Gran Canaria pogoda

Pogoda na wyspie Gran Canaria jest bardzo zróżnicowana. Wynika to z jej ukształtowania i położenia. Gran Canaria to wyspa idealna na wczasy o każdej porze roku.

Gran Canaria pogoda - ukształtowanie

Gran Canaria ma kształt stożka - od najwyższego punktu w środku wyspy - Pico de las Nieves, 1949 m n.p.m. - opadają w kierunku morza różnej wysokości zbocza. Dlatego na Gran Canarii znajdziemy i góry z malowniczymi trasami dla miłośników trekkingu, i majestatyczne klify, i złote plaże. Wpływa to na zróżnicowanie pogody w różnych częściach wyspy.

Gran Canaria pogoda

Wyspa Gran Canaria nazywa na jest "kontynentem w miniaturze". Wszystko dlatego, że charakteryzują ją ogromnie zróżnicowane krajobrazy i mikroklimaty. Pokryte sosnowym lasem góry dzielą półpustynne tereny południa od zielonych stoków północy. Widać wyraźną różnicę pomiędzy zieloną i żyzną północą oraz centrum, a wysuszonym słońcem południem. Kiedy w położonych w centrum górach sypie śnieg, kilka kilometrów poniżej można opalać się na plaży. W strefie wybrzeża, głównie w południowej części wyspy, klimat jest suchy a nasłonecznienie silne, zmienia się to całkowicie wraz z wysokością. Górskie szczyty zatrzymują chmury. W zaledwie godzinę jazdy samochodem można na Gran Canarii doświadczyć diametralnie różnej pogody.

Czytaj więcej:

Gran Canaria

Gran Canaria pogoda - klimat

Klimat Gran Canarii jest ciepły i łagodny. Latem termometry wskazują najczęściej około 28°C, natomiast zimą nawet 20°C. Bark dużych wahań temperatury w ciągu i stała pogoda doby korzystnie wpływają na układ krążenia. Dobra pogoda na Gran Canarii to zasługa wilgotnych i chłodnych pasatów atlantyckich, powstających w obrębie ciśnieniowym Azorów. Pasaty oraz górzysta rzeźba terenu wyspy sprawiają, że wybrzeże Gran Canarii jest jednym z miejsc o najlepszym klimacie w całej Europie. Najlepszym miesiącem na plażowanie na Gran Canarii jest czerwiec. Można wtedy liczyć na najprzyjemniejszą pogodę, a temperatura wody osiąga 20 oC.

Gran Canaria pogoda - w sezonie i po sezonie

Gran Canaria to prawie 60 kilometrów plaż przy 236 kilometrach długości linii brzegowej. Pogoda na Gran Canarii sprzyja korzystaniu z plaż także po sezonie. Wspaniała pogoda nie opuszcza wyspy nawet wtedy, gdy w kontynentalnej Europie panuje zima. Gran Canaria posiada stałą, ciepłą pogodę, praktycznie przez cały rok. Zima to czas idealny na wycieczki po wyspie. Lato nie jest jednak na Gran Canarii nieznośnie upalne. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień. Powiew oceanicznego wiatru, który ochładza Gran Canarię sprawia, że pogoda jest tu niezwykle przyjemna, nawet w tych najgorętszych miesiącach. Pasaty zapewniają przyjemne lato, ze stałą temperaturą około 24°C.

Gran Canaria pogoda - Las Palmas

Gran Canaria nie jest najcieplejszą z Wysp Kanaryjskich. Mimo to, miasto Las Palmas na Gran Canarii, które jest najludniejszym miastem na wyspach, posiada najlepszy klimat spośród wszystkich miast świata. Średnia roczna temperatura wynosi tutaj 22 °C.

Gran Canaria pogoda - roślinność

Bez względu na porę roku i pogodę na Gran Canarii warto zwiedzić środek wyspy. Drogi wspinają się tu skalistymi wąwozami, w tle niesamowitych gór. Można zobaczyć tu ciekawą roślinność - palmy, a także olbrzymie opuncje z jadalnymi owocami, eukaliptusy, kolonie agaw, sosny kanaryjskie o bardzo długich igłach. Są też plantacje brzoskwiń, bananów, pomarańczy i cytryn. Gran Canaria to wspaniałe bogactwo przyrody.

Czytaj więcej:

Wyspy Kanaryjskie

Więcej o: