Wenecja festiwal - rok pełen zabaw

Wenecja festiwal. Kolorowe pióra, barwne stroje, malowane maski z cekinami - oto symbole karnawałowej Wenecji. Ale nie tylko zimą "miasto na wodzie" wypełnia muzyka, taniec i śpiew. Wenecjanie mają wiele powodów do uśmiechu, bo ich miasto tętni życiem przez okrągły rok. Co wybrać, Festiwal Filmowy czy Festiwal Sztuki? A może jedno i drugie? Znajdź najciekawszą imprezę dla siebie.

Wenecja festiwal - wenecka majówka i Regata Storica

Wenecja festiwal. Kulminacją kwietniowego Dnia św. Marka, ku czci patrona Wenecji, jest wyścig gondoli po Zatoce Weneckiej oraz tradycyjny poczęstunek risi e bisi (rodzaj gęstej grochówki z ryżem). La Sensa , zabawa w niedzielę po święcie Wniebowstąpienia, upamiętnia ceremonię zaślubin Wenecji z morzem, która odbyła się w 1000 r. W czasach Republiki doża wypływał tego dnia z San Marco do Lido paradną galerą Il Bucintoro, by wrzucić do Adriatyku pierścień symbolizujący święty związek.

Wenecja festiwal. Jeszcze większe wrażenie robią dziś regaty La Vogalonga (Długi Wyścig), odbywające się tydzień po La Sensa. Trasa wyścigu wiedzie z Zatoki Weneckiej do Burano i z powrotem przez Canal Grande (ok. 32 km). Ale najwspanialszą imprezą na wodzie są wrześniowe Regata Storica (pierwsza nidziela IX) z udziałem gondolierów i żeglarzy w renesansowych strojach. Imprezę rozpoczyna historyczna parada łodzi na Canal Grande, a kończy wyścig wioślarski, który najlepiej obserwować z kawiarni przy moście Rialto.

Wenecja festiwal - święto Zbawiciela

Wenecja festiwal. Imprezy na wodzie miały na celu zintegrowanie weneckiego patrycjatu i ludu na chwałę Republiki, budowały też wenecką tożsamość w czasach triumfu i klęski. La Festa del Redentore (święto Zbawiciela), odbywa się w trzecią niedzielę lipca i jest najbardziej kameralną z uroczystości weneckich. Obchody koncentrują się wokół palladiańskiego kośioła II Redentore na wyspie Giudecca. Most ze spiętych gondoli łączy brzegi kanału, umożliwiając rzeszy ludzi przejście do kościoła na mszę świętą.

Wenecja festiwal. Wieczorem zaczyna się zabawa. Tłumy wypełniają nabrzeże Zattere lub płyną na lagunę. Wszystkie łodzie są udekorowane, oświetlone i połączone cumami w jedną wielką pływająca tratwę, na której odbywa się huczna impreza. Muzyka rozbrzmiewa z głośników, a rozbawione grupy krewnych i znajomych bawią się na pokładach przy pieczonek kaczce, homarach, owocach morwy, mandarynkach i musującym prosecco. Ten nietypowy festiwal ma swój punkt kulminacyjny o północy, kiedy na niebie pojawiają się sztuczne ognie. Najwytrwalsi świętują całą noc, a nad ranem jadą na Lido na poranną kąpiel w wodach laguny.

Wenecja festiwal - święto sztuki i Venezia Suona

Wenecja festiwal. To wspaniałe letnie forum sztuki współczesnej, odbywające się przez pół roku w latach nieparzystych, jest ozdobą międzynarodowego kalendarza imprez artystycznych.

Wenecja festiwal. Regularnie co 2 lata zjeżdżają się do Wenecji miłośnicy sztuki współczesnej, by podziwiać dzieła pokazywane w zabytkowych stoczniach i ogrodach. W ramach jednej edycji festiwalu można podziwiać np.: postmodernistyczne abażury, fotografie erotyczną, instalację z wykorzystaniem tradycyjnych łodzi z Komorów cumujących w Bacino di San Marco.

Wenecja festiwal. Ideą Biennale była zmiana wizerunku Wenecji; ukazanie, że miasto nie jest nagromadzeniem zabytków, tylko kulturalną metropolią, co z kolei miało przyciągnąć artystów i ożywić turystykę. Od pierwszej edycji w 1895 r. Biennale zawsze budziło kontrowersje. W 1910 r. odrzucono dzieło Pabla Picassa jako zbyt skandaliczne. Wśród artystów reprezentujących Polskę byli m.in. Jerzy Nowosielski, Leon Tarasewicz, Stanisław Dróżdż i Artut Żmijewski, a obóz koncentracyjny w Auschwitz ułożony z klocków Lego Zbigniewa Libery wywołał ogromne kontrowersje, co zakończyło się wycofaniem artysty z festiwalu.

Wenecja festiwal. Wybierając się na festiwal sztuki warto rozważyć udział w innym święcie - Venzia Suona . Venezia Suona to letni festiwal muzyczny. W czerwcowy weekend nad Wenecja rozbrzmiewa muzyka orkiestrowa we wszystkich możliwych stylach.

Wenecja festiwal - Festiwal Filmowy

Wenecja festiwal. Trwa 10 dni i rozpoczyna się na początku września. Filmy są pokazywane w oryginalnych wersjach językowych. Mimo że nagradzane są raczej dzieła ambitne, impreza przyciąga hollywoodzkie gwiazdy. Festiwalowe życie skupia się w ciągu dnia na Lido, wieczorami zaś wokół San Marco. Festiwal sprawia, że Lido choć na chwilę odzyskuje część dawnego blasku. Można obserwować wtedy gwiazdy filmowe sączące koktajle na tarasach najlepszych hoteli lub przechadzające się po nadmorskiej promenadzie. Najstarsza na świecie impreza filmowa rywalizuje z festiwalem w Cannes o prestiż i przyćmiewa go pod względem blichtru i romantyczności.

Więcej o: