Wyspy Kanaryjskie wczasy

Którą wybrać spośród "siedmiu wspaniałych"? Co kryje się w wodach Fuerteventury? Który miesiąc jest idealny na wakacje? Zobacz, co warto wiedzieć, wybierając wczasy na Wyspach Kanaryjskich.

Wyspy Kanaryjskie wczasy - którą wyspę wybrać?

Wyspy Kanaryjskie wczasy - Teneryfa. Spośród siedmiu wysp archipelagu, na wczasy turyści najchętniej wybierają Teneryfę, Gran Canarię i Fuerteventurę. Wakacyjnym hitem jest pierwsza z nich, która jest jednocześnie najludniejszą i największą wyspą. Wczasy na Teneryfie chętnie polecają polskie biura podróży, dlatego też najłatwiej tam trafić na rodaków. Przed wyjazdem na wczasy lepiej wziąć pod uwagę, że północ Teneryfy jest chłodniejsza i bardziej wilgotna, a południe - gorące i suche. Północ Teneryfy jest idealna na wczasy dla miłośników plaży i pieszych wędrówek. Na północy nie brakuje kurortów znakomitych na luksusowe wczasy, ale południe jest w tym względzie niekwestionowanym królestwem wspaniałych hoteli i plaż. Na wczasy na Teneryfie turyści chętnie wybierają kurorty takie jak Playa de las Americas, Los Cristianos, El Medano lub Costa Adeje - wszystkie ulokowane są na południu. Wczasy na północnym wybrzeżu planuje się zwykle w okolicach Puerto de la Cruz.

Wyspy Kanaryjskie wczasy - Fuerteventura. Plaże Fuerteventury z kolei pretendują do miana najpiękniejszych w całym archipelagu. Wiele z nich utworzyły piaski docierające z obszaru Sahary. Pamiętajmy, że wczasy na Fuerteventurze mogą zakłócić burze piaskowe, których źródłem są zjawiska zachodzące w strefie saharyjskiej. Mimo tego wczasy na wyspie cieszą się dużym zainteresowaniem np. miłośników surfingu i nurkowania. Na Fuerteventurze znajdują się dwa wiodące ośrodki wczasowe - Corralejo na północy i Jandia na południu, przy których ciągną się najpiękniejsze plaże wyspy.

Wyspy Kanaryjskie wczasy - Gran Canaria. Także Gran Canaria jest znakomitym wyborem na wczasy. Wczasy na wyspie najchętniej planuje się na południu w Maspalomas - największym kurorcie Gran Canarii, bardziej kameralnym i zacisznym Puerto de Mogan, Puerto Rico, San Augustin albo Playa del Ingles. Zainteresowaniem wczasowiczów cieszy się również Las Palmas - stolica wyspy. Podobnie jak na innych wyspach archipelagu również na Gran Canarii nie brakuje długich, piaszczystych plaż z wieloma udogodnieniami dla turystów, centrów nurkowych, baz surfingowych, deptaków, kawiarni, dyskotek i parków rozrywki. Sporo mniejszym zainteresowaniem cieszą się dużo mniejsze wyspy na zachodnim krańcu "korony", czyli La Palma i El Hierro. El Hierro ma najniższą roczną temperaturę ze wszystkich Wysp Kanaryjskich.

Wyspy Kanaryjskie wczasy - last minute

Wyspy Kanaryjskie wczasy. W każdym biurze podróży natychmiast znajdziemy ofertę wczasów na Wyspach Kanaryjskich. To obowiązkowy kierunek, nie tylko wakacyjny. Także zimą można "upolować" wczasy na Fuerteventurze, Lanzarote, Gran Canarii lub Teneryfie - trzeba tylko wyczekiwać okazji. Biura podróży oczywiście najchętniej planują wczasy w czerwcu, lipcu i sierpniu, kiedy warunki pogodowe są znakomite na plażowanie, surfing i piesze wędrówki. Wiele ciekawych ofert pojawia się już w kwietniu. Można wtedy znaleźć naprawdę atrakcyjne ceny - nawet o 500 zł mniejsze niż w sezonie. Siedmiodniowe wczasy na Wyspach Kanaryjskich kosztują zwykle ok. 2000 zł w kwietniu. Wczasy stają się droższe bliżej połowy roku, a w lipcu ich cena wynosi powyżej 3000 zł. Koszt obejmuje przelot, ubezpieczenie, transfer do hotelu i opiekę rezydenta.

Wyspy Kanaryjskie wczasy - pogoda idealna na wczasy

Wczasów na Wyspach Kanaryjskich nie trzeba planować z dużym wyprzedzeniem. Gorące lato - idealne na wczasy trwa dosyć długo - od czerwca do października. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec (ok. 30oC), ale na wczasy warto udać się we wrześniu, kiedy liczba turystów spada, a woda w oceanie jest najcieplejsza w ciągu roku (ok. 22oC). Temperatury w okresie letnim utrzymują się na poziomie powyżej 25oC - są zróżnicowane i zależą od położenia wyspy. Najbardziej suche i gorące wczasy przeżyjemy na Fuerteventurze i Lanzarote we wschodniej części archipelagu. Na klimat tych wysp silnie oddziałują zjawiska w obszarze Sahary, która jest bliskim sąsiadem wysp. Wczasom na Fuerteventurze i Lanzarote mogą towarzyszyć wspomniane burze i mgły piaskowe, których oznaką jest m.in. gorące, duszące powietrze. Dosyć chłodna La Palma i najchłodniejsze El Hierro nie budzą dużego zainteresowania wczasowiczów. Im dalej od Sahary, tym chłodniej, ale nie tylko orientacja "zachód-wschód" ma znaczenie. Także wczasy na północy wyspy mogą się różnić od wakacji na południu, które jest cieplejsze. Wczasy zimą mogą nieco psuć deszcze, nawiedzające Wyspy Kanaryjskie od listopada do lutego. Obfite ulewy nie są regułą, warto jednak mieć na uwadze ryzyko ich wystąpienia w trakcie zimowych wczasów na wyspach.

Wyspy Kanaryjskie wczasy - nurkowanie

Wczasy na plażach Wysp Kanaryjskich można w znakomity sposób uatrakcyjnić. Jeżeli nie interesuje nas wspinaczka, warto zanurkować w przejrzystych wodach oceanu. Właśnie to - świetne warunki np. widoczność - są jednym z wielu aspektów, które przyciągają miłośników nurkowania na wczasy w rejon wysp. Według wielu najpiękniejsza jest podwodna Fuerteventura, ale miłośnicy wczasów pod wodą chętnie wybierają się również w kierunku zachodnim np. na Gran Canarię lub Teneryfę. W ciepłych wodach wysp żyje około tysiąca różnych gatunków zwierząt, a ich siedliska często znajdują się pod ochroną. Morskie zwierzęta świetnie "zagospodarowały" przestrzeń pełną m.in. stożków wulkanicznych i jaskiń. Wczasy z nurkowaniem na Wyspach Kanaryjskich dostarczą wielu wrażeń zarówno wskutek odkrywania bogactw przyrodniczych dna morskiego, jak i zwiedzania starych zatopionych wraków, którymi usiany jest tu ocean. Podwodne wczasy wcale nie muszą być atrakcją tylko dla wykwalifikowanych nurków - na wszystkich wyspach działa sieć baz i szkół nurkowych.

Wyspy Kanaryjskie wczasy - co jeszcze musisz wiedzieć

Wyspy Kanaryjskie wczasy. Dla Europejczyków zaletą Wysp Kanaryjskich jest ich dogodne położenie w granicach administracyjnych Unii Europejskiej. Wydatki na wczasy można ukrócić o opłaty wizowe. Jeżeli wczasy na wyspie nie przekraczają 90 dni, dokumentem podróży może być dowód osobisty lub paszport ważny co najmniej 3 miesiące. Nie potrzeba również żadnych szczepień. Walutą obowiązującą jest euro. Nie ma żadnych problemów ze znalezieniem bankomatów ani z płatnością kartą kredytową. Koszt zakupów można regulować od najmniejszych kwot (nawet 2-3 euro).

Więcej o: