Włochy jeziora - u podnóża Alp

Kraina Jezior Alpejskich na północy Włoch to prawdziwy skarb natury. Jeziora, malowniczo wciśnięte między Alpy, dawniej przykuwały uwagę romantyków. Dziś nad Gardę czy Como chętnie przyjeżdżają polscy turyści, aby żeglować, wędrować po okolicy lub odpoczywać nad brzegami jeziora.

Włochy jeziora - Jeziora Alpejskie

Włochy jeziora. Kraina obejmuje 5 dużych jezior o zróżnicowanym charakterze. Z zachodu na wschód są to kolejno: Maggiore, Lugano, Como, Iseo i Garda. Wszystkie powstały podczas ostatniego zlodowacenia, gdy doliny wyżłobione przez jęzor lodowca spływający z alpejskich zboczy wypełniły się wodą z topniejącego lodu. Szczególne położenie sprawia, że zimy są tu łagodne i ciepłe, zwłaszcza po południowej stronie jezior.

Nad jeziora - zwłaszcza nad Gardę - chętnie przyjeżdżają żeglarze i windsurfingowcy. Sprzyjające wiatry od lądu to rezultat różnic temperatury i ciśnienia między cieplejszymi wodami jezior i chłodnym powietrzem znad gór.

Włochy jeziora - Jezioro Maggiore

Włochy jeziora. Atrakcją najbardziej wysuniętego na zachód jeziora Maggiore są Wyspy Boromejskie. Na najbardziej romantycznej z 3 wysp, Isola Bella, stały przez wieki tylko nieliczne wiejskie chatki. Wysepkę zagospodarowano dopiero w XVI w. Na wszystkie wyspy - Isola Bella, Isola dei Pescatori z rybacką wioską i Isola Madre z pałacem Boromeuszy i ogrodem botanicznym - kursują promy z większych miasteczek na lądzie.

Najbardziej znaną miejscowością na brzegach jeziora jest Stresa z licznymi willami. Ze Stresy można wjechać kolejką linową lub samochodem na szczyt Monte Mottarone, skąd rozpościera się fantastyczny widok na Alpy, jeziora i miasteczko. Inne miejscowości godne uwagi to Baveno i Arona.

Włochy jeziora - Jezioro Lugano

Włochy jeziora. Większa część jeziora należy do Szwajcarii. Tylko wschodni brzeg jeziora jest włoski. Całkowicie włoska jest tez położona na terytorium szwajcarskim enklawa Campione d'Italia; jej mieszkańcy szczycą się tym, że są Włochami, co nie przeszkadza korzystać im ze szwajcarskiej waluty i poczty. Atrakcje turystyczne Campione to kasyna i bujne życie nocne.

Włochy jeziora - Jezioro Como

Włochy jeziora. Jezioro di Coma tworzy najbardziej przejmującą scenerię. Akwen jest długi na 50 km, szeroki na 5 km, ajego głębokość sięga 410 m, co czyni go najgłębszym jeziorem Europy. W wielu miejscach brzeg jest wysoki i urwisty, a nad północnym krańcem górują surowe Alpy. Nad południowym brzegiem jeziora znajduje się miasto Como, w którym kontynuuje się tradycje produkcji jedwabiu. Spacerując po mieście dochodzi się do XIV-wiecznej marmurowej katedry Santa Maria Maggiore, przy której znajdują się posągi Pliniuszów. Inne ciekawe miasta wokół jeziora to Bellagio, dokąd można popłynąć łodzią i Lecco z bazyliką i XIV-wiecznym mostem.

Włochy jeziora - Jezioro Iseo

Włochy jeziora. To jezioro jest piąte co do wielkości - mierzy 24 km długości i 5 km szerokości. Nad jeziorem wznosi się Monte Isola (Górzysta Wyspa), największa ze wszystkich wysp na jeziorach europejskich. Na północ od miasta leży Capo di Ponte, stanowiące dobrą bazę wypadową do doliny Valcamonica, słynącej z prehistorycznych rytów naskalnych, wpisanych na listę UNESCO. W okolicach odkryto ok. 158 tys. rysunków. Ich wiek określa się na 8000 lat.

Na południe od jeziora Iseo leży drugie co do wielkości miasto Lombardii - Brescia. Działa tam wyjątkowe muzeum Santa Giulia Museo della Citta, jedna z najlepszych historycznych i archeologicznych placówek we Włoszech.

Włochy jeziora - Jezioro Garda

Włochy jeziora. Garda, najczystsze i największe z włoskich jezior, cieszy się wielką popularnością wśród turystów z północy Europy, którzy przyjeżdżają tu żeglować, surfować i jeździć na nartach wodnych. łagodny klimat pozwala na produkcję win - Soave i Valpolicella. Nad brzegiem jeziora, w rejonie Riviera Gardone - niegdyś najmodniejszym kurorcie nad Gardą, stoi Il Vittoriale, krzykliwa pozostałość po faszyzmie, dom ekstrawaganckiego włoskiego poety i patrioty Gabriela d'Annunzia. Niedaleko Riviera Gardone znajduje się Sirmione, miasteczko zbudowane w średniowieczu na skrawku wcinającego się w jezioro lądu. Nad miastem góruje zamczysko Rocca Scaligera. Warto pomyszkować po miejscowych sklepikach, zajrzeć do kościołów i podążyć ścieżką na koniec połwyspu, gdzie zachowały się ruiny rzymskich łaźni Grotte di Catullo.

Więcej o: