Indonezja wyspy - nie tylko Bali i Jawa

Bogactwo przyrodnicze i różnorodność etniczna to skarb, jaki kryją wyspy Indonezji. Ponieważ najchętniej obieranym kierunkiem wakacyjnym są dwie wyspy - Bali i Jawa - wiele innych wciąż czeka na odkrycie. Także mniej oblegane wyspy bywają dobrze zagospodarowane - mają sieć hotelową, znakomite plaże, wytyczone szlaki na wędrówki z przewodnikiem i bazy nurkowe, skąd można udać się do najpiękniejszych na świecie parków morskich.

Indonezja wyspy - Sumatra

Indonezja wyspy. Dla przybywających do miejscowości Medan pierwszym miejscem do zwiedzania jest Park Narodowy Gunung Leuser, siedlisko orangutanów. Na terenie 8000 km2 w tej części wyspy żyją także słonie, nosorożce, niedźwiedzie, tygrysy o ok. 500 gatunków ptraków. Centrum Rehabilitacji Orangutanów Bohorok w Bukit Lawang ma dobrze prowadzony dział turystyczny i proponuje zwiedzanie wyspy (dżungli) z przewodnikiem.

Do siedzib dawnych kanibali Bataków zamieszkujących dawniej wyspy Indonezji prowadzi z Medanu malownicza droga nad jezioro Toba. Na wschodnim brzegu tego największego i najgłębszego na świecie jeziora kraterowego leży Parapat, przyciągający gości wyspy luksusowymi hotelami, polami golfowymi, ośrodkami sportów wodnych i wyjątkowo rześkim klimatem. Samosir, największa na jeziorze wyspa, ma 1000 km2, czyli niemal tyle, ile Singapur. Mający kształt łodzi rzeźbiony grobowiec animistycznego króla i obrzędowe posągi, przedstawiające ofiarę z bawołów, znajdują się w Tomok, na wschodzie wyspy Samosir.

Na południu wyspy, w Bukittinggi, celem wycieczek są m.in. nizinne tereny Tanah Datar, gdzie można obejrzeć tradycyjną architekturę kultury Minangkabau z zawiniętymi dachami, mającymi przypominać rogi bawołu wodnego.

Przy zachodnim wybrzeżu Sumatry ciągnie się sznur znanych od wieków wysepek, z których najczęściej odwiedzana jest Nias, słynąca z kamiennej architektury, obrzędów oraz światowej klasy terenów do surfowania. Na południu wyspy znajduje się również Park Narodowy Way Kambs, obejmujący ujścia rzeczne, mokradła i sawannę. To znakomite miejsce, aby obejrzeć dziko żyjące na wyspie słonie, a także raj dla miłośników ptactwa. Można skorzystać z wycieczek łodzią.

Indonezja wyspy - Borneo

Indonezja wyspy. W dorzeczu Makaham można zobaczyć, jak żyją rdzenni mieszkańcy wyspy - plemiona Dajaków. Najłatwiej poznać Makaham, wykupując w biurze podróży wycieczkę. Z Muara Muntai, siedziby Dajaków Kutai, można zwiedzić obfitujące w jeziora tereny wyspy w środkowym biegu Makaham. W Tanjung Isuy, najczęściej odwiedzanej miejscowości tej okolicy, często odbywają się obrzędy powitalne Dajaków. Pod Melak, w stronę ujścia rzeki, działa centrum turystyczne, udzielające informacji o możliwości obejrzenia delfinów w rzece Makaham.

Większość przyjezdnych chce obejrzeć w środkowej części wyspy orangutany. Dobrą bazą wypadową jest Pangkalanbun.

Można wynająć miejscowych przewodników do wędrówki po torfowisku Tanjung Puting, atrakcyjnym ze względu na faunę i florę - koniecznie trzeba zobaczyć nosacze, dzioborożce i krokodyle.

Sintang jest siedziba najbardziej tradycyjnych grup Dajaków. W pobliżu wznosi się Gunung Kelam (Ciemna Góra), której urwisko stanowi poważne wyzwanie nawet dla najlepszych wspinaczy.

Indonezja wyspy - Celebes

Indonezja wyspy. Na wyspie zamieszkują Toredżowie, słynący ze skomplikowanych obrzędów pogrzebowych. Ośrodkiem kultury Toredżów jest Rantepao. Wśród malowniczych pól ryżowych i oszałamiających widoków gór wyspy znajdują się groby w skałach, zdobione charakterystycznymi galeryjkami, z których złowieszczo spoglądają drewniane podobizny zmarłych. Najbardziej znane zespoły takich grobów to Londa, Lemo i Ke'te.

Wśród najważniejszych w kraju obszarów chronionej przyrody znajduje się Park Narodowy Lore Lindu. Z bogatej fauny parku nietrudno zobaczyć dzioborożce, nogale hełmiaste i motyle, ale żyją tu również najdziwniejsze ssaki wyspy.

Góry Minhasa, otaczające Mando, kryją liczne plantacje drzew goździkowych i wanilii, pola ryżowe i gaje kokosowe. Do najciekawszych widoków w tej części wyspy należą dymiący krater Gunung Mahawu i efektowny wodospad w Tincept. Warto odwiedzić "miasto kwiatów" Tomohon i obejrzeć pradawne kamienne sarkofagi w Sawangan. Mando jest również znakomitą bazą dla miłośników nurkowania, wybierających się do jednego z najatrakcyjniejszych miejsc Azji, Morskiego Parku Narodowego Bunaken. Strome ściany rafy koralowej opadają tu tysiące metrów w głąb morza. Po parku pływają żółwie morskie, rekiny, stada delfinów i diugoni, można także obejrzeć na jego terenie wrak z okresu II wojny światowej.

Indonezja wyspy - Moluki, Papua czy Lombok?

Indonezja wyspy. Mało odwiedzane wyspy Indonezji, oprócz nadmiernie zatłoczonych Jawy i Bali, stanowią prawdziwy raj dla amatorów przygód i nurkowania. Zobacz, jakie inne wyspy Indonezji warto zobaczyć.

Indonezja wyspy - Moluki. Obecnie Moluki sa najlepiej znane jako raj dla nurków. Występuje tu ponad tysiąc gatunków ryb i kilkaset gatunków korali.

Indonezja wyspy - Papua. Zachodnia część Nowej Gwinei kryje mało znane kultury. Trasa do wąwozu Baliem biegnie przez batatowe pola nad rzeką, do wsi ludu Dani, w których można obejrzeć wiekowe mumie.

Indonezja wyspy - Lombok. Wspaniałe plaże oraz atrakcyjna dla miłośników nurkowania rafa koralowa wyspy Senggigi przyciągają tych, których razi nadmierny ruch na Bali. Znajda tu różne możliwości zakwaterowania, od turystycznego po luksusowe.

Więcej o: