Fuerteventura pogoda

Letnią porą pogoda na Fuerteventurze jest przyjemna, ale wietrzna. Zimy są ciepłe choć bywają pochmurne. Feurteventura ma nietypowy klimat, który kształtują m.in. prądy morskie i wiatry Sahary. Mimo kaprysów pogody piaszczyste plaże, oceaniczne wiatry i górskie szlaki przyciągają amatorów różnych form turystyki - od plażowania po rowerowe i piesze wyprawy.

Fuerteventura pogoda - klimat

Fuerteventura pogoda. Fuerteventura leży we wschodniej części Wysp Kanaryjskich. Wraz z Lanzarote stanowi najbardziej na wschód wysuniętą część archipelagu, a tym samym znajduje się najbliżej Maroka. Położenie Fuerteventury blisko zachodnich brzegów Afryki północnej nie pozostaje bez wpływu na klimat i pogodę wyspy. Panuje tu klimat suchy, ale jego skutki łagodzi chłodny Prąd Kanaryjski. Zdarza się, że pogodę na wyspie zakłócają burze piaskowe, docierające znad marokańskiej Sahary. Znakomita pogoda bardzo ciepłym latem i przyjemną zimą sprawia, że Fuerteventura ma dobre warunku do rozwoju turystyki. Problem stanowią silne wiatry, które nawet w piękną pogodę przepędzają turystów z plaży. Mimo tego wśród Polaków wyspa cieszy się dużym zainteresowaniem - wakacje na Fuerteventurze to obowiązkowy kierunek w ofertach biurowych.

Fuerteventura pogoda - temperatury latem

Pogoda Fuerteventura. Cechą klimatu wyspy jest przyjemny - ale nie upiornie upalny - okres lata. Przy pięknej letniej pogodzie dużo łatwiej wytrzymać na Fuerteventurze niż np. w Tunezji czy Egipcie ogarniętych lipcowym skwarem. Pogodę w lipcu i sierpniu na wyspie znamionują najwyższe temperatury w ciągu roku. Ich wartość wynosi wówczas ok. 30 stopni C - to idealna pogoda, aby relaksować się na jednej z ok. 200 plaż Fuertaventury. Nieco chłodniejsza pogoda - ok. 25 stopni C - to właściwość lata na Fuertaventurze w czerwcu. Cieplej niż połowie roku jest we wrześniu (powyżej 25 stopni C), co sprawia, że to właśnie ten miesiąc jest najlepszą porą na wakacje - wraz z 30-stopniową pogodą unikniemy też największych tłumów na wyspie.

Fuerteventura pogoda - plażowanie i windsurfing

Fuerteventura pogoda. Letnią porą nie tylko wysokie temperatury powietrza jest zaletą Fuerteventury. Także temperatura wody jest dość przyjemna, a pogoda - stabilna, bez oznak zachmurzeń i deszczów. Ze wszystkich wysp archipelagu to właśnie Fuerteventura jest wyjątkowo bezdeszczowa - suma opadów w ciągu roku jest tu najniższa. Pogoda na wyspie stwarza idealne warunki do uprawiania aktywnej turystyki. Słoneczna pogoda z silnymi oceanicznymi wiatrami sprzyja sportom wodnym - windsurfing i kiteboarding cieszą się niezwykłą popularnością na Fuerteventurze. Na wyspie też odbywają się mistrzostwa w sportach wodnych. Ukształtowanie Fuerteventury i brak upalnej pogody, np. jak w północnej Afryce, zapewniają że amatorzy pieszych wędrówek albo wspinaczki również znajdą tu odpowiednie dla siebie warunki i temperatury.

Fuerteventura pogoda - burze piaskowe

Pogoda Fuerteventura. Sąsiedztwo Sahary bywa dla Fuerteventury nieprzyjazne. Owszem, piaski docierające znad zachodniej Afryki osadzają się na wyspie i tworzą nowe plaże, nie zawsze jednak dzieje się to w spokojny i niewidoczny sposób. Kalima - tak brzmi kanaryjska odmiana wiatrów transportujących pyły z okolic Maroka, które silnie wpływają na pogodę wyspy. Kalimę znamionują podmuchy duszącego, gorącego wiatru, który niesie mnóstwo pyłów, tworząc na Fuerteventurze nietypową pogodę z piaskową mgłą. Prócz Prądu Kanaryjskiego to właśnie zjawisko kalimy mocno kształtuje pogodę Fuerteventury. Nieprzyjemne skutki huraganów panoszących się nad Saharą wyraźnie dają się we znaki.

Pogoda Fuerteventura - ciepła zima

Więcej o: