Wenecja - plac św. Marka

Plac św. Marka to serce Wenecji. Znajdują się tu wszystkie najcenniejsze zabytki miasta z Bazyliką św. Marka i Pałacem Dożów na czele. W tłumie turystów spacerujących między stoiskami handlowymi można spotkać rodowitych wenecjan, których na plac św. Marka przyciągają ulubione kawiarnie i kultowe bary z przekąskami.

Plac świętego Marka - zobacz koniecznie!

Centralnym obiektem placu św. Marka jest Bazylika . Najlepiej zwiedzać zabytek, będący wspaniałą mieszanką stylów architektonicznych, wczesnym rankiem. Świątynia wzorowana na kościołach bizantyjskich w Konstantynopolu przenosi na Zachód kwintesencję wschodniej formy bazyliki. Niegdyś funkcjonowała jako prywatna kaplica dożów. W roku 1807 stała się wenecką katedrą. Bazylika św. Marka to budowla na planie krzyża greckiego, nakryta pięcioma kopułami. Wnętrze świątyni jest wyłożone jednymi z najwspanialszych mozaik na świecie. Najstarsze pochodzą z 1071 r., większość datuje się na XI-XIV w. Rezultatem jest oszałamiająca ilustrowana Biblia o powierzchni 4000 m2. Bazylikę zdobią cenne marmury i kamienie półszlachetne. Przed drzwiami do baptysterium trzeba zobaczyć koniecznie tzw. pilastry z Akry - marmurowe kolumny z VI w. Obok stoi porfirowy kamień - rodzaj mównicy, z której ogłaszano prawa Republiki. W skarbcu i w środku Bazyliki św. Marka znajduje się wiele cennych łupów z Konstantynopola zrabowanego w 1204 r., m.in. ikona Madonna Nikopoia z X w.

Pałac Dożów był siedzibą weneckiego rządu od IX w. do upadku Republiki w 1797 r. Poza funkcją oficjalnej siedziby dozy, pałac był centrum Republiki, mieszczącym okazałe sale obrad, kancelarie, zbrojownię, ukryte komnaty, a także izbę tortur i więzienie. Pałac jest architektoniczna hybrydą, harmonijnym połączeniem stylu mauretańskiego, gotyckiego i renesansowego. Wykonane z różowego marmury z Werony elewacje, wsparte na arkadach z istryjskiego kamienia, uważane sa za jednej z najpiękniejszych gotyckich fasad na świecie. Wycieczkę po Pałacu Dożów najlepiej zarezerwować odpowiednio wcześniej. Najciekawsza jest Tajemna trasa. To specjalna propozycja umożliwiająca zobaczenie sekretnych komnat.

Plac św. Marka - przerwa na kawę i lunch

Ponieważ plac św. Marka to nagromadzenie eleganckich kawiarni i restauracji, jest w czym wybierać. Jednak w przypominających luksusowe akwaria wnętrzach nie można liczyć na intymność, a wspaniały wystrój ma swoją cenę. Zobacz najlepsze kawiarnie i bary przy placu św. Marka:

Plac św. Marka - Ai Assassini . Trochę hałaśliwe miejsce nadal przyciągające turystów. Stylowa wenecka osteria, ozdobiona miedzianymi garnkami i patelniami, jest jednym z niewielu lokali przy placu św. Marka, gdzie za przyzwoita cenę można nieźle zjeść. Menu wprawdzie niewyszukane (typowe pasty i owoce morza), ale za to porcje przyzwoite.

Plac św. Marka - I Rusteghi . Położony na spokojnym placu niedaleko mostu Rialto, bar jest idealnym miejsce na południowy posiłek lub przekąskę. Bogata oferta przekąsek i specjalność lokalu; maleńkie roladki. Ceny dla każdego.

Plac św. Marka - Trattoria da Fiore . Nie należy mylić z drogą restauracją Da Fiore. Dość szykowana, ale przytulna gospoda oferuje dobrą jakość za przystępną cenę.

Plac św. Marka - Vino Vino . Ciasna, ale przytulna winiarnia przyciąga mieszana klientelę, od gondolierów do artystów. Dobre miejsce na degustacja przekąsek, takich jak zupa makaronowo-fasolowa; duży wybór win, w tym ombre, czyli kieliszek wypijany duszkiem do zakąski.

Plac św. Marka - Bacardo Lounge . Jest nowoczesnym barem z bogatą kartą win, koktajli oraz lekkich dań obiadowych.

Plac św. Marka - Centrale . To nowoczesny bar z klimatem. Świetne miejsce na popołudniowy koktajl

Plac św. Marka - Aurora . Ta historyczna kawiarnia na placu św. Marka może umknąć uwadze za dnia, ale nocą przeobraża się w super bar z dj-em przyciągającym weneckich studentów. Na solidnego drinka, przekąskę i chilloutową muzykę warto wstąpić do Teamo .

Więcej o: