Jordania Petra - sanktuarium z kamienia

Skalne miasto Petra, z dużą liczbą imponujących zespołów świątynnych i grobowych, to chyba największy skarb Jordanii. Kraina zlokalizowana w południowo-zachodniej części kraju to znakomite dzieło człowieka i natury. Wiosną i jesienią starożytne budowle Nabatejczyków, wplecione w krajobraz pustyni i płaskowyżu Petry, wypełniają pielgrzymujący turyści.

Jordania Petra - skalne miasto

Jordania Petra. Petra słynie z okazałych grobowców i fasad świątyń, które jej mieszkańcy (do VIII w.), czyli Nabatejczycy, wyrzeźbili w miękkim piaskowcu ok. 2000 lat temu. W okolicach Petry odkryto ponad 800 zabytkowych obiektów; większość wyrzeźbiono w czerwonych ścianach urwisk. Petra była miejscem krzyżowania się m.in. szlaków komunikacyjnych, kultur i prądów umysłowych, co widać wyraźnie. Budowle Petry łączą hellenistyczne i egipskie wpływy architektoniczne z arabskimi i semickimi, tworząc architekturę zwaną nabatejską. Turystów oszałamia piękno nabatejskich grobowców, świątyń, teatrów, wodociągów i innych budowli, z których liczne zmieniły się wskutek erozji w bajeczne naturalne nawarstwienia bieli, różu, czerwieni, błękitu i brązu.

Jordania Petra - zaplanuj zwiedzanie

Jordania Petra. Na zwiedzenie wszystkich ważnych miejsc w kotlinie Petra potrzeba tygodnia, zajmuje ona bowiem prawie 100 km2 - to obszar wapiennych kopców i wzniesień, poprzecinanych wąskimi dolinkami i szerokimi równinami. Poważnie zainteresowani powinni zaplanować pobyt trwający min. 1 noc i pełne 2 dni, by zobaczyć główną część Petry. W ciągu ostatnich kilku lat zbudowano sporo nowych hoteli różnej kategorii: od 5-gwiazdkowych po schroniska. W szczycie sezonu - wiosąa i jesienią - niezbędna jest rezerwacja. Tym, którzy planują 1 dzień, zaleca się wynajęcie samochodu i dokonanie objazdu.

Jordania Petra - zobacz koniecznie!

Jordania Petra. Szlak prowadzi do Petry przez Bab as-Sik obok 3 skał dżinów (duchów) i grobu obeliskowego. Niedaleko można wspiąć się do ośrodka kultu al-Madras z ołtarzami, inskrypcjami, pomnikami w skale i wodociągami. Najsłynniejszy zabytek Petry to skarbiec al-Chazane . Monumentalny grobowiec wzniesiono dla nabatejskiego króla w I w. p.n.e. Dalej znajduje się teatr z I w. oraz osobliwa ulica Fasad z 44 grobami. Odbudowane nabatejskie schody wiodą do kilkunastu Grobów Królewskich . Najbardziej niezwykły to Grób z Urną pełen podziemnych korytarzy, z obszerną komorą, zmienioną w kościół bizantyjski. Niedaleko znajdują się groby mniej lub bardziej zerodowane, w tym efektowny Grób Koryncki i trójpoziomowy Grób Pałacowy. Dalej na północy mieści się grobowiec Sekstusa Florentinusa - rzymskiego namiestnika Arabii.

Na wzgórzu widoczne są ruiny Wielkiej Świątyni , jednej z nielicznych w Petrze budowli w większym stopniu wolno stojących niż wykutych w skale. Zespół świątynny ma 7000 m2; osłaniają go cztery 40-metrowe kolumny. Składa się z sanktuarium górnego i dolnego oraz właściwej świątyni. Niedaleko jest kościół bizantyjski ze zdumiewająco dobrze zachowaną mozaikową posadzką. Znaleziono tu mnóstwo zwojów papirusów odczytanych do 1998 r. Dalej znajdują się świątynia Skrzydlatych Lwów, Brama z czasów grecko-rzymskich i łaźnie publiczne. Bogato zdobiona Świątynia Kasr al-Bint al-Farun ("Pałac Córki Faraona") to najokazalsza budowla murowana Petry z czasów bliskich Chrystusowi. Ołtarz pod gołym niebem służył ceremoniom religijnym.

Na wzgórzu Al-Habis znajduje się miejsce składania ofiar Habis . To najłatwiej dostępne miejsce ofiarne z malowniczym widokiem. Po wschodniej części Al-Habis leży Niedokończony Grób i Kolumbarium - dawny grobowiec z setkami małych nisz, który służył do przechowywania urn. Nad Al-Habis góruje masyw Umm al-Bijara ("Matka Cystern"). Jego wschodnia ściana daje przegląd stylów nabatejskich grobowców. Na szczycie odsłonięto pozostałości wsi i małej świątyni.

W drodze do al-Dajr ("Klasztoru") napotkamy mnóstwo skalnych zabytków m.in. Pustelnię z wykutymi krzyżami. Al-Dajr na szczycie to nabajtejska świątynia lub grób królewski z najdłuższą fasadą w Petrze. Przyległy płaskowyż kryje liczne zabytki m.in. wodociągi i płaskorzeźbę 2 mężczyzn z wielbłądami.

Najważniejszym, a być może najstarszym miejscem kultu religijnego w Petrze jest Górne Miejsce Ofiarne , znajdujące się na szczycie Dżabal al-Madbah, 200 m nad teatrem. Droga na szczyt biegnie obok 2 ogromnych obelisków z kamienia i pozostałości fortu. Miejsce ofiarne składało się m.in. z 2 ołtarzy, pobliskich kanałów i drenów; miało mały stół ofiarny. Wracając przez Wadi Farasa zobaczymy wiele zabytków np. 5-metrowa fontannę - posąg lwa . Warto zwiedzić tutejsze zespoły świątynne i grobowe np. Świątynię Ogrodową i Grób Żołnierza Rzymskiego z najefektywniejszym, wskutek wietrzenia skał, wnętrzem w Petrze. Dalej znajduje się Filar Faraona przy świątyni, ukrytej w zboczu wzgórza.

Więcej o: