Jordania stolica - starożytny Amman

Amman, stolica Jordanii, nie ma tak imponującej liczby zabytków jak np. Kair. Miasto, w którym od wieków krzyżowały się różne kultury, przyciąga turystów ze względu na różnorodność etniczną lub architektoniczną oraz niezwykłą atmosferę kontrastów. Najstarsze zabytki, m.in. ślady Persów i Rzymian, zostały tu wplecione w krajobraz nowoczesnych budowli. Wizytę w stolicy Jordanii warto połączyć odkrywaniem historycznych miejsc.

Jordania stolica - Amman

Jordania stolica. Amman, choć rozpościerający się malowniczo na kilku wzgórzach, nie jest, jak inne arabskie stolice, pełnym uroku pomnikiem historii. W przeciwieństwie do Damaszku czy Kairu, których ulice o starożytnym rodowodzie tętnią życiem od wieków, przeważająca część stolicy Jordanii jest nowa i pochodzi z 2. połowy XX w. Ślady wcześniejszej historii zachowały się zaledwie w kilku miejscach: pozostałości starożytnej Filadelfii są widoczne na terenie cytadeli, a niewielka liczba domów z początkowego okresu emiratu z lat 20. i 30 XX w. ginie wśród bardziej współczesnej zabudowy.

Jordania stolica - z widokiem na Amman

Jordania stolica. Najlepiej rozpocząć zwiedzanie stolicy od wjazdu taksówką (podejście jest uciążliwe) na cytadelę, która nie tylko ułatwia poznanie dziejów miasta, ale także pozwala zorientować się w jego położeniu i rozplanowaniu, dość kłopotliwym pod względem układu ulic. Szczyt wzniesienia przypomina plac budowy. Trwają wykopaliska archeologiczne w poszukiwaniu nowych dowodów osadnictwa na terenie stolicy i Jordanii. Na razie najlepiej zbadane są stanowiska rzymskie, bizantyjskie i islamskie. W zbiorach niewielkiego, ale fascynującego Jordańskiego Muzeum Archeologicznego na uwagę zasługują przede wszystkim 4 eksponaty: neolityczne figurki z tworzywa przypominającego wosk, zwoje znad Morza Martwego, starożytne sarkofagi i Ammański Dedal - rzymska kopia hellenistycznego oryginału. Spacer po cytadeli warto zacząć od zwiedzenia świątynia Herkulesa. Z platformy tuż za nią rozciąga się wspaniały widok na centrum stolicy. Z murów cytadeli widać niewielki odeon i większy amfiteatr. Dalej w prawo, przy głównej ulicy, znajduje się Nimfeum. Między nim a dwoma minaretami meczetu Husajni wznosi się czarno-biały meczet Abu Darwisz na szczycie wzgórza za Dżabal Aszrafija. Także stąd można podziwiać kolejne widoki stolicy.

Jordania stolica - co zwiedzać w Ammanie?

Jordania stolica. Spacerując ulicami stolicy Jordanii warto zwrócić uwagę na następujące zabytki:

Jordania stolica - kościół bizantyjski . Znajduje się na prawo od muzeum. Wyróżnia się kolumnami korynckimi i pozostałościami ścian. Miasto bizantyjskie kwitło w tym miejscu przez kilkaset lat, aż do zniszczenia przez Persów.

Jordania stolica - pozostałości miasta z czasów Umajjadów . Prowadzi do niego ścieżka za kościołem. To jedne z niewielu zabytków tamtego okresu.

Jordania stolica - główny plac , czyli suk. Po każdej stronie suku są częściowo zachowane dawne kramy.

Jordania stolica - Wielka Sala Audiencyjna . Leży po przeciwległej stronie placu; nakryta jest kopułą. Uważa się, że stanowiła łącznik między pałacem a pozostałą częścią stolicy. To eklektyczne połączenie architektury bizantyjskiej i perskiej.

Jordania stolica - pałac Umajjadów . W sali tronowej pałacu książę lub gubernator, a może nawet sam kalif z Damaszku, zwracał się do obecnych zza zasłony, zgodnie z praktyką perską. Umajjidzi połączyli komnaty pałacowe z oryginalnym sanktuarium rzymskim, temenos. Kierując się do Sali Audiencyjnej można zobaczyć pozostałości łaźni.

Jordania stolica - śródmieście

Jordania stolica. W stolicy Jordanii warto zobaczyć zrekonstruowany teatr rzymski , który pozwala odczuć skalę i rangę rzymskiego centrum miasta. Jego większość obecnie znajduje się pod warstwą betonu i asfaltu. Teatr wbudowany jest w zbocze wzgórza; mieści ok. 6 tys. widzów i nadal służy jako scena plenerowa. Widownia podzielona jest na 3 części, które dawniej należały do arystokracji, wojskowych i plebsu. Niedaleko znajduje się Muzeum Folkloru Jordańskiego , które stara się pokazać jordański sposób życia (wewnątrz można zobaczyć m.in. jak tka się dywany i kilimy) oraz Jordańskie Muzeum Tradycji Ludowych ze zbiorem haftowanych strojów z Jordanii i Palestyny i starą biżuterię ze srebra, bursztynu i korala. W tej części stolicy Jordanii znajdują się również: rzymski odeon, Nimfeum , przy którym biegnie ulica zwana "Dachem Strumienia" - przykrywa ona bardzo ważny w dziejach stolicy ciek wodny, meczet Al-Husajni , zdobiony różowym i białym kamieniem.

Jordania stolica - zakwaterowanie

Jordania stolica. W Ammanie funkcjonuje sporo hoteli o zróżnicowanym standardzie. Polecamy kilka z nich:

Jordania stolica - Four Seasons (5 gwiazdek). Prawdziwy 15-piętrowy pałac, wspaniałe warunki i uczynna obsługa. Hotelowy kompleks SPA obejmuje m.in. jacuzzi, sauny i baseny.

Jordania stolica - Dana Plaza (4 gwiazdki). Zdecydowanie godny polecenia. Dwa baseny, pełna odnowa biologiczna, łaźnia turecka, masaże i sauna, bar, 2 restauracje oraz kawiarnia. Niezwykle czysto.

Jordania stolica - Best Western Commodore (3 gwiazdki). Na dole 3-gwiazdkowej skali, adekwatne do tego pokoje. Przypadkowy wystrój, wszystkie standardowe wygody i bezpłatny wstęp na basen w Middle East Hotel po sąsiedzku.

Więcej o: