są śniegiem od września do czerwca. Czas kiedy panuje najlepsza pogoda na zwiedzanie Hiszpanii południowej to wiosna i jesień.

Czytaj więcej o Hiszpanii - Hiszpania

Hiszpania pogoda - Hiszpania wschodnia

Hiszpania pogoda. Do Hiszpanii wschodniej zaliczają się takie miasta i regiony jak: Katalonia (Barcelona), Walencja, Murcja. Średnie temperatury w nadmorskich kurortach i Barcelonie to 25 °C latem i 11 °C zimą. W głębi lądu jest cieplej, a najprzyjemniejsza pogoda na zwiedzanie Hiszpanii wschodniej jest wiosną i na jesieni. Zimą w Andorze i Pirenejach pogoda sprzyja sportom zimowym - temperatura może spadać poniżej zera. Na Costa Brava zrywają się po sezonie nagłe wiatry, wiejące często przez wiele dni z rzędu.

Hiszpania pogoda - Hiszpania północna

Hiszpania pogoda. Do Hiszpanii północnej zaliczają się takie miasta i regiony jak: Aragonia, Kraj Basków, Galicja, Nawarra, Kantabria. Pogoda północy Hiszpanii jest bardzo urozmaicona, zarówno w poszczególnych regionach, jak i pomiędzy porami roku. Regiony zwane Zieloną Hiszpanią - czyli tereny od Kraju Basków wzdłuż wybrzeża Atlantyku poprzez Kantabrię i Asturię do Galicji - wyróżniają znaczne opady deszczu. Balbao i Santiago de Copostela są znane jako deszczowe miasta, a otaczające je wzgórza są często spowite mgłą. Zimą pogoda na północy Hiszpanii i północnym zachodzie bywa bardzo deszczowa, a nawet śnieżna. Lata są zaś ciepłe i słoneczne na całym obszarze Hiszpanii północnej. Im dalej w głąb lądu i w Górach Kantabryjskich temperatury rosną. Północna Hiszpania jest dobrym miejscem pod względem pogody, żeby spędzić letni urlop na plaży.

Hiszpania pogoda - kiedy jechać

Hiszpania pogoda. Pogoda w Hiszpanii pozwala na odwiedzanie kraju przez większą część roku. Najlepszą porą do odwiedzenia większości regionów Hiszpanii jest okres od końca wiosny do początku lata oraz od końca lata do wczesnej jesieni. W tych okresach roku nie ma jeszcze największych upałów oraz takich tłumów turystów, jakie są w okresie wakacyjnym. Zimą w poszukiwaniu słońca i ładnej pogody najlepiej udać się na Wyspy Kanaryjskie, gdzie utrzymują się stałe temperatury około 20 °C. Po sezonie można też śmiało wybrać rejony środkowego i południowo-wschodniego wybrzeża, które mają do zaoferowania łagodną pogodę i temperaturę przez cały rok - zimą nie wskazane jest jednak kąpanie w morzu. Zima to najlepszy czas na jeżdżenie na nartach w Pirenejach i andaluzyjskich Sierra Nevada.

Czytaj więcej o Hiszpanii - Hiszpania

Więcej o: