Maroko stolica - zabytki Rabatu

Stolica Maroka - Rabat (al-Ribat) ma mnóstwo imponujących zabytków architektury. Najbardziej osobliwym obiektem w stolicy jest Wieża Hassana - nieukończony minaret meczetu, który w XVIII w. pochłonęło trzęsienie ziemi. Wieża usytuowana na wzgórzu to symbol islamu w Afryce północnej.

Maroko stolica - turystyczne centrum

Maroko stolica. Współczesna stolica Maroka jest zadbana i gęsto patrolowana przez policję, a dzielnie biedoty leżą poza zasięgiem wzroku turystów lub są ogrodzone "ścianami wstydu". Dzielące się na kilka dzielnic stare miasto wypełniło przestrzeń między mediną a murami Almohadów (jedna z dynastii Maroka).

Oglądane z zewnątrz fortyfikacje koloru ochry nadal zdają się otaczać całą stolicę. Ciągną się od wielkiej Bab er-Rwah (Brama Wiatrów), najwspanialszej z pięciu bram, przez trawniki i gaje pomarańczowe ku Bab el-Had, gdzie jest Marche Central (to właśnie tutaj ostatni sułtan Maroka sprzed czasów francuskiego protektoratu wystawiał na widok publiczny głowy rebeliantów). Przez większą część roku o zmroku gromadzą się w tym miejscu ptaki gnieżdżące się w regularnych otworach murów.

Maroko stolica - zobacz koniecznie

Wieża Hassana . Podążając drogą nad doliną, dociera się do najważniejszej pozostałości po Almohadach zachowanej w stolicy Maroka. Tour Hassan, inaczej Wieża Hassana, wyrasta na grzbiecie wzgórza dominującego zarówno nad Salą, jak i Rabatem. Jest to niedokończony minaret meczetu wznoszonego przez Jakuba al-Mansura przez ostatnich 5 lat panowania.

Ruiny meczetu przy Wieży Hassana . Po śmierci al-Mansura prace nad budową meczetu przerwano, choć konstrukcja była już bardzo zaawansowana. Projekt wyglądał monumentalnie: 21 naw w sali modlitwy miało pomieścić 40 tys. wiernych, co czyniło z budowli największą muzułmańską świątynię na zachodzie, a drugą w krajach islamu. W 1755 r. szkielet budowli uległ zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Maroko. Ocalały fragmenty zewnętrznych ścian. Część z 400 kolumn zbudowano na nowo na fundamentach budulca. Dziś teren meczetu to zaledwie otwarta przestrzeń między Wieżą Hassana, a mauzoleum Muhammada V i Hassana II, których białe marmury przyciągają uwagę turystów.

Kazba al-Udaja. Kazba w stolicy Maroka została wzniesiona przez Jakuba al-Mansura na miejscu ribatu. Była niegdyś fortecą i niezależną osadą, a ponadto mieściła rezydencję sułtana. W XVII w. mieszkańcy kazby żyli z piractwa. Jeńców sprzedawano na Starym Targu Wełny, gdzie w dalszym ciągu handluje się rumem. Wchodząc do kazby przez Bab Udaja, warto zapewnić sobie pół godziny spokoju, angażując niezależnego przewodnika. Można wówczas podziwiać fasadę wspaniałej Bramy Almohadów. Przechodząc przez narożne wejście w bocznej wieży, trafia się na główną ulicę kazby. W połowie drogi wyrasta meczet Udajów.

Medina. Wejście do mediny jest nieco poniżej Bab al-Udaja, przy Rue des Consuls, jedynej ulicy w stolicy Maroka, przy której zagranicznym konsulom wolno było niegdyś prowadzić swoje biura. Pierwszy odcinek tej handlowej arterii zajmują sprzedawcy dywanów, kilimów i wełny. W połowie ulicy sa dwie stare gospody (karawanseraje), obecnie warsztaty rzemieślników wytwarzających galanterię skórzaną. Sklepiki z wyrobami skórzany ciągną się wzdłuż ulicy aż do małego skrzyżowania. Na wprost i po lewej stronie leży dawna dzielnica żydowska. Zadaszony pasaż prowadzi do Rue Souika, głównej ulicy handlowej mediny, wychodzącej od Marche Central. Teren za Marche Central pokrywa gęstwina derb - ślepych uliczek między pozbawionymi okien ścianami domostw, odchodzącymi od głównych arterii stolicy. Nabijane żelaznymi ćwiekami drzwi prowadzą przez ślepe korytarze na dziedzińce. Za Marche Central jest również pchli targ, gdzie czasami można natrafić prawdziwe okazje.

Bab er-Rwah. Najbardziej imponująca z ocalałych bram almohadzkich, pełniąca także funkcję galerii z ekspozycjami czasowymi.

Nekropolia Szella. Ten ufortyfikowany obszar ciągnie się wzdłuż zbocza i sięga niemal dna doliny. Przez pierwszych sułtanów Maroka szella była wykorzystywana jako miejsce pochówku. W obrębie murów Szelli ścieżki wiodą w dół przez dzikie ogrody ku skupisku kopulastych grobów świętych po jednej stronie ruin meczetu oraz na lewo, ku wykopaliskom rzymsko-berberyjskiego miasta.

Więcej o: