Zatoka Ha Long

Zatokę Ha Long zgodnie z mitem stworzył smok. Dumne z efektów zwierzę do dziś ponoć zamieszkuje to urokliwe miejsce na północy Wietnamu. Krainę mitycznego smoka dwukrotnie wyróżniło UNESCO; powszechnie uważa się ją za jedno z najcenniejszych dzieł natury. Zatoczki, jaskinie, tunele i cieśniny w Zatoce Ha Long czekają na miłośników malowniczych rejsów, legend i przygód.

Zatoka Ha Long - cud natury Wietnamu

Zatoka Ha Long jest skarbem Wietnamu i prowincji Quang Ninh. To jeden z największych cudów świata i chyba najwspanialszy obszar widokowy w Wietnamie. Tafla wodna o powierzchni 1500 km2, upstrzona ponad 3 tysiącami wapiennych wysepek, z których wiele nie ma nazw, emanuje kontemplacyjnym spokojem. Z wody efektownie sterczą dziwaczne skalne rzeźby, a niezliczone groty tworzą czarodziejski świat wyjęty z czasu. Zatoka Ha Long została wpisana na listę UNESCO w 1994 r. z uwagi na piękno natury i w 2000 r. z uwagi na wielką wartość biologiczną.

Zatoka Ha Long - rejsy do grot i wysp

Zatoka Ha Long. Geologowie uważają, że skały wystające z wody pozostały z gigantycznego wapiennego dna morza, które w dużej części zniszczyła erozja. Mieszkańcy okolic Zatoka Ha Long nadali im nazwy wg skojarzeń, jakie budziły w nich kształty: imbryczek, ropucha, słoniowa noga itp. Przez stulecia deszcze, rozpuszczając materiał skalny, wyrzeźbiły liczne groty o dziwnych formach; kilka z nich można zwiedzić. Łodzie zwykle mają na swoich trasach po kilka takich grot, a m.in. najbardziej znaną Grotę Drewnianych Pali lub Grotę Niespodzianki.

Zatoka Ha Long - wyspa Cat Ba

Największa w Zatoce Ha Long wyspa Cat Ba wygląda dziko i efektownie. Porośnięte lasem wapienne skały, w pobliżu rafy koralowe, przybrzeżne mokradła, jeziorka i wodospady. Prawie połowę wyspy i przyległych do niej wód obejmuje park narodowy. Można tu odbywać wycieczki piesze, a także pływać łodzią po zatoczce Lan Ha i zatoce Ha Long. Głównym ośrodkiem wyspy jest miasto Cat Ba z przystaniami w porcie rybackim, minihotelami i podstawowymi usługami turystycznymi.

Wiele łodzi turystycznych zatrzymuje się tutaj na dobę lub dwie albo pływa po wodach parku narodowego. Jednak mimo że latem wyspę Cat Ba oblegają turyści, zatoka Ha Long jest spokojnym miejscem. Dla poszukiwaczy samotności kilka biur turystycznych organizuje wycieczki dalej na wschód, do zatoki Bai Tu Long. Na jej rzadko odwiedzanych wyspach, np. Quan Lan, znajdują się rozległe puste plaże i żyją gościnni rybacy.

Wycieczkę łodzia po zatoce Ha Long najlepiej zorganizować w Hanoi - liczne biura podróży proponują odpowiednie programy, od wycieczki 1-dniowej z 4-godzinna przejażdżką po zatoce po 5-dniową eskapadę z luksusowym zakwaterowaniem na pokładzie statku.

Zatoka Ha Long - rejs zamów w Hanoi

Zatokę Ha Long najlepiej oczywiście podziwiać z łodzi. Zamówienie wycieczki w Hanoi jest wygodniejsze i bezpieczniejsze niż załatwianie przewozu na miejscu nad zatoką. łodzie odpływają z Bai Chay - ok. 165 km od Hanoi. Większość biur turystycznych dysponuje typowymi drewnianymi łodziami o napędzie spalinowym, z wieloosobowymi kabinami bez łazienek. Sa jednak dostępne również luksusowe dżonki z ekskluzywnym wyżywieniem, dużymi pokładami słonecznymi i kabinami z łazienką. Oto kilka biur podróży, które warto odwiedzić, wybierając się w rejs po zatoce Ha Long.

Zatoka Ha Long - Handspan (www.handspan.com). Oferuje ekonomiczna podróż na pokładzie 18-kabinowych dżonek.

Zatoka Ha Long - Buffalo Tours (www.buffalotours.com). proponuje 5-kabinowe dżonki w średniej cenie.

Zatoka Ha Long - Emeraude Classic Cruises (www.emeraude-cruises.com). Organizuje najdroższe wycieczki replikami parowego statku kołowego.

Więcej o: