W這chy wczasy - Riwiera W這ska

Liguryjska riwiera na p馧nocy W這ch obejmuje prawie 300 kilometr闚 wybrze瘸. Ka盥a ma豉 wioska lub miasto, ulokowane w malowniczym krajobrazie klif闚 i piaszczystych pla, to znakomity wyb鏎 na wczasy w tej cz窷ci W這ch. Nie brakuje tu ani spokojnych osad rybackich, kt鏎e 篡j w swoim rytmie, ani t皻ni帷ych 篡ciem miast z wieloma zabytkami staro篡tno軼i. Stolic Ligurii jest Genua - rodzinne miasto Krzysztofa Kolumba.

Włochy wczasy - Liguria

Włochy wczasy. Liguria to wąski pas lądu wciśnięty między morze a g鏎y. Ma kształt łuku, od zachodu graniczącego z Francją, a od wschodu z Toskanią. Nazywany jest też włoską riwierą. To miejsce idealne na wymarzone wczasy we Włoszech. Przez cały rok panuje tu łagodny klimat. Liguria ma piękne plaże, klifowe wybrzeża i łagodnie schodzące w morze góry. To miejsce pełne kontrastów: są tu znane kurorty i małe wioski, ruchliwe porty i ciche zatoczki.

Włochy wczasy - Genua

Włochy wczasy. Genua wznosi się nad morzem jak olbrzymi amfiteatr, na którego stopniach przystanęły eleganckie kamienice, w dole zaś, jakby na scenie, leży hałaśliwy, brudny port - największy we Włoszech. Miasto rozwinęło się między IX a XV w. głównie dzięki handlowi ze Wschodem. W 2004 r. Genua była Europejskim Miastem Kultury. Tuż za portowymi dokami zaczynają się starożytne, wąskie i kręte uliczki zwane carrugi, przy których funkcjonują egzotyczne sklepiki. Na południowy spacer najlepiej wybrać imponującą Via Luccoli. Wczasy w Geniu warto połączyć ze zwiedzaniem licznych zabytków miasta. Znajdują się imponujące pałace renesansowe - najwspanialszy genueński pałac to Palazzo Bianco, kościoły - nie wolno pominąć Santa Maria di Castello, pomnik Krzysztofa Kolumba; labirynt uliczek prowadzi do odnowionej dzielnicy portowej.

Włochy wczasy - Riwiera di Ponente

Włochy wczasy. Po obu stronach Genui rozciągają się słynące z urody piaszczyste wybrzeża, każde o odmiennym charakterze. Turyści chętnie wybierają je na wczasy. W stronę granicy francuskiej rozpościera się dłuższa, znana z popularnych uzdrowisk Riviera di Ponte, z drugiej zaś strony Riviera di Levante ze skalistymi klifami, cyplem i dużym portem morskim w La Spezia.

Włochy wczasy - Albenga. Z artystycznego i historycznego punktu widzenia najważniejszym miastem na Riveria di Ponente jest Albenga. Oprócz zabytków - katedry San Michele z V w., rzymskiego akweduktu, ruin amfiteatru i starego centrum - są tu doskonałe warunki do morskich kąpieli; można też popływać łódkami. Pobliski kurort Alassio, z 3-kilometrową piaszczystą plażą nad śliczną zatoką, od dawna jest miejscem, gdzie wczasy spędzają sławni goście.

Włochy wczasy - Imperia. Powstała z dwóch niezależnych nadmorskich miasteczek. Ich centra łączy szeroki bulwar Corso Matteotti, z którego można podziwiać wybrzeże.

Włochy wczasy - San Remo. Znany kurort, miejsce spotkań europejskiej arystokracji, dni największej sławy ma już za sobą. Częściowo odnowiony, wciąż oferuje podstawowe atrakcje: spacer słynną, wysadzaną palmami promenadą oraz kasyno. Warto zobaczyć tu cerkiew i secesyjną willę Alfreda Nobla.

Włochy wczasy - Ventimiglia. To okno na Francję. Znane z uprawy kwiatów sympatyczne miasto ma ładny rynek i brukowaną średniowieczną dzielnicę.

Włochy wczasy - Riwiera di Levante

Włochy wczasy - Nervi. Wschodnie przedmieścia Genui obejmują m.in. Nervi - najstarsze na wschodnim wybrzeżu uzdrowisko zimowe. Można tu zażywać gorących kąpieli morskich lub spacerować po 3-kilometrowym klifie.

Włochy wczasy - Portofino. Tę maleńką osadę nadmorską o niebywałej urodzie odkryli zamożni turyści po II wojnie światowej. Dawniej w wąskiej, otoczonej wysokim klifem zatoce cumowały wyłącznie kutry rybackie, dziś kołyszą się luksusowe jachty. Portofino jest atrakcyjne właśnie ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Nie ma plaż, turyści mają do dyspozycji tylko parę sklepów i restauracji, ale za to mogą podziwiać piękne widoki: jasne, malowniczo odbijające się w wodzie domu i urwiste skały na tle lazurowego nieba.

Włochy wczasy - Rapallo. Rapallo jest idealnym miejscem na rodzinne wczasy. Znajdują się tu m.in. niedrogie hotele i szeroka plaża.

Włochy wczasy - Cinque Terre. To 5 rybackich malowniczych wiosek - prawdziwy raj na ziemi. Te małe osady niebezpiecznie przywierają do stromego, skalistego brzegu na północ od zatoki La Spezia. To idealne miejsce dla miłośników pieszych wycieczek. Wędrującym 45-kilometrową ścieżką łączącą wioski towarzyszą niesamowite widoki.

Włochy wczasy - La Spezia i Portovenere. La Spezia nosi miano Zatoki poetów - wychwalali ją w swych dziełach Dante, Shelley i inni twórcy. Na jej zachodnim krańcu widać budynki Portovenere, rozsiane po stromej górze. Panuje tu życzliwa atmosfera, nikomu się nie spieszy, czas upływa na spacerach po nasyconym ostrymi zapachami porcie. To idealne miejsce na spokojne, leniwe wczasy.

Wi璚ej o: