Chorwacja stolica - z wizytą w Zagrzebiu

Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb (Zagreb). To prawie że milionowe miasto położone jest nad brzegami Sawy, niedaleko Słowenii. Oprócz licznych placów, których strzegą wieże kościołów lub monumenty ważnych postaci, stolica Chorwacji ma wiele kawiarnianych zaułków i klubowych dzielnic. Zobacz, co warto zwiedzić w Zagrzebiu.

Chorwacja stolica - Dolne i Górne Miasto

Chorwacja stolica - Górne miasto. Historia zagrzebskiego Górnego Miasta to dzieje dwóch miast - Gradca i Kaptolu. Kaptol był grodem kościelnym, a Gradec od XIII do XVII w. podlegał bezpośrednio władzy królewskiej. Zobacz, co warto zwiedzić w tej części stolicy Chorwacji.

Kaptol - katedra . Pierwotny budynek pochodzi z XII w., a neogotycka fasada - z XIX w. Warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć zapisane głagolicą (alfabet dla przekładu Biblii) 10 przykazań. W północnej ścianie znajduje się także grób kardynała Stepinaca - arcybiskupa stolicy Chorwacji w czasie II wojny światowej.

Kaptol - Dolac. Targ spożywczy zwany "Brzuchem Zagrzebia", otwarty w 1926 r.

Kaptol - Tkaleićeva. Wiedzie dawnym korytem strumienia, tworzącym naturalną granice między Gradcem i Kaptolem. Dziś jest ruchliwym deptakiem zjednoczonej stolicy, pełnym restauracji, kawiarni i barów.

Gradec - Kamienna Brama. Niegdyś było to główne wejście do Gradca. W bramie znajduje się piękna kapliczka Najświętszej Marii Panny.

Gradec - Plac św. Marka. Nad placem góruje kościół św. Marka z niezwykłym kolorowym dachem. Świątynia została wzniesiona w XIII w. jako skromne miejsce modłów dla rzemieślników z tej części stolicy. Po prawej stronie dachu widnieje herb Zagrzebia, a po lewej herb Chorwacji, Dalmacji i Slawonii - 3 części średniowiecznego królestwa. We wschodniej części placu znajduje się budynek parlamentu, a w zachodniej - pałac Bana, siedziba rządu Chorwacji.

Gradec - Kościół św. Katarzyny. Budowla ta, wzniesiona przez jezuitów w XVII w., uważana jest za jeden z najpiękniejszych przykładów architektury barokowej w Chorwacji. Wnętrze ozdobione jest biało-różowymi stiukami, przypominającymi lukrowany tort.

Gradec - Wieża Lotršeak. Wieża z 1266 r. pierwotnie chroniła południowe wejście do stolicy - Gradca. Później wieża zaczęła służyć jako punkt obserwacyjny dla strażaków. Obecnie mieści się w niej galeria. Codziennie w południe z wieży oddawana jest salwa.

Chorwacja stolica - Dolne miasto. Spacer prowadzi po "zielonej podkowie" - ciągu parków i ogrodów, otaczających handlowe i kulturalne centrum stolicy Chorwacji. Wzdłuż zielonego pasa znajduje się większość instytucji kulturalnych.

Plac Bana Josipa Jelaeića. To centralny plac stolicy, wyznaczający granicę między Górnym a Dolnym Miastem. Na środku stoi konny pomnik bana.

Ulica Ilica. Główna ulica handlowa stolicy, pełna eleganckich sklepów.

Oktogon. XIX-wieczny pasaż handlowy z luksusowymi butikami, zwieńczony kopułą z witrażami.

Plac Petra Preradowića. Plac generała i poety romantycznego z cerkwią prawosławną

Plac marszałka Tity. Najbardziej monumentalny plac stolicy z XIX w. Pośrodku wznosi się neobarokowy Teatr Narodowy, pomalowany na "cesarsko-królewski" kolor żółty. Przed teatrem stoi piękna fontanna - "studnia życia".

W tej części stolicy znajdują się liczne muzea i galeria m.in. Muzeum Sztuki i Rzemiosła z XII-wiecznym ołtarzem Matki Boskiej, Muzeum Etnografczne, Muzeum Mimara z eklektyczna ekspozycją bezcennych eksponatów np. chińskiej porcelany, Galeria Sztuki Współczesnej oraz inne.

Chorwacja stolica - życie nocne

Centrum życia nocnego Górnego Miasta jest ulica Tkaleićeva z licznymi barami, pubami i kawiarniami. Na koncert lepiej wybrać się do Dolnego Miasta np. na ulicę Bogovićeva . BP Club i Sax to kluby jazzowe, a w Kset można posłuchać różnych rodzajów muzyki współczesnej. Jezioro Jarun leży kilka kilometrów na południowy zachód od centrum Zagrzebia, dzięki czemu ogromne dyskoteki na jego brzegach nikomu nie przeszkadzają.

Aquaris. Największy klub stolicy; znajduje się nad Jeziorem Jarun. Na parkiecie muzyka dance, techno i najnowsze hity. Należy ubrać się odpowiednio.

Saloon. Stylowy klub w centrum Zagrzebia często odwiedzają chorwackie gwiazdy. Grają tu najlepsi DJ-e w mieście, a imprezy odbywają się niemal codziennie.

Tvornica. Koncertowali tu m.in. Wu-Tang Clan i Buen Vista Social Club. W Twornicy odbywają się koncerty, spektakle i wystawy. Bez wątpienia najmodniejszy lokal w stolicy Chorwacji.

Chorwacja stolica - hotele

Arcotel Allegra, 3 gwiazdki. Pokoje wyposażono w telewizję satelitarną, odtwarzacze DVD, minibary i połączenia internetowe. Hotel położony jest naprzeciwko dworca kolejowego stolicy.

Hotel Ilica , 2 gwiazdki. Mniejsze i większe pokoje mają różny wystrój. Ten sympatyczny hotel znajduje się zaledwie 15 minut spacerem od głównego placu stolicy, tuż obok przystanku tramwajowego.

Rawvnice, 1 gwiazdka. Sympatyczny hotel z 30 łóżkami we wspólnych pokojach, 20 minut spacerem od centrum Zagrzebia.

Więcej o: