Wyspy Kanaryjskie Teneryfa

Teneryfa jest perłą w koronie Wysp Kanaryjskich. To największa, najludniejsza i najbardziej popularna wyspa. Teneryfa dominuje także w aspekcie geograficznym - położona jest w centralnej części archipelagu. Na wyspie drzemie wulkan Teide, jeden z największych na świecie.

Wyspy Kanaryjskie Teneryfa - kolorowe plaże

Wyspy Kanaryjskie Teneryfa. Plaże na Teneryfie są zarówno piaszczyste, jak i kamieniste; są dziełem człowieka lub natury. Ich niezwykłą cechą są różne kolory piasku - od białego, przez żółty i czerwony, aż po najciemniejsze - czarne, powstałe z pyłów wulkanicznych.

Playa Jardin. Ciemna plaża zlokalizowana przy Puero de la Cruz w północnej części Teneryfy. Wokół rośnie mnóstwo gatunków roślin - od kaktusów po kwiaty pięknie rozkwitające latem. Z tego też powodu plażę nazwano Playa Jardin czyli Garden Beach.

Playa la Arena. Ciemna plaża na zachodnim wybrzeżu, niedaleko Los Gigantes.

Playa de las Teresitas. Jedna z najpiękniejszych plaż Teneryfy. Zlokalizowana jest blisko Santa Cruz. Złoty, piaszczysty brzeg obmywają wody w kolorze głębokiego błękitu.

Plaże w El Medano. Mniej oblegane plaże w tym rejonie są jednymi z najdłuższych na Teneryfie. Powstały wskutek naturalnych procesów, bez żadnej ingerencji człowieka. W okolicy można spotkać również plaże o zabarwieniu ciemno-czerwonym.

El Puertito. Kolorowe łódki rybackie są typowym elementem w krajobrazie plaż przy El Puertito. Ta dawna osada rybacka zachowała tradycyjny charakter, co czyni ją dość niezwykłym miejscem na mapie tłocznej i komercyjnej Teneryfy.

Wyspy Kanaryjskie Teneryfa - wędrówka pod wulkanem

Wyspy Kanaryjskie Teneryfa. Życie na Tenerfyie toczy się u podnóża wulkanu Teide, który wyrasta prawie w samym środku wyspy. Jeżeli wietrzna pogoda nie sprzyja plażowaniu, nawet najbardziej oporni plażowicze powinni skorzystać z okazji, aby wspiąć się na stoki Pico del Teide w parku narodowym o tej samej nazwie. W 2007 r. krajobraz wulkaniczny Teide wyróżniło UNESCO, wpisując go na słynną listę. W panoramie czerwonych i brunatnych ziem, zastygłej lawy i skał Teneryfy Teide wygląda imponująco. Także widok z wyższych partii wart jest wysiłku, jakim należy okupić spacer, a niekiedy wspinaczkę. Teide to najwyższa góra Hiszpanii i jeden z największych wulkanów na świecie. Liczy ponad 3700 m n.p.m. Do tego jest wciąż aktywny, a ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 r. Od tamtej pory Teide mocno śpi, co chętnie wykorzystują turyści odwiedzający wyspę. W parku znajduje się kilka szlaków, a na dużą wysokość można wjechać kolejką.

Wyspy Kanaryjskie Teneryfa - aktywnie i z odrobiną lenistwa

Wyspy Kanaryjskie Teneryfa. Jeżeli aktywna turystyka nie zniechęca nas równie jak plażowe lenistwo, warto połączyć jedno z drugim. W jaki sposób? Odpowiedzią jest wiele urokliwych, ale trudno dostępnych plaż Teneryfy, których zdobycie kosztuje sporo czasu i wysiłku. Jednym z takich miejsc jest plaża na skraju malowniczego wąwozu Masca. Szlak wędrowny prowadzi przez małą i urokliwą osadę o tej samej nazwie, ukrytą w górach Teno. Masca to stara osada kanaryjska, współcześnie przystosowana do obsługi intensywnego ruchu turystycznego. Podróż od wioski do plaży jest dość wymagająca, ale kąpiel w cichej, niedużej zatoczce wynagradza wszelkie trudy.

Wyspy Kanaryjskie Teneryfa - pogoda

Wyspy Kanaryjskie Teneryfa. Przez większą część roku pogoda na Teneryfie jest przyjemna, a przede wszystkim ciepła. Wulkan Teide wytycza granice dwóch stref klimatycznych, przecinających Teneryfę. Podzwrotnikowa północ jest chłodniejsza, ale za to bardziej wilgotna i zielona, południe - suche, gorące i tłoczne. Zimą na wyspie występują okresowo opady deszczu, a temperatury osiągają najmniejszą wartość czyli ok. 20 stopni C. O tej porze północ nawiedzają częstsze niż na południu opady. Lata są gorące, ale nie tak upalne, jak np. w kurortach Afryki Północnej. Od czerwca do września zarówno temperatury powietrza jak i wody są wysokie w stosunku do innych miesięcy w roku. Skutki słonecznej pogody (ok. 30 stopni C) można złagodzić zażywając kąpieli w chłodnych wodach oceanu (ok. 22 stopni C). Wybierając wczasy na Teneryfie, pamiętajmy o różnicach w ukształtowaniu i pogodzie na północy i południu wyspy.

Wyspy Kanaryjskie Teneryfa - wodne atrakcje

Wyspy Kanaryjskie Teneryfa. Klimat Wysp Kanaryjskich jest bardzo wietrzny, co przyciąga miłośników windsurfingu. Teneryfa ma znakomitą ofertę sportów i atrakcji wodnych. Popularną formą rozrywki na wyspie jest żeglarstwo. Rodziny z dziećmi chętnie udają się w rejsy i na wycieczki do dzikich delifnów. Każdy lepszy hotel na Teneryfie posiada kompleks basenów i zjeżdżalni. Także aquaparków na Teneryfie nie brakuje. Jednym z najbardziej popularnych jest Aqualand w Costa Adeje na południu wyspy.

Więcej o: