Tajlandia Phuket

Czyste błękitne wody, kołyszące się kolorowe łódki, zielone wzgórza i kokosowe gaje - wyspa Phuket w Tajlandii to prawdziwy raj. Malownicze wioski i tętniące życiem miasta pełne urokliwych chińskich świątyń, dopełniają specyfiki Phuket. To jednak, co najbardziej kusi w tym egzotycznym krajobrazie to piaszczyste, złote, długie plaże, na których chętnie odpoczywają również Polacy. Zobacz, gdzie warto plażować i nurkować na wyspie Phuket.

Tajlandia Phuket - plaże na wybrzeżu południowo-zachodnim

Tajlandia Phuket. Atrakcyjność Phuket, wybitnie turystycznej wyspy Tajlandii, opiera się przede wszystkim na wielu wspaniałych plażach. Docieramy do południowego krańca Phuket, Laem Promthep, znanego z urzekających zachodów słońca i przejeżdżamy na zachodnie wybrzeże, ku Nai Harn, jednej z najładniejszych piaszczystych plaż w tej okolicy Phuket. Dalej na północ mamy dwie malownicze zatoczki. Południowy kraniec Kata Noi i północny Kata lubią miłośnicy nurkowania powierzchniowego. Plaża Karon jest drugim co do wielkości skupiskiem nadmorskich ośrodków wypoczynkowych na wyspie Phuket. Są tu hotele i restauracje wszystkich kategorii. Nieco dalej luksusowy hotel Le Meridien Phuket nad Relax Bay oferuje nurkowanie powierzchniowe przy skałach na północnym zachodzie zatoczki.

Tajlandia Phuket - zatoczka Patong

Najlepiej wyposażoną plażę oferuje Patong, miasto na zachód od miasta Phuket i na północ od Karon. Jeszcze na początku lat 70 XX w. była to zaledwie plantacja bananów wciśnięta klinem między pasmo górskie a szeroki półksięzyć piachu. Obecnie w tej części Phuket mieści się nadmorski kurort z wielopiętrowymi domami, oferującymi wynajem mieszkań i hotelami wznoszącymi się nad nocnymi targowiskami, restauracjami wyspecjalizowanymi w owocach morza, barami, klubami nocnymi i sklepami dla turystów. W ciągu dnia 4-kilometrowa plaża jest pełna miłośników kąpieli słonecznych i sprzedawców wszelkiej maści, a na morzu królują plastikowe banany i skutery wodne.

Centra nurkowania oferują wycieczki po zatoce lub dalej, na północny zachód, do Narodowego Parku Morskiego Similian Islands, uważanego za jedno z najlepszych na świecie stanowisk do nurkowania, wyróżniające się kryształowo czysta woda i bujną rafą koralową z licznymi gatunkami ryb tropikalnych i płaszczek.

Tajlandia Phuket - w stronę północy

Tajlandia Phuket. Atrakcyjna nadbrzeżna droga do plaży Surin mija po drodze niedużą, lecz bardzo ładna plażę Singh, której piaszczysty przylądek odgradzają po obu stronach porośnięte zielenią cyple. Większa plaża Surin z restauracjami pod gołym niebem, oferującymi owoce morza, wkrótce się kończy, ustępując miejsca sielskiej zatoce Pansea, z wybrzeżem zajętym przez ośrodki wypoczynkowe, Czedi i Amanpuri. Długa plaża w Bang Tao jest zdominowana przez olbrzymi kompleks wypoczynkowy Laguna Phuket, obejmujący 5 dużych ośrodków.

Plaża Nai Yang, niemal na południowym krańcu miejscowego lotniska, podlega zarządowi Parku Narodowego Sirinat. W parku o powierzchni 90 km2 jest do wynajęcia kilka spartańskich bungalowów. Na północ od Nai Yang ciągnie się najdłuższa plaża Phuket, 9-kilometrowa i stosunkowo mało zagospodarowana Mai Khao. Od grudnia do końca lutego składają tutaj jaja wielkie żółwie morskie.

Na zalesione wzgórza, stanowiące tło większości widoków wyspy Phuket, są organizowane piesze wycieczki w Parku Narodowym Khao Phra Teo. Na obrzezach parku znajdują się 2 piękne wodospady: Ton Sai na zachodzie i Bang Bae na wschodzie.

Tajlandia Phuket - magiczne Rawai

Tajlandia Phuket. Na południowy wschód wzdłuż wybrzeża leży Rawai, gdzie na brzegu podczas odpływu ukazują się skały i sterty kamieni, gorliwie odwracanych przez poszukiwaczy małży. W Rawai znajduje się jedna z kilku na wyspie Phuket barwnych wiosek chao lay, zwanych również cyganami morskimi. Jest tu również Muzeum Muszli, mające piękny zbiór eksponatów z Tajlandii, w tym największą złotą perłę. Najbardziej ekskluzywny hotel w okolicy, Evason Resort and Spa, dysponuje prywatna plażą na pobliskiej Ko Bon.

Tajlandia Phuket - transport na wyspie

Tajlandia Phuket. Port lotniczy Phuket . Dojazd z lotniska do centrum miasta zajmuje 45 minut natomiast do Patong Beach można dotrzeć w pół godziny.

Tajlandia Phuket. Autobus lotniskowy. Bilety do miasta Phuket i w okolice plaż można kupić w autobusie oraz przy wyznaczonych stanowiskach w hali przylotu. Koszt wynosi ok. 85 bahtów. Działają również taksówki (ceny za dojazd do pobliskich plaż: 200-400 bahtów) i minibusy (ceny od 900 bahtów).

Tajlandia Phuket. Komunikacja na wyspie. Drewniane autobusy kursują regularnie z miejskiego rynku na plaże. Odjeżdżają co 30 minut w godzinach: 7.00-17.00. Cena przejazdu ok. 40 bahtów. Ciasne tuk-tuki pełnią funkcję taksówek, dowożą w dowolne miejsce. Przed odjazdem należy uzgodnić opłatę. Taksówka motocyklowa kosztuje 40-50 bahtów za przejazd.

Więcej o: